Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

78. rocznica. Toruń pamięta o końcu niemieckiej okupacji miasta

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
1 lutego, w 78. rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji miasta, złożono kwiaty pod pomnikiem „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945”
1 lutego, w 78. rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji miasta, złożono kwiaty pod pomnikiem „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945” Grzegorz Olkowski
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem "Ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" uczczono w Toruniu 78. rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji miasta.

Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

od 16 lat

78 lat temu, 1 lutego 1945 roku do Torunia wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Tak zakończyła się trwająca prawie pięć i pół roku niemiecka okupacja miasta.

Kilka lat temu władze Torunia zrezygnowały z organizowania miejskiej uroczystości z tej okazji. Powodem jest to, co działo się w Polsce po wkroczeniu Armii Czerwonej.

W 78. rocznicę tych wydarzeń z 1 lutego 1945 roku złożono kwiaty pod obeliskiem „Ku czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945” przy alei św. Jana Pawła II. W imieniu mieszkańców Torunia złożyli - przy udziale asysty wojskowej - złożyli je prezydent Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski, komendant Garnizonu Toruń major Ireneusz Bandura i dowódca Garnizonu Toruń pułkownik Remigiusz Zieliński.

Polecamy

- Na to miejsce i na ten czas, który przypominamy w Toruniu, a więc dzień 1 lutego 1945 roku, musimy spojrzeć w tym roku wyjątkowo symbolicznie. To moment zakończenia wojny, kiedy Toruń właśnie odzyskał wolność po latach okupacji i był już nieodległy czas pokoju na świecie. Pokój jest najważniejszym myśleniem i wyzwaniem, powinien zapanować w Ukrainie i Europie. Nigdy więcej nie powinny powtórzyć się traumy wojny – mówił prezydent Michał Zaleski.

Polecamy

- Od wielu lat nie świętujemy w Toruniu rocznicy wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną, tylko upamiętniamy zakończenie niemieckiej okupacji. Ze względu na straszną historię, jaka miała miejsce w 1945 roku po 1 lutego, chcemy przypominać ofiary nazistowskiego reżimu, ale także z refleksją nad tym, co wydarzyło się po wkroczeniu Armii Czerwonej, oddajemy hołd tym wszystkim, którzy zostali wywiezieni na Wschód po tzw. wyzwoleniu – wyjaśniał Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska