MKTG SR - pasek na kartach artykułów

A wszystko to z miłości do Chile

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Założycielki Fundacji Proyecto Domeyko dzięki Mikrowsparciu stworzyły warsztaty dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym
Założycielki Fundacji Proyecto Domeyko dzięki Mikrowsparciu stworzyły warsztaty dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym Fot.: Nadesłana
Lidia Sufisz i Aneta Karczewska, iberystka i anglistka, od blisko dwóch lat działają w Fundacji Proyecto Domeyko. „Nowościom” opowiedziały o swoich najważniejszych projektach.

Skąd pomysł na założenie Fundacji Proyecto Domeyko?
LS: Pomysł na Proyecto Domeyko narodził się w trakcie pobytu w Chile, moim ukochanym kraju Ameryki Łacińskiej. Bardzo długo chciałam zamieszkać w Chile, ale z różnych względów okazało się to niemożliwe. Dzisiaj nie żałuję. Jednak gdy wpadłam na pomysł Proyecto Domeyko, poczułam, że to jest to. Chciałam stworzyć coś unikalnego, coś, co pozwoliłoby na współpracę między naszymi krajami w najróżniejszych aspektach. I w ten sposób zrodził się Proyecto Domeyko. Naszą inspiracją była postać Ignacego Domeyki, który pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy w wielu dziedzinach i jest uważany za jedną z najbardziej zasłużonych postaci dla rozwoju gospodarczego i kulturalnego Chile.
Celem fundacji jest propagowanie kultury iberoamerykańskiej w Toruniu. Mogą Panie wymienić najważniejsze wydarzenia z tym związane?
AK: Kultura iberyjska i iberoamerykańska staje się coraz bardziej popularna w Polsce, dlatego naszym czołowym projektem było Iberiale, czyli Dni Kultury iberyjskiej. Torunianie chętnie uczestniczyli w naszych wydarzeniach, m.in: koncertach muzyki latynoskiej, warsztatach salsy, czy przeglądzie filmów iberoamerykańskich. Ten projekt stał się inspiracją do kolejnych działań.
Wzięły Panie udział w poprzedniej edycji programu Mikrowsparcie. Co udało się zrealizować dzięki tym środkom?
LS: Dzięki Mikrowsparciu udało nam się stworzyć innowacyjne warsztaty plastyczno-językowe dla dzieci w wieku 8-12 lat „Mały Picasso”. W trakcie zajęć dzieci mają okazję nie tylko świetnie się bawić, ale również poznać najsłynniejsze dzieła hiszpańskich autorów i uczyć się języka.
Skoro „Mały Picasso jest dla dzieci do 12 lat, to do kogo kierowane są takie projekty jak: „Mały Domeyko” i „Domeykiada”?
AK: „Mały Domeyko” to autorski program naszej Fundacji skierowany do zdolnych dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej, wykazujących zainteresowanie naukami przyrodniczymi. Projektem objęte są dzieci mieszkające w Toruniu i w powiecie toruńskim, będące zagrożone wykluczeniem społecznym. Z kolei „Domeykiada” to ogólnopolski konkurs wiedzy o krajach hiszpańskojęzycznych, kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku odbędzie się już druga edycja tego konkursu, w której weźmie udział ponad 300 uczniów z prawie 50 szkół z całej Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska