MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja e-Zdrowie ma usprawnić pracę placówek medycznych w regionie

Agnieszka Grądzka-Wadych
Pielęgniarka Danuta Majewska i ratownik medyczny Dorota Gruszka (w głębi) w Izbie Przyjęć Szpitala Specjalistycznego Na Skarpie
Pielęgniarka Danuta Majewska i ratownik medyczny Dorota Gruszka (w głębi) w Izbie Przyjęć Szpitala Specjalistycznego Na Skarpie Jarosław Wadych
Szpital Specjalistyczny Dla Dzieci i Dorosłych Na Skarpie, będący częścią Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera, znalazł się w projekcie Urzędu Marszałkowskiego.

Samorząd województwa realizuje wart 105,5 miliona złotych zaawansowany projekt informatyzacyjny dedykowany odbiorcom usług publicznych - pacjentom, uczestnikom kultury, środowiskom szkolnym, interesantom urzędów administracyjnych - oraz strukturom i zespołom organizującym i realizującym te usługi. Część przedsięwzięć już zakończono.

Połączone w sieci

Na projekt składają się cztery moduły: e-Zdrowie, e-Administracja z systemem informacji przestrzennej, e-Edukacja i e-Kultura.
- E-zdrowie to 25 połączonych siecią informatyczną lecznic w całym regionie – od największych, takich jak bydgoskie Centrum Onkologii i szpitale uniwersyteckie, po placówki powiatowe – mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Sieć umożliwi przesyłanie wyników badań i konsultowanie trudnych przypadków on-line, ustandaryzowaną elektroniczną dokumentację medyczną (bez konieczności zbierania papierowych wydruków i klisz rentgenowskich) oraz system monitorowania zasobów szpitalnych na potrzeby zarządzania kryzysowego.
W praktyce oznacza to konieczność położenia nowych kabli oraz instalację serwerów i innych urządzeń kierujących ruchem w sieciach; dostawy komputerów i oprogramowania oraz przystawek pozwalających na uzyskiwania cyfrowego zapisu obrazu w starszych (analogowych, opartych na kliszach) typach aparatów rentgenowskich; pomoc placówkom we wdrożeniu nowoczesnych systemów informatycznych zarządzania zasobami (elektroniczny obieg wewnętrznych dokumentów, w tym na przykład zamówień składanych przez oddziały w szpitalnych aptekach), z czym łączą się szkolenia dla personelu; zbudowanie medycznej platformy internetowej umożliwiającej gromadzenie i wymianę danych medycznych oraz monitorowanie zasobów dla wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Modernizacje i budowy

- Wyeliminujemy w ten sposób częste obecnie powtarzanie nieobojętnych przecież dla organizmu badań, przede wszystkim tych z zakresu diagnostyki obrazowej, ordynowanych dzisiaj standardowo gdy leczony w powiatowym szpitalu pacjent trafia na przykład do szpitala uniwersyteckiego. Uznaje się bowiem, że zapis obrazu na kliszy trudno porównywać z zapisem na twardym dysku - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Obecnie finiszuje warta 4 miliony złotych pierwsza część projektu, polegająca na modernizacji, a w niektórych placówkach na budowie od podstaw szpitalnych sieci informatycznych.
Trwają też zaawansowane przygotowania do realizacji pozostałych elementów projektu. Na Skarpie akcją objęto Szpital Specjalistyczny dla Dzieci i Dorosłych (część Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego).
Całość będzie działać jesienią 2015.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska