Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy na S10 z Torunia do Bydgoszczy zabraknie pieniędzy?

Paweł Kędzia
Filip Kowalkowski
W Ministerstwie Infrastruktury przyznają, że nie ma pieniędzy na wszystkie projekty w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych i niezbędna jest jego aktualizacja. Pod znakiem zapytania może stanąć S10.

Droga ekspresowa S10 docelowo ma połączyć Warszawę ze Szczecinem. Inwestycja gwarantuje też szybkie połączenie Torunia z bydgoskim lotniskiem, z kolei Bydgoszcz uzyska szybki dostęp do autostrady A1, poprzez węzeł Toruń Południe w Czerniewicach.

W czerwcu ub. roku wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podpisał program pierwszego etapu budowy drogi ekspresowej S10 Toruń-Bydgoszcz. Budowa odcinka miała się rozpocząć w 2018 roku, a zakończyć w 2021. Koszt całości inwestycji to 2 miliardy złotych, a pierwszego etapu (przygotowań) - 5 mln zł.

**

Czytaj także: Koniec narkotykowego biznesu w Belwederze**

- Obecnie wykonawca przygotowuje Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ) z elementami Koncepcji Programowej wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla drogi S10 Bydgoszcz-Toruń - informuje Tomasz Okoński, rzecznik oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy.

Studium ma być gotowe i decyzja wydana w pierwszej połowie 2018 roku. Co dalej?

- O dalszych pracach informować będziemy na bieżąco, ale w późniejszym terminie - podkreśla Tomasz Okoński.

Czarne chmury zbierają się nie tylko nad tą inwestycją, ale i innymi zapisanymi w Programie Budowy Dróg Krajowych.

- Budowa drogi ekspresowej S10 została ujęta w PBDK na lata 2014-2023. Należy jednak pamiętać, że na realizację zadań w nim ujętych poprzednia Rada Ministrów (PO-PSL - przyp. red.) zabezpieczyła kwotę 107 mld zł, natomiast wartość zadań w PBDK sięga ok. 200 mld złotych - podkreśla Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. - Zgodnie z zapowiedziami, resort infrastruktury i budownictwa jest na końcowym etapie prac nad aktualizacją Programu i tym samym podejmowania decyzji o harmonogramach realizacji poszczególnych zadań. PBDK zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Czytaj także: Atak na załogę karetki w Toruniu

Ministerstwo zapowiada, że „będzie przysłuchiwać się oczekiwaniom społecznym w zakresie konieczności realizacji kluczowych odcinków dróg krajowych”. Na podstawie zgłoszonych opinii będą rozważane możliwości realizacji kolejnych zadań.

Jednocześnie w związku z problemami finansowymi, pojawiają się informacje, że rząd może ratować się realizacją inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Chociaż wciąż brakuje szczegółów koncepcji, to istnieją obawy, że przejazd ekspresówką w przyszłości będzie płatny.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska