Tylko u nas
nowosci.com.pl

Fakty, ciekawostki i rozrywka....

Rozwiń
Gdy najemca wypowiada umowę mailem [PRAWNIK RADZI]

Gdy najemca wypowiada umowę mailem [PRAWNIK RADZI]

mf

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Adwokat Aleksandra Chołub

Adwokat Aleksandra Chołub ©Grzegorz Olkowski

Wynajmuję mieszkanie. Najemca przysłał mi na maila wypowiedzenie umowy, bo chce się wyprowadzić. Maila wysłał mi 28 lutego, późnym wieczorem. Ja tego maila odebrałem nazajutrz - opisuje Czytelnik. I pyta, kiedy więc ta umowa została wypowiedziana? Ma to znaczenie, bo nie wiem jak liczyć okres wypowiedzenia, za który zgodnie z umową mam jeszcze prawo do czynszu najmu.
Adwokat Aleksandra Chołub

Adwokat Aleksandra Chołub ©Grzegorz Olkowski

- Co do zasady oświadczenie woli może być wyrażone przez każde zachowanie się osoby dokonującej czynność prawną, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Kodeks cywilny dopuszcza ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej - odpowiada adwokat Aleksandra Chołub z Izby Adwokackiej w Toruniu.

Art. 61 § 2 kodeksu cywilnego zawiera samodzielną normę poświęconą chwili złożenia oświadczenia w postaci elektronicznej. Zgodnie z tym przepisem oświadczenie woli jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z treścią.

Czytaj też: Twarda walka na starówceSam fakt posługiwania się przez strony korespondencją mailową nie oznacza, że wysłanie wiadomości (wprowadzenie do środka komunikacji - przyjęcie przez serwer) o każdej porze dnia i nocy jest równoznaczne z jej skutecznym złożeniem odbiorcy. Oświadczenie ma być złożone w taki sposób, aby adresat mógł zapoznać się z jego treścią. Oznacza to, że jest to moment, w którym można było oczekiwać zapoznania się z treścią oświadczenia przez danego adresata, znajdującego się w danych okolicznościach i działającego w zwykły sposób.

Oświadczenie jest złożone w chwili, w której adresat powinien był sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą e-mail, niezależnie od tego, czy to uczynił. Dużym ułatwieniem dla udowodnienia, czy do zapoznania się z treścią oświadczenia woli doszło jest wysłanie wiadomości e-mail z potwierdzeniem odbioru. To na składającym oświadczenie spoczywa ciężar udowodnienia, że doszło ono do adresata w sposób umożliwiający mu - według zasad doświadczenia życiowego - zapoznanie się z jego treścią.

W przypadku dojścia maila do przedsiębiorcy poza godzinami pracy, w nocy lub w dni wolne od pracy, do złożenia oświadczenia woli doszłoby dopiero z początkiem następnego dnia pracy, wtedy bowiem w normalnym toku czynności powstałaby możliwość zapoznania się z oświadczeniem woli.

Przeczytaj także: Grzywna za nieposyłanie dziecka do szkołySam fakt posługiwania się przez strony umowy korespondencją elektroniczną nie oznacza obowiązku stałego czuwania.

Konieczne jest uwzględnienie okoliczności konkretnej sprawy. Inne bowiem uwarunkowania istnieją w wypadku przedsiębiorstwa mającego stałe łącze internetowe w godzinach pracy, inne w czasie, gdy jest nieczynne, a jeszcze inne w wypadku osoby fizycznej.

Składający wypowiedzenie umowy poprzez e-mail w późnych godzinach wieczornych bądź w nocy, musi liczyć się z tym, że taka wiadomość zostanie odebrana dopiero następnego dnia.

Pytania można przysyłać pod adresem mailowym:
m.oberlan@nowosci.com.pl.


Zobacz też:


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo