Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy najemca wypowiada umowę mailem [PRAWNIK RADZI]

mf
Adwokat Aleksandra Chołub
Adwokat Aleksandra Chołub Grzegorz Olkowski
Wynajmuję mieszkanie. Najemca przysłał mi na maila wypowiedzenie umowy, bo chce się wyprowadzić. Maila wysłał mi 28 lutego, późnym wieczorem. Ja tego maila odebrałem nazajutrz - opisuje Czytelnik. I pyta, kiedy więc ta umowa została wypowiedziana? Ma to znaczenie, bo nie wiem jak liczyć okres wypowiedzenia, za który zgodnie z umową mam jeszcze prawo do czynszu najmu.

- Co do zasady oświadczenie woli może być wyrażone przez każde zachowanie się osoby dokonującej czynność prawną, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Kodeks cywilny dopuszcza ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej - odpowiada adwokat Aleksandra Chołub z Izby Adwokackiej w Toruniu.

Art. 61 § 2 kodeksu cywilnego zawiera samodzielną normę poświęconą chwili złożenia oświadczenia w postaci elektronicznej. Zgodnie z tym przepisem oświadczenie woli jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z treścią.

Czytaj też: Twarda walka na starówce

Sam fakt posługiwania się przez strony korespondencją mailową nie oznacza, że wysłanie wiadomości (wprowadzenie do środka komunikacji - przyjęcie przez serwer) o każdej porze dnia i nocy jest równoznaczne z jej skutecznym złożeniem odbiorcy. Oświadczenie ma być złożone w taki sposób, aby adresat mógł zapoznać się z jego treścią. Oznacza to, że jest to moment, w którym można było oczekiwać zapoznania się z treścią oświadczenia przez danego adresata, znajdującego się w danych okolicznościach i działającego w zwykły sposób.

Oświadczenie jest złożone w chwili, w której adresat powinien był sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą e-mail, niezależnie od tego, czy to uczynił. Dużym ułatwieniem dla udowodnienia, czy do zapoznania się z treścią oświadczenia woli doszło jest wysłanie wiadomości e-mail z potwierdzeniem odbioru. To na składającym oświadczenie spoczywa ciężar udowodnienia, że doszło ono do adresata w sposób umożliwiający mu - według zasad doświadczenia życiowego - zapoznanie się z jego treścią.

W przypadku dojścia maila do przedsiębiorcy poza godzinami pracy, w nocy lub w dni wolne od pracy, do złożenia oświadczenia woli doszłoby dopiero z początkiem następnego dnia pracy, wtedy bowiem w normalnym toku czynności powstałaby możliwość zapoznania się z oświadczeniem woli.

Przeczytaj także: Grzywna za nieposyłanie dziecka do szkoły

Sam fakt posługiwania się przez strony umowy korespondencją elektroniczną nie oznacza obowiązku stałego czuwania.

Konieczne jest uwzględnienie okoliczności konkretnej sprawy. Inne bowiem uwarunkowania istnieją w wypadku przedsiębiorstwa mającego stałe łącze internetowe w godzinach pracy, inne w czasie, gdy jest nieczynne, a jeszcze inne w wypadku osoby fizycznej.

Składający wypowiedzenie umowy poprzez e-mail w późnych godzinach wieczornych bądź w nocy, musi liczyć się z tym, że taka wiadomość zostanie odebrana dopiero następnego dnia.

Pytania można przysyłać pod adresem mailowym:
[email protected].

Zobacz też:

Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II  w Toruniu znalazł się wśród 10 budynków nominowanych do antynagrody Makabryła w plebiscycie zorganizowanym przez portal poświęcony architekturze bryla.pl.  Oprócz kościoła oo. redemptorystów na czarnej liście niezbyt udanych architektonicznie obiektów znalazły się nadbudowa zabytkowej kamienicy we Wrocławiu, antresola na Dworcu Centralnym w Warszawie, DL Center Point Częstochowa, Manhattan Place w Warszawie, Świątynia Opatrzności Bożej, Centrum Handlowe Posnania, Centrum handlowe na Krupówkach w Zakopanem, kieleckie przystanki autobusowe, przebudowa kawiarni Fiore w Przemyślu.  Jak piszą organizatorzy na portalu bryla pl. każdy plebiscyt Makabryły jest inny i ujawnia największe grzechy architektoniczne oraz zaniedbania w polskiej przestrzeni publicznej - nie służy szkalowaniu kogokolwiek, lecz ma za zadanie wywołać dyskusję na temat jakości architektury i sposobu projektowania miast.Zobaczcie jak wygląda toruńska świątynia na zewnątrz i w środku. Zobacz także: Suzanne Vega w Toruniu

Toruński kościół na czarnej liście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska