Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej o karę dla dłużników alimentacyjnych [PRAWNIK RADZI]

Aleksandra Chołub, adwokat
Adwokat Aleksandra Chołub
Adwokat Aleksandra Chołub Grzegorz Olkowski
- Mój były mąż nie płaci alimentów na dzieci. Komornik nie może tego ściągnąć, bo pracuje na czarno. Mieszkanie już dawno przepisał na matkę, samochód wziął na brata. Co mam robić? - pyta Czytelniczka.

Zgodnie z nowymi przepisami karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku podlega każdy, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące. W praktyce będzie zazwyczaj chodziło o zaleganie z zapłatą alimentów za 3 miesiące. Jest to typ podstawowy przestępstwa niealimentacji. Surowsza kara jest przewidziana w sytuacji, jeśli uchylanie się od płacenia alimentów wiąże się z niemożnością zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych osoby uprawnionej. Kodeks karny przewiduje za taki czyn karę do 2 lat pozbawienia wolności - art. 209 § 1a kodeksu karnego. Innymi słowy, karze określonej w kodeksie karnym za przestępstwo niealimentacji podlega już ten, kto zalega z zapłatą alimentów za 3 pełne okresy płatności albo opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące. Nie ma już konieczności wykazania dłużnikowi alimentacyjnemu uporczywości w uchylaniu się od płacenia alimentów.

Sprawca przestępstwa niealimentacji w typie podstawowym (art. 209 § 1 kk) nie będzie podlegał karze, jeśli nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego zapłaci w całości zaległe alimenty.

Czytaj też: Citomed zamyka przychodnię na rok

Wtedy kiedy uchylanie się od płacenia alimentów naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb możliwe jest odstąpienie przez sąd od wymierzenia sprawcy kary, jeżeli nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego, sprawca uiści w całości zaległe alimenty, chyba że wina i społeczna szkodliwość czynu przemawiają przeciwko odstąpieniu od wymierzenia kary.

Łatwiej można teraz udowodnić dłużnikowi alimentacyjnemu popełnienie przestępstwa niealimentacji. Chęć uniknięcia kary może spowodować to, że dłużnik zdecyduje się zapłacić zaległe alimenty.

Ściganie sprawcy przestępstwa niealimentacji odbywa się na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej, lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

- Czytelniczka może złożyć do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niealimentacji przez byłego męża jeśli będzie on zalegał z zapłatą alimentów za 3 pełne okresy płatności, licząc od dnia wejścia w życie nowelizacji kodeksu karnego, to jest od dnia 31 maja 2017 r. - kończy adwokat.

Zobacz też

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska