Tylko u nas
nowosci.com.pl

Fakty, ciekawostki i rozrywka....

Rozwiń
Łatwiej o karę dla dłużników alimentacyjnych [PRAWNIK RADZI]

Łatwiej o karę dla dłużników alimentacyjnych [PRAWNIK RADZI]

Aleksandra Chołub, adwokat

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Adwokat Aleksandra Chołub

Adwokat Aleksandra Chołub ©Grzegorz Olkowski

- Mój były mąż nie płaci alimentów na dzieci. Komornik nie może tego ściągnąć, bo pracuje na czarno. Mieszkanie już dawno przepisał na matkę, samochód wziął na brata. Co mam robić? - pyta Czytelniczka.
Adwokat Aleksandra Chołub

Adwokat Aleksandra Chołub ©Grzegorz Olkowski

Zgodnie z nowymi przepisami karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku podlega każdy, kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące.
W praktyce będzie zazwyczaj chodziło o zaleganie z zapłatą alimentów za 3 miesiące. Jest to typ podstawowy przestępstwa niealimentacji. Surowsza kara jest przewidziana w sytuacji, jeśli uchylanie się od płacenia alimentów wiąże się z niemożnością zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych osoby uprawnionej. Kodeks karny przewiduje za taki czyn karę do 2 lat pozbawienia wolności - art. 209 § 1a kodeksu karnego. Innymi słowy, karze określonej w kodeksie karnym za przestępstwo niealimentacji podlega już ten, kto zalega z zapłatą alimentów za 3 pełne okresy płatności albo opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące. Nie ma już konieczności wykazania dłużnikowi alimentacyjnemu uporczywości w uchylaniu się od płacenia alimentów.

Sprawca przestępstwa niealimentacji w typie podstawowym (art. 209 § 1 kk) nie będzie podlegał karze, jeśli nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego zapłaci w całości zaległe alimenty.

Czytaj też: Citomed zamyka przychodnię na rokWtedy kiedy uchylanie się od płacenia alimentów naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb możliwe jest odstąpienie przez sąd od wymierzenia sprawcy kary, jeżeli nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego, sprawca uiści w całości zaległe alimenty, chyba że wina i społeczna szkodliwość czynu przemawiają przeciwko odstąpieniu od wymierzenia kary.

Łatwiej można teraz udowodnić dłużnikowi alimentacyjnemu popełnienie przestępstwa niealimentacji. Chęć uniknięcia kary może spowodować to, że dłużnik zdecyduje się zapłacić zaległe alimenty.

Ściganie sprawcy przestępstwa niealimentacji odbywa się na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej, lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

- Czytelniczka może złożyć do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niealimentacji przez byłego męża jeśli będzie on zalegał z zapłatą alimentów za 3 pełne okresy płatności, licząc od dnia wejścia w życie nowelizacji kodeksu karnego, to jest od dnia 31 maja 2017 r. - kończy adwokat.

Zobacz teżCzytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo