Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mało wody w Strudze Toruńskiej

Mariola Lorenczewska
Bacha to popularny element krajobrazu Torunia. Stan wody jest jednak coraz niższy
Bacha to popularny element krajobrazu Torunia. Stan wody jest jednak coraz niższy Sławomir Kowalski / Polska Press
Struga Toruńska na wysokości Rubinkowa wysycha, bo prawie nie ma zasilania z okolicznych jezior.

- Wracam ponownie do tematu wysychającej Bachy. W czasie dużych opadów wszystko jest w porządku i rzeczka płynie, natomiast w czasie ich braku zaczyna wysychać poczynając od Dworca Wschodniego - tłumaczy zaniepokojona Czytelniczka. - Dalej płynie ponownie, ponieważ zasilana jest kanałem najprawdopodobniej z Fortu IV.

Wtedy upały

Jak zaznacza Czytelniczka, w zeszłym roku na łamach „Nowości” ktoś z osób obeznanych w tym temacie wypowiadał się, że spowodowane jest to „przepuszczalnością podłoża” i podczas braku opadów rzeczka wysycha.

- Jakoś nie chce mi się w to wierzyć - mówi nasza Czytelniczka. - Mieszkam na Rubinkowie I od 30 lat i w tym czasie rzeczka wyschła może ze dwa razy. Pamięć może mnie mylić, ale wtedy były długie miesiące upałów, a teraz upałów nie było, a wody co jakiś czas jednak zaczyna brakować. Uważam, że problem zaczął się od czasu, gdy kilka lat temu wandale uszkodzili rozdzielnię wód Strugi Toruńskiej w Grębocinie. Podobno wszystko zostało przywrócone do stanu pierwotnego, ale jakoś nie byłam o tym przekonana i w końcu osobiście udałam się, przy okazji małej wycieczki rowerowej, do Grębocina.

Czytaj też: Wyrok za atak na karetkę

Czytelniczka dodaje, że obejrzała sobie rozdzielnię i porobiła nawet kilka zdjęć. Struga Lubicka przepływa sobie swobodnie szerokim strumieniem, opadając w dół w formie małej kaskady, natomiast przepływ Strugi Toruńskiej jest całkowicie zastawiony i tylko gdzieś szczelinami sączą się strużki wody. Dlatego dobrze byłoby, gdyby ponownie zainteresowały się tematem osoby odpowiedzialne za wody Strugi Toruńskiej.

Do sprawdzenia

Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta mówi, że Struga Toruńska nie ma po prostu zasilania. Rozdzielnia w Grębocinie nie ma praktycznie znaczenia, bo działa tylko wtedy, gdy jest za dużo wody. Ma ją kierować w stronę Drwęcy i zapobiegać zalaniu miasta.

- Stan wody w korycie Strugi Toruńskiej wynika tylko i wyłącznie z niedoboru wody w przyrodzie - podkreśla dyrektor Szczepan Burak. - Jak się dowiedziałem w Kujawsko-Pomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych, stan jest rzeczywiście drastycznie niski. W jeziorze, z którego wypływa rzeczka, brakuje wody, w jeziorze Wieczno, które jest po drodze, stan wody obniżył się o półtora metra. Z Jeziora Mlewieckiego nic nie wypływa. Ten stan jest wynikiem sytuacji geometeorologicznej. Ale do rozdzielni w Grębocinie wyślę pracownika, by sprawdził, co się dzieje.

Zobacz też:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska