Mariusz Kałużny startuje w wyborach do Parlamentu...

Mariusz Kałużny startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Bartosz Tomaszewski

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Rodzina ma dla Mariusza Kałużnego fundamentalną wartość

Rodzina ma dla Mariusza Kałużnego fundamentalną wartość ©nadesłana

Z Mariuszem Kałużnym, chełmżyńskim radnym, pierwszym kandydatem do Parlamentu Europejskiego z tego miasta rozmawiamy o życiu prywatnym oraz o tym, co może europoseł.
Rodzina ma dla Mariusza Kałużnego fundamentalną wartość

Rodzina ma dla Mariusza Kałużnego fundamentalną wartość ©nadesłana

Skąd wzięła się myśl o starcie w wyborach do Europarlamentu, zajęciem się wielką polityką?

Podczas pracy w samorządzie doznałem pewnej niemocy. Szczególnie zmartwił mnie problem bezrobocia. Słyszałem wówczas, że radny niewiele może. Postanowiłem zwrócić się do polityków z wyższej półki. Tak poznałem kilku fajnych posłów, którzy pomogli mi interweniować w sprawie strefy w Ostaszewie. Kilka lat temu poznałem osobiście Zbigniewa Ziobro.
Gdy powstawała Solidarna Polska poprosili mnie, abym napisał program polityki prorodzinnej i dla ludzi młodych. Moje pomysły spotkały się z dużym uznaniem. Zaproponowali mi start z dobrego, trzeciego miejsca.

Co chciałby Pan osiągnąć w Europie? Jaki ma Pan program?

Ważna dla mnie jest Polska, ale szczególnie moja kochana Chełmża. Mam dość sytuacji w kraju. Postanowiłem wejść do wyższej ligi, aby tam skutecznie zabiegać o sprawy naszych mieszkańców. Interesuje mnie przede wszystkim sytuacja materialna polskich rodzin. Bezrobocie, niskie pensje, wysokie ceny produktów, emigracja młodych ludzi do innych krajów. Po co ta Unia skoro ludzie żyją w nędzy? Dostajemy miliardy złotych, a wciąż żyjemy biednie. Jestem osobą wierzącą i interesują mnie również rozwiązania prawne, które będą chronić godności rodziny. Ponadto, chcę pracować na polu edukacji, abyśmy w wielu aspektach dogonili Europę.

Co polski europoseł może wywalczyć dla Polski, bądź danego regionu?
Parlament Europejski to głównie organ, który stanowi prawo. Bardzo ważne jest, aby było ono mądre i z korzyścią dla naszego kraju. Mitem jest, że Unia Europejska daje coś za darmo. Trzeba walczyć o swoje narodowe interesy, co pokazują Niemcy a nawet małe Węgry.

Zasiada Pan drugą kadencję w Radzie Miasta Chełmży, teraz startuje w wyborach do Europarlamentu, więc przeskok jest dość duży. Jak się Pan czuje w tej większej polityce? Co najbardziej zaskoczyło bądź nadal zaskakuje? Czy bardziej doświadczeni koledzy z partii pomagają, podpowiadają?

Nie jestem typem partyjniaka. Godząc się na start w tych wyborach zaznaczyłem, że będę mówił to, co podpowiada mi sumienie a nie partia. Sam start to dla mnie wielkie wyróżnienie. Jeszcze nikt z naszego miasta nie startował do Parlamentu Europejskiego. W większej polityce poruszam się od kilku lat. Pomagałem wielu ludziom w wyborach do Parlamentu Europejskiego czy do Sejmu. Na wielu się zawiodłem i wstydzę się za nich do dziś. Sądziłem, że są innymi ludźmi. Teraz postanowiłem sam startować. Jednak, abym osiągnął sukces muszą we mnie zainwestować mieszkańcy naszego miasta.

Jaką osobą prywatnie jest Mariusz Kałużny? Czym zajmuje się na co dzień zawodowo, jak spędza wolny czas?

Jestem nauczycielem, poza tym prowadzę fundację Edukacji Społecznej „Kuźnia”. Kończę również drugi kierunek studiów - politologię. Wolny czas spędzam głównie z moją żoną i córeczką Rozalką. Uwielbiam piłkę nożną i skoki narciarskie.

Czego można Panu życzyć, zarówno w przypadku sukcesu w wyborach jak i niepowodzenia?

Abym pozostał sobą.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mae (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Serio? Najpierw to niech on głowę otworzy i świata trochę zobaczy. Widzi nędzę wokół siebie. Szkoda, że nędzy umysłowej i intelektualnej nie widzi koło siebie. Typowy zaścianek. Europa dla Pana to...rozwiń całość

Serio? Najpierw to niech on głowę otworzy i świata trochę zobaczy. Widzi nędzę wokół siebie. Szkoda, że nędzy umysłowej i intelektualnej nie widzi koło siebie. Typowy zaścianek. Europa dla Pana to za wysokie progi. W UE trzeba dbać i o chełmżan i o lizbończyków. Pana bóg Polaków i chełmżan nie kocha bardziej niż innych. Ba, on nawet czarnych i gejów kocha. Wierzy Pan?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Da radę (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie zgadzam się. Pan Mariusz Kałużny ma szansę i jest idealnym kandydatem .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nie z Torunia, ale miłujący Toruń. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

W Chełmży nigdy nie byłem, nawet nie przejeżdżałem przez to małe miasteczko leżące na uboczu... A tam, mieszka sobie przykładnie żyjący z Rodziną nieznany mi i którego nigdy nie poznałbym, gdyby...rozwiń całość

W Chełmży nigdy nie byłem, nawet nie przejeżdżałem przez to małe miasteczko leżące na uboczu... A tam, mieszka sobie przykładnie żyjący z Rodziną nieznany mi i którego nigdy nie poznałbym, gdyby nie wywiad Autora felietonu z wymarzonym przeze mnie (tylko w snach dotychczas) ideałem, młodziutkim Kandydatem na Europosła. Doskonale wykształcony, z sumieniem Polaka Patriotycznego, a nie jurgieltnika partyjnego, który bronić będzie w Brukseli Tysiącletniej Tradycji Chrześcijańskiej, jak pod Radzyminem w Ossowie w 1920 roku Bohaterska Młodzież Obroniła Europę przed bolszewicką nawałnicą - mściwie okrutną, mordującą Najlepszych Synów Narodu Polskiego w Katyniu, Na Rakowieckiej w Warszawie Generała Fildorfa i Wielu, Wielu Innych Bezimiennych Bohaterów... Dzisiaj IPN przystępuje do ekshumacji i identyfikacji zwłok Ofiar pogrzebanych w Białymstoku przez polskojęzyczną zarazę czerwoną przywleczoną w 1944 roku na bagnetach bolszewików, w ogrodzie ich siedziby, miejscu kaźni. Te czerwone polskojęzyczne siwe już dzisiaj dziadki, które sobie uwiły ciepłe gniazdka w EP, uczynili z niego eurokołchoż. Dlatego ja na 25 maja przyjeżdżam z całą Rodziną aby głosować na Pana Mariusza Kałużnego!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan III (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Do samego pana Kałużnego nie mam żadnych zastrzeżeń, młody, ambitny, wie co chciałby robić. Ale Jego szanse są realnie mizerne, a szkoda. Warto by dać krzyżyki na kandydatów z odległych miejsc i...rozwiń całość

Do samego pana Kałużnego nie mam żadnych zastrzeżeń, młody, ambitny, wie co chciałby robić. Ale Jego szanse są realnie mizerne, a szkoda. Warto by dać krzyżyki na kandydatów z odległych miejsc i odnowić trochę "oblicze tej ziemi.". Niestety, zapewne znowu do PE wejdą stare, wyświechtane nazwiska...Może Skorpiony zaśpiewają raz jeszcze "Wind of change"...bo czas na zmiany pokoleniowe jest najwyższy. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Toruniak ,ale babcia z Chełmży (gość)

Zgłoś naruszenie treści

królu od siedmiu boleści janie 3 -na taki właśnie wpis zasługujesz. Niech chłopak startuje w wyborach ! Widać ,że wie co chce zmienić na lepsze ! A co do inteligencji jego kolegów partyjnych to...rozwiń całość

królu od siedmiu boleści janie 3 -na taki właśnie wpis zasługujesz. Niech chłopak startuje w wyborach ! Widać ,że wie co chce zmienić na lepsze ! A co do inteligencji jego kolegów partyjnych to królu janie 3 nie ośmieszaj się bo twoi kandydaci to skompromitowani POpaprańcy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Toruniak ,ale babcia z Chełmży (gość)

Zgłoś naruszenie treści

królu od siedmiu boleści janie 3 -na taki właśnie wpis zasługujesz. Niech chłopak startuje w wyborach ! Widać ,że wie co chce zmienić na lepsze ! A co do inteligencji jego kolegów partyjnych to...rozwiń całość

królu od siedmiu boleści janie 3 -na taki właśnie wpis zasługujesz. Niech chłopak startuje w wyborach ! Widać ,że wie co chce zmienić na lepsze ! A co do inteligencji jego kolegów partyjnych to królu janie 3 nie ośmieszaj się bo twoi kandydaci to skompromitowani POpaprańcy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan III (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Panie Kałużny...lepiej nie mógł pan trafić...Ziobro, Adamek...sam kwiat inteligencji i kultury...start w PE, to zawsze coś...następnym razem będzie mógł pan powiedzieć...chciałbym jeszcze raz być w...rozwiń całość

Panie Kałużny...lepiej nie mógł pan trafić...Ziobro, Adamek...sam kwiat inteligencji i kultury...start w PE, to zawsze coś...następnym razem będzie mógł pan powiedzieć...chciałbym jeszcze raz być w PE...bo raz już chciałem... zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo