Narodowy Fundusz Zdrowia daje rekordową kwotę na...

Narodowy Fundusz Zdrowia daje rekordową kwotę na nadwykonania

Mariola Lorenczewska

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Nadwykonania Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i  Współuzależnienia wyniosły ponad 70 tysięcy złotych. Na zdjęciu terapeuta Piotr Ligocki z p

Nadwykonania Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia wyniosły ponad 70 tysięcy złotych. Na zdjęciu terapeuta Piotr Ligocki z pacjentem ©Grzegorz Olkowski

33 miliony złotych - tyle szefostwo kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zapłaci za leczenie w 2013 roku ponad limity określone umowami. Kto dostanie pieniądze z nadwyżki?
Nadwykonania Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i  Współuzależnienia wyniosły ponad 70 tysięcy złotych. Na zdjęciu terapeuta Piotr Ligocki z p

Nadwykonania Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia wyniosły ponad 70 tysięcy złotych. Na zdjęciu terapeuta Piotr Ligocki z pacjentem ©Grzegorz Olkowski

To rekordowa kwota w porównaniu z poprzednimi latami.
[break]
Z tegorocznej puli, wynoszącej wspomniane 33 miliony złotych, najwięcej za leczenie ponad limity w 2013 roku otrzymają szpitale. Ile, tego jeszcze nie wiadomo. Zdecydowanie największe kwoty przypadną Bydgoszczy, bo tam szpitali jest więcej. Ile konkretnie, też jeszcze nie wiadomo. W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu mają nadwykonań za 2013 rok na 1,5 miliona złotych.

- I o zwrot takiej kwoty pisaliśmy już dwukrotnie do NFZ, ale nie dostaliśmy odpowiedzi - zaznacza dr Andrzej Przybysz, wicedyrektor ds. lecznictwa w szpitalu przy ulicy Batorego. - Te akcje ze spłatą nadlimitów świadczą o niekonsekwencji funduszu. Z jednej strony NFZ wymaga ścisłego trzymania się podpisanych kontraktów. Z drugiej - płaci potem za nadwykonania. Finansowanie jest uznaniowe. Ci, którzy odsyłali pacjentów, by uniknąć nadlimitów, mogą czuć się... zrobieni w balona.
Jak zapewniają w NFZ, w 100 procentach zostanie sfinansowane leczenie ponad limit z zakresu psychiatrii i uzależnień, stomatologiczne, profilaktyczne programy zdrowotne. NFZ przeznaczy na ten cel 6,3 mln zł.
- Nie dostaliśmy jeszcze z funduszu odpowiedzi. Nasze nadwykonania za ubiegły rok to ponad 70 tysięcy złotych - zaznacza dr Lech Grodzki, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu. - Pieniądze ponadlimitowe zostały wydane na leczenie pacjentów. Do nas zgłaszają się w pilnej potrzebie. Mamy w 100 procentach wykorzystane miejsca i kolejkę oczekujących. Rozumiem, że trzeba trzymać się kontraktu, ale osoba uzależniona to specyficzny pacjent. Jeśli przychodzi, bo w końcu zdecydowała się na leczenie, nie możemy jej odesłać. Gdy nie zostanie od razu przyjęta, to pójdzie dalej pić albo brać. Poza tym będzie miała dodatkowy argument na to, by się nie leczyć.
Jak mówi dyrektor Grodzki, nadal najwięcej pacjentów WOTUiW, to osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków, ale coraz częściej trafiają do nich uzależnieni od hazardu, komputerów, seksu. WOTUiW jest w stanie zająć się praktycznie każdym pacjentem, byle tylko ten chciał się leczyć.
Sporo, bo 3,4 miliona złotych, NFZ przeznaczy na opiekę długoterminową i paliatywno-hospicyjną.
- Mamy przekroczeń w sumie na 546 tysięcy złotych, z tego 72 tysiące złotych w psychogeriatrii, która ma być sfinansowana w 100 procentach. Ile dostaniemy za pozostałych pacjentów, jeszcze nie wiemy - mówi Grażyna Śmiarowska, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej w Toruniu. - Nasze nadlimity wynikają z tego, że przyjmujemy pacjentów w najcięższym stanie. Ich leczenie kosztuje więcej niż płaci fundusz. Pacjentów jest bardzo dużo. W kolejce czeka się ponad rok. Pisaliśmy do NFZ o zwrot pieniędzy, ale odpowiedzi nie mamy.
W Narodowym Funduszu Zdrowia uspokajają. Twierdzą, że już niebawem do wszystkich placówek, które załapują się na spłatę nadlimitów za ubiegły rok, dotrą konkretne propozycje. - Potrzebna będzie formalna zgoda zainteresowanych - mówi Jan Raszeja z kujawsko-pomorskiego NFZ. - Liczymy, że jeszcze w pierwszym półroczu uda się te pieniądze przekazać.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo