Osiedle Cmentarna Polana na Glinkach w Toruniu?

Osiedle Cmentarna Polana na Glinkach w Toruniu?

Szymon Spandowski

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Na Glinkach ekshumowane są trzy masowe groby. Za jednym z nich widać budowane bloki
1/21

Przejdź do
galerii zdjęć

©Jacek Smarz

Według niemieckich szacunków na Glinkach może spoczywać nawet osiem tysięcy osób. Masowe mogiły były tu odkrywane już wcześniej, w połowie lat 90. z grobu przy ul. Poznańskiej wydobyto szczątki ponad 900 ludzi. Teraz może być ich dwa razy więcej.
Stoimy nad ogromnym wykopem. Na jego dnie pracownicy Fundacji Pamięć oczyszczają miotełkami kolejne partie ludzkiego szkieletu. Jednego z wielu, wyraźnie widać, że ciała zmarłych zalegają warstwami. Widok jest wstrząsający. W pierwszym momencie wzrok przykuwa czaszka z rzędami równych, białych zębów. Później wzrok pada na jeszcze jedno źródło, tym razem przybrudzonej bieli - gips. Ten człowiek miał zagipsowaną całą nogę, aż po biodro.

Szkielety ze znaczkami

Jego kości zostaną wydobyte, ekshumatorzy ustalą wzrost, orientacyjny wiek, datę i przyczynę zgonu, sfotografują znalezione przy nim przedmioty. Sporządzona w ten sposób polowa dokumentacja trafi do Kassel, gdzie zbierane są informacje o wszystkich poległych bądź zmarłych żołnierzach niemieckich z czasów II wojny światowej. Szczątki zostaną natomiast złożone na którymś z niemieckich cmentarzy wojennych na terenie Polski. Każdy spocznie w oddzielnym grobie. Wielu z nich uda się zidentyfikować. Niemcy dostarczyli listę ponad 1600 nazwisk osób, o których wiadomo, że zmarły w radzieckim obozie na Glinkach i tu zostały pochowane. Przy wielu szkieletach badacze odnajdują znaczki tożsamościowe.

Polecamy! Błędy językowe: Też je popełniasz? Sprawdź!- Spoczywają tu żołnierze przeróżnych formacji, od marynarzy począwszy, po lotników - mówi Maciej Milak, szef ekipy prowadzącej ekshumacje. - Część z nich trafiła tu jeszcze podczas wojny, w lutym, marcu i na początku maja 1945 roku. Transporty jeńców trafiały tu także później, prawdopodobnie z Polski północnej i północnych Niemiec. Nie mamy dokładnych danych, ale obóz mógł działać do 1947 roku. Warunki jakie tu panowały, były katastrofalne.

Z dokumentów wynika, że największa śmiertelność panowała tu między czerwcem i sierpniem 1945 roku. Tyfus i czerwonka zbierały tragiczne żniwo.

Więcej mogił


Jak już wspominaliśmy, w trzech ekshumowanych grobach mogą się znajdować szczątki około 2 tysięcy osób. Wiele wskazuje na to, że podobnych masowych mogił jest tu więcej. Liczbą z listy odnotowanych ofiar nie ma się co sugerować, już teraz wiadomo, że jest ona bardzo niekompletna. Poza tym znajdują się na niej jedynie nazwiska wojskowych, a podczas ekshumacji znaleziono przecież również pochówki kobiece i dziecięce. Niemieckie archiwa wreszcie posiadają dane wyłącznie pochowanych tu Niemców, gdy tymczasem z posiadanych przez nas informacji wynika, że od lutego 1945 roku, kiedy Sowieci przejęli dawny niemiecki obóz jeniecki, na Glinkach przetrzymywani byli także Polacy. Ich śladów poszukują zresztą śledczy z Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobacz też
Czytaj dalej - kliknij poniżej:


1 »

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (14)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Osiedle Cmentarna Polana "

Dixi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Juz w wyobrazni widze nazwy ulic tego osiedla !! Np. ul Mogila, Zmarlych Jencow, Szkieletowa czy Wykopki !!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Osiedle

Dixi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Gdzie mieszkasz ? Na osiedlu " Zbiorowy grob " ulica Mogila 5 m 3 !!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dds

dsdds (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

W Trolluniu nie szanuja juz nawet zamarlych Trolluniakow....Co za wiejska mentalnosc....Jaka wiocha, taka mentalnosc.....Bydgoszcz znowu lepsza!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tyfusowo

Antytyfus (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Twoje TRUCHLO ,jak juz zdechniesz , znajdzie sie na Tyfusowym wysypisku smieci !!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odpowiedź

Paweł (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Odezwał się porządny tyfus!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy jest jakaś granica....?

/..../ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Czy jest jakaś granica Ilości szczątków ludzkich, która zmieni mentalność urzędników? Pewno oni zawsze znajdą jakieś rozwiązanie typu eeee tam... przecież 5, 10, czy 50 to przecież nic wielkiego, a...rozwiń całość

Czy jest jakaś granica Ilości szczątków ludzkich, która zmieni mentalność urzędników? Pewno oni zawsze znajdą jakieś rozwiązanie typu eeee tam... przecież 5, 10, czy 50 to przecież nic wielkiego, a 1000, 5000, 10.000, eeeee co tam za różnica, parę tysięcy w tę, czy w tamtą - budujemy! Obraz piaskownicy dla dzieci i placów zabaw na miejscu, gdzie tyle tysięcy ciał ludzkich przemieniło się w szczątki będzie.... budujący. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Osiedle

Dixi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

Mieszkancom tego Osiedla na kosciach , zycze przejemnych nocy !!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Masowe groby

Dixi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

" Warunki byly katastrofalne " W jakich warunkach musialo przebywac ponad 4miliony zolnierzy radzieckich ,ktorzy trafili do niewoli niemieckiej w 1941 roku , skoro przezylo tylko okolo 250...rozwiń całość

" Warunki byly katastrofalne " W jakich warunkach musialo przebywac ponad 4miliony zolnierzy radzieckich ,ktorzy trafili do niewoli niemieckiej w 1941 roku , skoro przezylo tylko okolo 250 tys !
Trudno wiec bylo wymagac od Rosjan zeby niemieckich jencow ulokowali w Ciechocinku !!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ciechocinek

ciechocinek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

W Ciechocinku i Aleksandrowie i Nieszawie mordowano ludzi uznanych za Niemców tak samo. Głodzono, torturowano, koncentrowano, topiono. Wystarczyła "łatka" Niemca. Fakty nie miały znaczenia....rozwiń całość

W Ciechocinku i Aleksandrowie i Nieszawie mordowano ludzi uznanych za Niemców tak samo. Głodzono, torturowano, koncentrowano, topiono. Wystarczyła "łatka" Niemca. Fakty nie miały znaczenia. Kobiety, dzieci, staruszków. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
cxc

ccx (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

No i bardzo dobrze bo sie to tym szwabskim skorywsynom jak najbardziej nalezalo!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wstyd

Arkadiusz Brodziński (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

Jak to możliwe, że atrakcyjny teren pod budowę mieszkań władze Torunia oddają "za darmo" kościołowi, a na miejscu pochówku ofiar wojny chcą stawiać mieszkania?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mogiłki

ter (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Osiedle Mogiłki . Uwiecznienie faktu historycznego .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie przesadzajcie.

JP (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

Nie miałbym oporów aby tam zamieszkać. Raczej pretensje do ruskich że chowali ludzi jak popadnie i gdzie popadnie. Było cmentarz założyć. Szczątki ekshumowane, godnie pochowane, i budować osiedle.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pispo

popis (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

nazwa osiedla - osiedle na mogiłach - gdzie mieszkasz? na osiedlu na mogiłach :) extra

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo