Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przechowywany w Toruniu dokument na liście UNESCO

Szymon Spandowski
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Szymon Spandowski
Przechowywany w Toruniu akt erekcyjny Związku Pruskiego został wpisany na listę najcenniejszych skarbów archiwalnych UNESCO.

Bezcenne dokumenty niezwykle rzadko opuszczają archiwa, w których są przechowywane. Potrzebna jest do tego naprawdę niezwykła okazja. Dla pochodzącego z 1440 roku aktu powołującego do życia Związek Pruski, takie święto wydarzyło się w piątek, 4 listopada.

W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie dokument został wpisany na utworzoną przez UNESCO listę najcenniejszych zabytków archiwalnych.

- Ten dokument spowodował całą lawinę zdarzeń - mówi Beata Herdzin, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu, gdzie akt jest przechowywany. - Zapoczątkował upadek zakonu krzyżackiego, zmieniając układ sił na terenie całej ówczesnej Europy.

Razem z dokumentem potwierdzającym powstanie związku miast i rycerstwa Prus w obronie przeciw zakonowi na listę UNESCO zostało wpisanych jeszcze 10 innych skarbów archiwalnych. Wśród nich znalazł się m.in. akt unii krewskiej z 1385 roku, który stanowił pierwszy krok do późniejszego utworzenia Rzeczypospolitej. Na listę trafił również jeden z pierwszych egzemplarzy słynnego dzieła „O poprawie Rzeczypospolitej” Andrzeja Frycza Modrzewskiego z dedykacją autora dla króla Zygmunta Augusta.

Opatrzony czterdziestoma i czterema pieczęciami sygnatariuszy akt erekcyjny Związku Pruskiego kilka dni temu opuścił zatem Toruń i pojechał do Warszawy. Podróżował w bardzo komfortowych warunkach, jak wymagają tego przepisy - klimatyzowanym samochodem, zamknięty w specjalnej skrzyni, pilnowany przez wartownika pod bronią oraz konserwatora. Trafił do „toruńskiej” gabloty w Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego, gdzie będzie eksponowany jeszcze przez kilka dni, aby w przyszłym tygodniu w glorii i chwale wrócić do toruńskiego archiwum.

Lista najcenniejszych zabytków archiwalnych UNESCO uzupełniana jest od początku lat 90. Jej polska wersja powstała jednak dopiero dwa lata temu. W 2014 roku została na nią wpisana Konstytucja 3 maja, „Kronika” Galla Anonima, „Kazania świętokrzyskie”, dokument lokacyjny Krakowa, „Pan Tadeusz” - autograf Adama Mickiewicza czy Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego skierowany w styczniu 1917 roku do prezydenta Wilsona, uzasadniający konieczność odbudowy niepodległej Polski z dostępem do morza.

W tej chwili na polskiej liście znajdują się 22 obiekty, w tym podpisany w Kwidzynie i przechowywany w Toruniu akt erekcyjny Związku Pruskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska