Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twierdza Toruń. To brzmi dumnie i nie składa się tylko ze schronów i fortów

Szymon Spandowski
W ubiegłym roku dzięki wspólnej akcji miłośników fortyfikacji i toruńskich służb konserwatorskich udało się uratować słupek przy Okrężnej
W ubiegłym roku dzięki wspólnej akcji miłośników fortyfikacji i toruńskich służb konserwatorskich udało się uratować słupek przy Okrężnej Marek Wieczorek
W wielu miejscach Torunia można się natknąć na betonowe słupki z dziwnymi skrótami: FR, FR, JR... Niektórzy patrzą na nie z zaciekawieniem, inni mijają obojętnie, a pasjonaci fortyfikacji poszukują.

Jedni hodują rybki, drudzy zbierają znaczki, a jeszcze inni ratują stare toruńskie słupki forteczne. Jest to zajęcie bardzo szlachetne, ponieważ ze znaczenia tego typu pamiątek miejskiej przeszłości wciąż jeszcze wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Wykopane przy 
okazji różnych - prywatnych czy miejskich - przedsięwzięć bardzo często lądują razem z gruzem na śmietnisku.

- W 2014 roku przy okazji przebudowy fragmentu ulicy Okólnej pomiędzy ulicą Łączną i Andersa wykopane przez robotników słupki zostały razem ze zdemontowanymi krawężnikami przygotowane do utylizacji - mówi Olgierd Kędzierski ze Stowarzyszenia Stawki. 
- Na szczęście, dzięki szybkiej interwencji, udało się je uratować.

Czytaj też: Święto muzyki w Toruniu

Społeczny monitoring sprawdził się również podczas prac prowadzonych przy ulicy Łódzkiej. Przestał też być wyłącznie monito-
ringiem. Wokół słupków zebrała się grupa pasjonatów, którzy chwycili za stare mapy, łopaty, szczotki i wyruszyli na poszukiwania.

- Do tej pory zinwentaryzowaliśmy ich już ponad 200 - mówi Kamil Tomczyk, toruński przewodnik i badacz militarnej przeszłości miasta.

Akcja rozpoczęła się w lewobrzeżnej części Torunia, później poszukiwacze przenieśli się na prawy brzeg. Znaki ustawiane jeszcze podczas zaborów przy okazji rozbudowy fortyfikacji wyznaczają dawne granice twierdzy (FR, niem. Festung Rayon), jej obszar (FG - Festung Gebiet) czy granice obszaru, na jakim można było polować (JR - Jagd Rayon). Podczas poszukiwań trafiło się również kilka niespodzianek.

- Przy starej ulicy Poznańskiej znaleźliśmy również słupki z napisem HG - mówi Kamil Tomczyk.

Wszystkie kamienie graniczne zostały przed ponad wiekiem ustawione według dokładnych wskazówek geodetów, każdy z nich miał swoje znaczenie i podobnie jak forty czy schrony, jest elementem Twierdzy Toruń, wciąż jeszcze najlepiej zachowanym tego typu systemie obronnym w Europie.

Przeczytaj także: Miodobranie na dachu urzędu

W związku z tym każdy kamień powinien zostać na swoim miejscu, a jeżeli nie jest to możliwe, na przykład z powodu inwestycji drogowych, miejsce, w którym się znajdował, powinno zostać oznaczone, a sam słupek powinien zostać ustawiony gdzieś w sąsiedztwie. O to właśnie dbają pasjonaci.

Na zakończenie warto dodać, że Kamil Tomczyk i Olgierd Kędzierski opowiadali o swojej przygodzie z fortecznymi słupkami podczas listopadowej konferencji z cyklu Zabytki Młodszego Pokolenia, poświęconej pamiątkom przeszłości lewobrzeżnego Torunia.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska