Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Umowa najmu mieszkania komunalnego nie ulega rozwiązaniu po rozwodzie [Prawnik Radzi]

red
Sławomir Kowalski
- Chcę się rozwieść. Boję się co będzie potem, bo mamy z mężem mieszkanie komunalne. Wprowadziliśmy się tam po ślubie. Nie chcę się wyprowadzać, bo nie mam gdzie - mówi Czytelniczka. Sytuację wyjaśnia adwokat Aleksandra Chołub z Torunia.

Mieszkanie komunalne przysługuje na podstawie umowy najmu z gminą. Zgodnie z art. 6801 par. 1 Kodeksu cywilnego małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Nie ma znaczenia, który z małżonków zawarł umowę najmu. Prawo najmu jest ich wspólnym dorobkiem.

Nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwala określić ilość alkoholu, którą można wypić, aby nadal móc bezpiecznie prowadzić samochód. Jest natomiast udowodnione, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację.Wielu siada za kółkiem po nocnej imprezie, bo są pewni, że już wytrzeźwieli. Sprawdziliśmy, jak długo się trzeźwieje.PRZECZYTAJCIE >>>>>Ważne: Będzie zakaz sprzedaży alkoholu dla osób poniżej 21 roku życia?Zobacz także: Luksusowe życie bossów mafijnych w Polsce [PRYWATNE ZDJĘCIA]Polecamy: Tylko dobry kierowca odpowie prawidłowo na te 12 pytań! [QUIZ]

Jak długo się trzeźwieje? Sprawdziliśmy! [PRZYKŁADY]

W wyroku orzekającym rozwód sąd nie orzeka, komu przysługuje prawo najmu lokalu komunalnego. Umowa nie ulega rozwiązaniu na skutek rozwodu. Byli małżonkowie nadal są stroną tej umowy i oboje mają prawo do korzystania z „M”.

Sąd w wyroku w sprawie o rozwód może orzec o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków, ale nie rozstrzyga, komu prawo najmu przyznać na wyłączność, chyba że małżonkowie złożą zgodny wniosek.

Prawo najmu lokalu mieszkalnego wchodzi w skład majątku wspólnego i w związku z tym powinno być objęte podziałem. Istotą tego prawa jest możliwość korzystania z cudzego przedmiotu majątkowego przez czas oznaczony lub nieoznaczony.

Jeśli zatem po rozwodzie byli małżonkowie chcą ustalić, któremu z nim przysługuje prawo najmu, muszą przeprowadzić podział majątku wspólnego przed sądem rejonowym.

Ustalenie wartości prawa najmu lokalu mieszkalnego, jako składnika majątku wspólnego ulegającego podziałowi, jest niezbędne wobec konieczności przyznania jednemu z byłych małżonków odpowiedniej spłaty odpowiadającej - co do zasady - połowie wartości tego prawa (art. 43 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Wartość prawa najmu lokalu komunalnego, objętego podziałem majątku wspólnego, stanowi różnica między czynszem wolnym a czynszem regulowanym, z uwzględnieniem - w konkretnych okolicznościach sprawy - okresu prawdopodobnego trwania stosunku najmu.

**

Przeczytaj także: Jak dobrze znasz Toruń? Sprawdź się**

Czyli na przykład: czynsz na wolnym rynku za podobny lokal wynosi 1000 złotych miesięcznie, czynsz, który płacą byli małżonkowie do gminy, to 500 złotych miesięcznie. Różnica między czynszami wynosi 500 zł miesięcznie. Wartość tę należy następie pomnożyć przez liczbę miesięcy przewidywanego czasu trwania najmu lokalu. Jaki to będzie czas, określi sąd.

Połowę tak obliczonej wartości otrzyma małżonek, który opuszcza lokal, od małżonka, któremu sąd przyzna prawo najmu - kończy adwokat Aleksandra Chołub.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska