Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w letnich ogródkach na starówce

Szymon Spandowski
Dzięki współpracy Biura Toruńskiego Centrum Miasta i restauratorów, starówce zrobiło się lżej. W miejscu przykrytych plandekami ogródków piwnych pojawiają się lekkie konstrukcje. Poznikały nielegalne reklamy, a pojawiać się będą typowe dla Torunia markizy.

Trudno powiedzieć, żeby ogródki letnie wyrastały na toruńskiej starówce jak grzyby po deszczu. Dające o sobie ostatnio znać opady i chłody, raczej ten rozrost przyhamowały, jednak już teraz na Rynku Staromiejskim, ul. Różanej i Szerokiej widać zmiany. Zamiast ogródków sezonowych wagi ciężkiej, które do tej pory były zmorą zabytkowego centrum, pojawiają się konstrukcje znacznie lżejsze. Bez folii, plandek i baldachimów zasłaniających przez 24 godziny na dobę wiekowe budynki.

- Wszystkie ogródki mają jednakową formę zacienienia: parasole rozkładane tylko wtedy, kiedy lokal jest czynny - mówi Aleksandra Iżycka, szefowa Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Na bruku
Jedni restauratorzy stawiają stoliki i krzesła na bruku, inni budują podesty. Mogą to jednak robić tylko w ograniczonych przypadkach, na przykład po to, aby zniwelować spadek terenu. Wczoraj przy Ratuszu Staromiejskim trwała budowa nowych stoisk z pamiątkami. Wszystkie powstały według tego samego projektu, poza tym w zabytkowym centrum miasta będzie ich mniej niż poprzednio.

Czytaj też: Wyrwali rower ze stojaka. Wpadli w ręce strażników

Z odtrąbieniem pełnego sukcesu można poczekać do momentu, kiedy na zewnątrz wyjdą wszyscy restauratorzy, szczególnie ci, którzy gospodarują przy wschodniej pierzei Rynku Staromiejskiego, jednak już teraz widać, że przygotowywana przez BTCM rewolucja estetyczna przynosi efekty.

- Rozmawialiśmy o tym przez cały ubiegły rok, wszyscy mieli więc czas, aby się przygotować - mówi Aleksandra Iżycka.

Szykowali się urzędnicy opracowując wytyczne jakie powinny spełniać ogródki, oraz - przede wszystkim - przygotowując dla nich teren. W styczniu ulica Różana, Rynek Staromiejski, Szeroka i Królowej Jadwigi stały się drogami wewnętrznymi. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy zainteresowani działalnością w tej przestrzeni zostali zobowiązani do podpisania z miastem umów cywilno-prawnych. Im jest łatwiej, ponieważ wszystkie formalności mogą załatwić w jednym miejscu, urzędnicy natomiast odzyskali kontrolę nad zagospodarowaniem przestrzeni. Zrobili z tego użytek m.in. likwidując wszystkie nielegalne stojaki reklamowe.

Wszyscy restauratorzy działający w strefie pod szczególnym nadzorem BTCM musieli przygotować nowe projekty ogródków. W większości przypadków oznaczało to konieczność całkowitej wymiany konstrukcji, ponieważ to co na ogół w sercu starówki stało, nie spełniało nowych wymogów. Między innymi dlatego niektórzy będą rozstawiali swoje ogródki nieco później. Część projektów trzeba było poprawiać, jednak ostatecznie wszystkie zostały zaakceptowane. No dobrze, błogosławieństwo urzędu jeszcze wiosny nie czyni - wcześniej zdarzało się, że przyjęty projekt bardzo różnił się od tego, co ostatecznie powstawało. Tym razem jednak urzędnicy mają odpowiednie narzędzia, aby zgodność z projektem wyegzekwować. Przygotowując zmiany, pracownicy BTCM skorzystali z doświadczeń krakowskich i wprowadzili tak wysokie kary, aby obchodzenie przepisów stało się nieopłacalne.

Zobacz także: Grupa płetwonurków szuka Remka

Przypominające cygańskie tabory wielkie budy ogródków gastronomicznych najwyraźniej zaczęły przeszkadzać również samym ich wystawcom. Wygląda na to, że dzięki temu do łask wrócą markizy, kiedyś dla Torunia bardzo charakterystyczne, dziś niemal zupełnie zapomniane. Pod markizą znalazły się już stoliki cukierni Pokojskich na rogu ul. Szczytnej i Szerokiej, z takiego zadaszenia skorzysta również restauracja Sphinx.

Ciąg dalszy nastąpi
Jak już wspominaliśmy, zmiany będą najbardziej widoczne w strefie zarządzanej przez BTCM. W tej chwili jest ona ograniczona do głównych arterii starówki, będzie jednak powiększana. W przyszłym roku urzędnicy chcą dodać do niej płytę Rynku Nowomiejskiego oraz być może jeszcze zamknięte dla ruchu kołowego odcinki ul. Żeglarskiej oraz Chełmińskiej.

Ulicami Torunia przeszła dziś procesja Drogi Krzyżowej. Wierni wyruszyli o godz. 17:00 spod kościoła garnizonowego na placu Św. Katarzyny. Przeszli przez plac i ulicę św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi, Szeroką i Żeglarską do katedry Św. Janów. Tam została odprawiona Msza święta. Nabożeństwu przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski. Polecamy: Co wiesz o Janie Pawle II?

Droga Krzyżowa w Toruniu [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska