Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na żywą historię do osady

Przemysław Majchrzak
W Mileszewach w gminie Jabłonowo Pomorskie powstaje „Osada Wojów Piastowych”. Będzie to Ośrodek Edukacji Historycznej na wzór Grodu Foluszek.

W Mileszewach w gminie Jabłonowo Pomorskie powstaje „Osada Wojów Piastowych”. Będzie to Ośrodek Edukacji Historycznej na wzór Grodu Foluszek.

<!** Image 2 align=right alt="Image 123643" sub="- Zaczęliśmy stawiać konstrukcję w połowie maja. Gdyby pogoda dopisywała, gród byłby już gotowy - mówi Wojciech Olech. / Fot. Przemysław Majchrzak">Koszt przedsięwzięcia wynosi 80 tys. złotych, a pieniądze na jego realizację pochodzą z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju. Projekt wykonuje na zlecenie Urzędu Gminy w Jabłonowie Pomorskim Bractwo Rycerskie z Brodnicy, które prowadzi popularny w regionie Ośrodek Edukacji Historycznej w Foluszku, w gminie Bobrowo. - Głównym celem budowy ma być, między innymi, edukacja historyczna, próby rewitalizacji dawnych rzemiosł, przyciąganie turystystów. W pobliżu popiastowskiego szańca ma powstać gród warowny z bramą i wieżą, obiekty rzemieślnicze, kuźnia i piec garncarski - zapowiadali realizatorzy projektu w marcu tego roku podczas przygotowań się do budowy.

<!** reklama>Obecnie są już efekty. Może je podziwiać każdy, kto przejeżdża drogą wojewódzką nr 543 Brodnica-Grudziądz. Drewniany gródek w Mileszewach budują rzemieślnicy z gminy Jabłonowo. - Zaczęliśmy stawiać konstrukcję w połowie maja - mówi Wojciech Olech, prowadzący firmę usługową w branży stolarskiej. - To dla nas nietypowa praca, ale daje wiele satysfakcji. Każdy nowy element, który się pojawia na placu budowy, cieszy.

<!** Image 3 align=left alt="Image 123643" sub="Osadę wojów w Mileszewach budują, między innymi, Tadeusz Żurawski (od lewej) i Piotr Józefko (w głębi)">Rzemieślnicy stawiają gródek we trzech, czasami czterech - w zależności od potrzeby. - Zanim przystąpiliśmy do budowania konstrukcji, mieliśmy sporo pracy, żeby przygotować materiał - zdradza Wojciech Olech. - Musieliśmy ręcznie okorować około tysiąca trzystu pali na główne ściany warowni. Trwało to prawie miesiąc. Potem przez pięć dni stawialiśmy tylko samą palisadę.

Na powierzchni kilkudziesięciu arów stanie, m.in,. chata dowódcy wojów oraz dwie mniejsze - z piecem chlebowym i garncarskim. W granicach gródka znajdzie się pręgierz, dyby, strzelnica dla kuszników i łuczników. W przyszłości zbudowana zostanie kuźnia oraz scena z wiatą. Poza granicami drewnianej warowni powstanie kładka przez pobliską rzeczkę w kierunku wczesnośredniowiecznego grodziska. Wokół gródka będzie miejsce na kilkadziesiąt samochodów, dla tych, którzy przyjadą zwiedzać atrakcje. - W połowie lipca chcemy ruszyć z zajęciami dla młodzieży z gminy - mówi archeolog Kazimierz Grążawski, koordynator projektu z ramienia Bractwa. - Docelowe plany są takie, że będzie to otwarty ośrodek dla turystów i młodzieży, nastawiony na działania edukacyjne i rekreacyjne.

Pierwszy etap budowy ma zostać sfinalizowany do końca czerwca. Wszystko zależy jednak od pogody.

- Dawno mielibyśmy koniec, gdyby nie ten deszcz - żali się na kiepską aurę Wojciech Olech.

W połowie sierpnia planowany jest festyn w Mileszewach, otwierający oficjalnie Osadę Wojów Piastowych.

Warto wiedzieć

Bractwo Rycerskie przygotowuje ścieżkę edukacyjną szlakiem grodów w Dolinie Lutryny: od grodu Chojno nad jez. Chojno, przez gród Bobrowo nad jeziorem Oleczno, Mileszewy-Lembarg, Jaguszewice, do grodziska w Jabłonowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska