Archiwum
Płytki mogą odpaść w każdej chwili

Płytki mogą odpaść w każdej chwili

Marek Nienartowicz

Aktualizacja:

Nowości

Płytki mogą odpaść w każdej chwili
Do końca listopada konserwatorzy wymienią dach ganku łączącego ruiny zamku krzyżackiego z gdaniskiem w Toruniu. Obecnie pod nim jest niebezpiecznie.
Płytki mogą odpaść w każdej chwili

Do końca listopada konserwatorzy wymienią dach ganku łączącego ruiny zamku krzyżackiego z gdaniskiem w Toruniu. Obecnie pod nim jest niebezpiecznie.


- Dwa lata temu z dachu ganku odpadły płytki - mówi Lech Narębski, miejski konserwator zabytków. - Jest to więc miejsce niebezpieczne dla otoczenia. Zostały tu zamontowane specjalne siatki, mające przechwycić kolejne odpadające płytki, ale jest to wątpliwa ozdoba dla zabytku.


Stare wzory


Remontu wymaga cały ganek. Niezbędne są między innymi prace przy elewacji. O dofinansowanie remontu władze Torunia wystąpiły do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Miasto nie dostało jednak pieniędzy. Dlatego konserwacja obejmie jedynie zadaszenie ganku. Pojawią się na nim płytki ceramiczne będą wykonane według wzorców wskazanych przez badania archeologiczne.


Urząd Miasta już ogłosił przetarg na wykonawcę robót. Do biura miejskiego konserwatora zabytków wpłynęła tylko jedna, na dodatek nie spełniająca wymogów oferta. W efekcie przetarg trzeba powtórzyć.


Lech Narębski podkreśla, że zostanie on możliwie jak najszybciej rozstrzygnięty. Tak, żeby za kilka tygodni prace mogły ruszyć.


- Chcemy, by nowe zadaszenie ganku pojawiło się do końca listopada - dodaje miejski konserwator zabytków.


Potrzebne miliony


Remont będzie kosztował około 300 tysięcy złotych. Znacznie więcej, a dokładnie: miliony złotych są potrzebne na uporządkowanie ruin zamku krzyżackiego. Miasto przymierza się do tego od kilku lat. Tak jak do ożywienia tego miejsca.


Przypomnijmy, że dlatego władze Torunia postanowiły powołać Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki”. Działa od początku tego roku. Od tego czasu w ruinach zorganizowano kilka imprez historycznych. Między innymi w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa. W ruinach, można też oglądać makietę zamku. Znajduje się w gdanisku, do którego zwiedzający przechodzą przez wspomniany ganek.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama