Archiwum
Poezja schodzi do podziemia

Poezja schodzi do podziemia

Anna Krzesińska

Nowości

Aktualizacja:

Nowości

Poezja schodzi do podziemia
W sobotni wieczór w magicznej atmosferze ruin toruńskiego zamku krzyżackiego będziemy mieli okazję posłuchać wykonawców z kręgu poezji śpiewanej i piosenki turystycznej.
Poezja schodzi do podziemia

W sobotni wieczór w magicznej atmosferze ruin toruńskiego zamku krzyżackiego będziemy mieli okazję posłuchać wykonawców z kręgu poezji śpiewanej i piosenki turystycznej.


- Będziemy tym samym mieli niepowtarzalną okazję przenieść się wprost z centrum miasta gdzieś na górskie połoniny.

Sprawią to wykonawcy, którzy gościli już w maju na „Lochowisku” i przyjadą do nas znowu. Najwyraźniej klimat podziemi naszego zamku krzyżackiego jest na tyle magiczny, że śpiewający poeci chcą wystąpić w Toruniu ponownie. Tym razem na „Polochowisku” - mówi Julita Bojarska z Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki”.


W zamkowych podziemiach zagrają: Pod Jednym Dachem, Z Przypadku, Tomasz Salej i grupa Tak, Za Zakrętem, Marcin Skrzypczak i Słodki Całus Od Buby.


Przygoda Marcina Skrzypczaka z piosenką poetycką zaczęła się dość niezwykle. Kiedy był dzieckiem, rodzice kupili mu odtwarzacz CD.


SDM było najtańsze


Ten sprzęt pojawił się dopiero na polskim rynku i dlatego był bardzo drogi. Pieniędzy wystarczyło więc już tylko na najtańszą płytę. Był to krążek Starego Dobrego Małżeństwo „Dolina w długich cieniach”. Mały Marcin wysłuchał płyty i... urzekł go świat poetyckich dźwięków.


Nie tylko interpretuje teksty poetów takich jak Beata Obertyńska, Ewa Lipska czy Jacek Kaczmarski, ale także pisze swoje własne piosenki. Znany jest między innymi z utworu, pod jakże znaczącym tytułem „Piosenka podbojowa”.


Słodcy dwudziestoletni


Podczas „Polochowiska” wystąpi również grupa Słodki Całus od Buby. Pod koniec lat 80. trzech długowłosych wyznawców Bellona, Kaczmarskiego i rock and rolla postanowiło założyć zespół muzyczny. Zaczęli od śpiewania na festiwalach piosenki studenckiej. Przez lata działalności występowali na scenach Yapy, Bazuny, Bakcynaliów, Piostura i Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.


Podczas Bieszczadzkich Aniołów w 2006 roku zespół uroczyście obchodził 20-lecie działalności. W skład zespołu wchodzą: Krzysztof Jurkiewicz (gitara, harmonijka, śpiew), Mariusz Kamper (gitary, śpiew), Jarosław Medyński (harmonijka ustna), Mariusz Wilke (gitary) i Jacek Jakubowski (akordeon). W podziemiach zamku pojawi się również zespół Za Zakretem. Grupa powstała w latach 80. i od tego czasu gra i śpiewa piosenkę autorską. Wykonawcy pochodzą z Wielkopolski, Torunia i Gdańska.


W skład zespołu wchodzą: „absolwent SP nr 2 w Sieradzu Marcepan” (gitara, wokal), doktor Michał Jankowski (mandolina, flet, gitara, cymbały, flet nosowy, bałałajka, cyja), magister Aleksander Gondek (gitara, wokal, autor tekstów) i Katarzyna Szamow (gitara, wokal).


Z Groszkiem i Stefanką


Kolejny wykonawca, Tomasz Salej, mówi o sobie tak: „Od ponad dwudziestu lat zajmuję się tworzeniem czegoś z niczego, czyli wyławianiem z odmętów własnej świadomości liter zbieranych potem w bezładne wyrazy i zdania, a czasem nawet w jeszcze dłuższe formy. Bywa, że owe słowolągi otrzymują dla równowagi estetycznej nieokreślony zestaw dźwięków, przez niektórych moich przyjaciół wielkodusznie nazywany muzyką.”


Tomasz Salej występuję również w grupie Tak. W skład tej grupy wchodzą jeszcze dwie panie: Agata - pseudonim artystyczny „Groszek” i Karolina, czyli „Stefanka”. Grają i śpiewają przede wszystkim piosenki z krainy łagodności, utwory autorskie z własną muzyką i słowami.


Wieczór pod hasłem „Polochowisko” odbędzie się w sobotę w ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu. Początek - o godz. 18. Organizatorami są Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki” i grupa Calcjumfolii.


- Wystąpią nietuzinkowi ludzie, których teksty mają głębszy sens. Dzięki temu świat obdarowują swoją energią - dodaje Julita Bojarska.Wstęp na imprezę jest wolny.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama