Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze w mieście Krzyżaków

Paweł Kęsicki
Ten weekend należał do rycerzy. Ponad stu zawodników i zawodniczek rywalizowało w Turnieju Rycerskim w fosie przy ruinach Zamku Krzyżackiego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Ten weekend należał do rycerzy. Ponad stu zawodników i zawodniczek rywalizowało w Turnieju Rycerskim w fosie przy ruinach Zamku Krzyżackiego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

<!** Image 2 align=right alt="Image 62374" sub="Współczesny ruch rycerski to nie tylko mężczyźni, ale i „białogłowy” / Fot. Jacek Smarz">W sobotę odbyły się eliminacje, w niedzielę finały.

Niestety, drugiego dnia zmagań rycerze przegrali z pogodą. Rzęsisty deszcz uniemożliwił planowe przeprowadzenie zawodów. Finałowe walki, zamiast w fosie, odbyły się na dziedzińcu i w piwnicach ruin zamku.

Lepiej było w sobotę, kiedy turniej odwiedziło wielu torunian i turystów.

- Chciałbym im wszystkim podziękować, bo frekwencja przy tej mnogości imprez była wysoka - mówi Klaudiusz Piekarek, dyrektor Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, organizator imprezy. - Wiele osób przyszło na wieczorny koncert zespołu Scandicus i przede wszystkim pokaz fire show.

Oprócz planowanych walk rozegrała się bitwa pomiędzy uczestnikami, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności. Na szczęście obyło się bez ofiar i kontuzji.

Współczesny ruch rycerski to nie tylko mężczyźni. W zawodach uczestniczyło wiele kobiet.

- Od czerwca trenuję strzelanie z łuku, ale zamiłowanie do średniowiecza mam od urodzenia - mówi Anna Walenta z Roty Zbrojnej Grodu Lubicz. - Moja fascynacja zaczęła się od Robin Hooda. Teraz szyję stroje, słucham średniowiecznej muzyki i trenuję ile tylko się da. Sprawia mi to ogromną radość.

W Turnieju uczestniczyli również bardziej doświadczeni zawodnicy.

<!** reklama left>- Już od 10 lat się w to bawię - mówi Marcin Biner z Kręgu Rycerzy Zamku Brodnickiego, zwycięzca w rzucie toporem. - Często jeżdżę na takie zawody i to nie tylko w kraju. Byłem m.in. na Litwie. To dla mnie wielka przyjemność, bo dobrze znam większość ludzi z tego środowiska.

Nie tylko rycerze zjawili się w fosie zamkowej. Przybyli również średniowieczni rzemieślnicy. Publiczność mogła przypatrzyć się pracy bednarzy, kowali, czy stolarzy, nabyć ich produkty, a nawet sama spróbować tej ciężkiej pracy. Kto złapał rycerskiego bakcyla, miał okazję kupienia różnych elementów rycerskiego ekwipunku od hełmu, po kuszę.

Zwycięzcy Turnieju otrzymali nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa, np. łuki, strzały, czy broń białą.

Najlepsi w Turnieju Bojowym okazali się rycerze związani z Toruniem. Wygrał w nim Patryk Mikołajewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska