Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer z kijkami

kris
Z nordic walking wiążą się same korzyści. W czasie treningu pracuje 90 procent naszych mięśni, spalamy też więcej kalorii niż w trakcie zwykłego marszu.

Z nordic walking wiążą się same korzyści. W czasie treningu pracuje 90 procent naszych mięśni, spalamy też więcej kalorii niż w trakcie zwykłego marszu.

<!** Image 3 align=right alt="Image 113751" sub="Nordic walking jest dla wszystkich. - Przecież marsz, to naturalna aktywność ruchowa - mówią specjaliści">Pani Adela ma 57 lat i od dwóch jest na emeryturze. Z kijkami spaceruje od połowy stycznia. Co ciekawe, zainspirowały ją do tego sukcesy... Justyny Kowalczyk.

- Mój wnuk jest wielkim fanem sportu i kiedy przyjeżdża do mnie, często zasiadamy przed telewizorem, aby dopingować polskich zawodników - opowiada. - Kiedy kolejne sukcesy odnosiła nasza narciarka, wnuk zapragnął spróbować swoich sił w tym sporcie. Niestety, śniegu u nas jak na lekarstwo, to i szanse na uprawianie dyscyplin zimowych niewielkie. Wcześniej widziałam jednak ludzi spacerujących z kijkami. Zorientowałam się o co w tym wszystkim chodzi i tak chodzę do dziś - śmieje się.

Nordic walking to chodzenie, bieganie, a nawet skakanie ze specjalnymi kijkami.

Można go uprawiać w każdym terenie i niezależnie od pory roku. Tę formę aktywności fizycznej opracowali w 1997 roku fińscy specjaliści, którzy szukali sposobu na urozmaicenie letniego treningu narciarzom biegowym.

- Kije pozwalają utrzymać właściwą sylwetkę i nie garbić się. Podczas marszu występuje minimalny nacisk na kolana i biodra - przekonuje Zdzisław Felisiak, fizjoterapeuta.

<!** reklama>Nordic walking jest 40 procent bardziej efektowny niż spacer. W porównaniu ze zwykłym marszem, pracują tu nie tylko nogi, ale też ręce, ra miona, barki, klatka piersiowa i kręgosłup. - Jednocześnie, dzięki użyciu kijków, odciąża się stawy - dodaje Felisiak.

Podczas treningu udział bierze 600 mięśni, co daje aż 90 procent wszystkich mięśni naszego ciała. Trening buduje także sprawność sercowo-naczyniową. Dla chcących zrzucić zbędne kilogramy dobrą zachętą niech będzie fakt, że uprawiając nordic walking spala się około 400 kalorii, a więc o 20 procent więcej niż przy tradycyjnym marszu. Co istotne, obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest w przypadku równego podłoża o około 5 kilogramów mniejsze. W trakcie godzinnego treningu oznacza to zmniejszenie obciążenia o... 13 ton.

- Poprawia się także stan ducha. Od czasu, kiedy zaczęłam spacerować z kijkami, mam znacznie lepszy nastrój - uzupełnia pani Adela, a na odchodne radzi: - Najważniejsze, to przełamać uczucie wstydu. Najlepiej znaleźć kogoś, kto razem z nami wybierze się na pierwszy trening. Potem pójdzie już z górki!

Rady dla początkujących

Jeśli nie wiesz od czego zacząć - zacznij od czytania

Dla zainteresowanych nordic walking przygotowaliśmy poradnik, w którym odpowiadamy na podstawowe pytania.

Ile kosztuje sprzęt do nordic walkingu?

Ceny kijków są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od firmy, która je wyprodukowała. Te najdroższe kosztują nawet kilkaset złotych. Jednak można znaleźć kijki już za 60-80 złotych. Kije powinny mieć dwie stópki. Pierwsza posiada kolec i jest używana w terenie. Z kolei gumowa nakładka pozwala odpychać się od powierzchni asfaltowej.

Jakie kijki są najlepsze?

Najlepsze są te wykonane z włókna węglowego. Są twarde, a zarazem elastyczne i praktycznie niezniszczalne. Kije teleskopowe mają natomiast tę zaletę, że można w nich regulować wysokość. Dzięki temu z jednej pary może korzystać więcej osób. Są też kije aluminiowe. Ich plusem jest to, że są tanie, ale też mniej elastyczne.

Czy do nordic walkingu można używać kijków narciarskich?

Nie. Kijki do nordic walking są zbudowane ze specjalnie skomponowanych, elastycznych materiałów, które amortyzują wstrząsy wywołane odbiciem od podłoża. Są również lżejsze i mają wymienne końcówki dostosowane do marszu po różnym podłożu.

W jaki sposób dobrać wysokość kijków?

Każdy musi to zrobić indywidualnie. Najłatwiej ustawić kijki i sprawdzić kąt pomiędzy przedramieniem i ramieniem. Optymalny to niewiele ponad 90 stopni. Jest też inny sposób - wzrost w centymetrach pomnożyć przez 0,66. Wynik da nam długość kijków. Jeśli z tego równania wyjdzie nam pośredni wynik, to zaokrąglamy w dół, np. 123 cm wybieramy kijki o długości 120 cm.

Czy waga osoby ma znaczenie?

Im osoba potężniejsza, tym zawartość włókien węglowych powinna być większa, bo to oznacza większą wytrzymałość kijów. Dla standardowych osób kije powinny mieć od 30 do 50 procent włókien węglowych. Dla osoby z nadwagą 70, a może nawet 100 procent. Uzależnione jest to też od wzrostu. Jeśli ktoś przy dużej wadze jest jeszcze dodatkowo wysoki, to z pewnością zalecana jest większa wytrzymałość kijów, czyli więcej włókien węglowych.

Czy są jakieś zalecenia dotyczące ubioru?

Wystarczą dwie rzeczy - wygodne buty i sportowy strój. Buty najlepiej sznurowane i powyżej kostki, by ją zabezpieczały i wzmacniały. Ubranie powinno być wygodne i „oddychające”.

Jakie są najczęstsze błędy początkujących?

Chcąc przyśpieszyć automatycznie wydłużamy krok. Przez to sięgamy dalej do przodu stopą nogi wykrocznej, w konsekwencji nasz chód jest niezgrabny. Przyśpieszamy przez czestotliwość ruchu. Należy też pamiętać o stawianiu stopy pięta i odbijaniu sie palcami (rolowanie).(kris)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska