Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczny koniec "žŚmietanki Pomorskiej"

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Dlaczego eksplodowały niemieckie wagony z amunicją niszcząc pół dzielnicy? Nieudany sabotaż, a może nieszczęśliwy wypadek? Opowieści na ten temat krąży po Toruniu wiele.

Dlaczego eksplodowały niemieckie wagony z amunicją niszcząc pół dzielnicy? Nieudany sabotaż, a może nieszczęśliwy wypadek? Opowieści na ten temat krąży po Toruniu wiele.

<!** Image 2 align=right alt="Image 143074" sub="Przed wojną browar na Podgórzu kupił reemigrant z USA Józef Chronowski. / Fot. oToruniu.net">- Niemcy wycofując się niszczyli całą infrastrukturę kolejową - mówi Marian Rochniński, ekspert od toruńskich fortyfikacji. - 22 stycznia przysłali dwa wagony, w sumie 40 ton materiałów wybuchowych, które miały posłużyć do wysadzenia parowozowni i wagonowni na Dworcu Głównym. Kazali przetoczyć je do remizy parowozowni, ale polscy kolejarze zrozumieli, o co chodzi i, jako puste, przestawili je na tor pod browarem.

Tam oba wagony eksplodowały. Dlaczego? Tego dziś na pewno nie wie nikt. Jedni mówią, że był to sabotaż, jednak w wyniku wybuchu zginęło wiele osób, Niemców, którzy leżeli w szpitalu zorganizowanym w podziemiach browaru, ale przede wszystkim kolejarzy i mieszkańców Podgórza. W tej sytuacji lepiej już było poświęcić oba budynki kolejowe, które mieli zamiar zniszczyć okupanci. Prawdopodobnie więc wagony miały być przetransportowane gdzieś dalej, ale pod browarem w któryś z nich uderzył radziecki pocisk, na przedpolach Podgórza trwały już walki z nacierającą Armią Czerwoną. Być może doszło też doszło do tragicznego wypadku.

<!** reklama>- Siła wybuchu była tak wielka, że z kościoła świętych Piotra i Pawła zdmuchnęło sygnaturkę, która na swoje miejsce wróciła dopiero kilka lat temu - mówi Lech Narębski, toruński konserwator.

<!** Image 3 align=left alt="Image 143074" sub="Właśnie tutaj produkowane były słynne piwa podgórskie">Bliżej torów spustoszenia były jeszcze większe. Po budynku browaru, który przed wojną produkował między innymi słynna „Śmietankę Pomorską” i stał w miejscu, gdzie dzisiaj jest park przy Domu Kultury, nie ma śladu. W dawnym centrum Podgórza, dziś zdominowanym przez chaotyczną i niezbyt urodziwą architekturę powojenną, wyrosłą na zgliszczach, o lepszych czasach przypomina głównie gmach ratusza. Ściany domów i fragmenty mury przy torach kolejowych do dziś noszą ślady ekslozji.

W wyniku wielkiego wybuchu i walk o miasto w 1945 roku, na Podgórzu zostało zniszczonych bądź uszkodzonych 240 budynków. Dla porównania, na Mokrem było ich 94, a na Bydgoskim Przedmieściu na szczęście tylko 10.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska