Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym miejscu leżą kości przodków

Paweł Stanny
Parafia ewangelicko-augsburska w Rypinie wystąpiła do władz miasta o zgodę na ustawienie obelisku na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. Odpowiedź była pozytywna.

Parafia ewangelicko-augsburska w Rypinie wystąpiła do władz miasta o zgodę na ustawienie obelisku na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. Odpowiedź była pozytywna.

- Możliwość upamiętnienia dawnych ewangelickich mieszkańców Brodnicy z pewnością przyczyni się do wzbogacenia historii miasta i stanowić będzie świadectwo o jego przeszłości - napisano w piśmie do władz Brodnicy.

Obelisk ma powstać w dzielnicy Karbowo przy ul. Karbowskiej. W magistracie wydano pozytywną decyzję.

- Każda tego typu inicjatywa jest cenna. Nie było powodów, żeby odmówić w tej sprawie. Wiem, że zgodę wydał również dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Jacek Habant - mówi naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Brodnicy Maria Rutka-Celmer.

Na byłym karbowskim cmentarzyku zaczęto już montowanie obelisku, na którym przymocowana zostanie tablica z napisem: Cmentarz Ewangelicki Evangelischer Friedhof 1900-1945. Termin odsłonięcia płyty nie jest jeszcze znany.

<!** reklama right>Wiadomo, że będzie to już drugi taki monument w mieście. Pierwszy przed kilkoma laty odsłonięto na byłym cmentarzu ewangelickim przy ul. Sądowej. W uroczystości uczestniczył m.in członek rodziny ostatniego superintendenta Brodnicy Eryka Birkholtza (1940-1945) Rudolf Birkohltz.

Początki gminy ewangelickiej w Brodnicy sięgają I Rzeczypospolitej. Gorliwą luteranką była słynna brodnicka starościna Anna Wazówna. Ewangelicki cmentarzyk, na którym wzniesiono obelisk, założono dla zmarłych ewangelików w Karbowie.

Jak uważa znawca historii ewangelizmu brodnickiego, Jerzy Wultański, ostatnią osobą pochowaną na cmentarzu była w 1945 roku Emma Minna Burkowska z domu Zadameg.

W 1975 roku teren splantowano, ogrodzono i ustawiono pomnik upamiętniający pochowanych tu żołnierzy radzieckich, zmarłych w czasie wojny w niemieckich obozach. Obecnie jest to park, o przeszłości którego okoliczni mieszkańcy niewiele wiedzą. Tylko przy okazji prowadzonych z różnych okazji prac ziemnych łopata koparki wykopuje szczątki ludzkie.

Nie wszystkim mieszkańcom dzielnicy podoba się fakt, że dzieci uczyniły sobie z byłego cmentarza boisko do gry w piłkę. Wynika to też z faktu, że infrastruktura sportowa w tej dzielnicy po prostu jest kiepska.

Może po odsłonięciu pomnika miejsce to będzie traktowane inaczej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska