Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilety w komunikacji miejskiej do wzmożonej kontroli

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Pasażerów MZK czekają już wkrótce nieco częstsze kontrole biletów
Pasażerów MZK czekają już wkrótce nieco częstsze kontrole biletów Sławomir Kowalski
Od nowego roku w autobusach i tramwajach MZK w Toruniu pasażerowie będą częściej i sumienniej kontrolowani. Miasto nie tylko zwiększyło liczbę kontroli, ale także oczekuje większej ściągalności kar.

[break]
„Proszę przygotować bilety do kontroli!” - to zdanie pasażerowie MZK słyszeć będą po 1 stycznia nieco częściej. Wraz z poszukiwaniami nowej firmy kontrolerskiej miasto wprowadziło zmiany, które mają zwiększyć efektywność jej pracy oraz zniechęcić do jazdy na gapę.

Zgodnie z zawartą już umową kontrolami biletów zajmie się od nowego roku konsorcjum firm w składzie: Serinus sp. z o.o. z Radomia oraz RR Security Grupa sp. z o.o. z Otwocka. Do tej pory usługę tę Serinus świadczył w naszym mieście samodzielnie, otrzymując skromne 12 skarg. Mimo to miasto poszerzyło katalog kar dyscyplinujących kontrolerów.

Ściągną połowę długów?

Za 18 miesięcy pracy zapłacimy im ponad 900 tys. złotych. Co ciekawe, w ubiegłych latach wynagrodzenie to było uzależnione od uzyskiwanych wyników, czyli skuteczności windykacji. Usługodawca otrzymywał iloczyn deklarowanego z góry udziału procentowego oraz realnych wpływów z kar uzyskanych od gapowiczów. Tymczasem teraz kontrolerzy obiecują w umowie, że uda im się ściągnąć przynajmniej połowę należności. Biorąc pod uwagę, że miesięcznie wynoszą one średnio 100 tysięcy złotych, mowa o... 900 tys. zł, a to tyle, ile trzeba zapłacić zatrudnionemu konsorcjum. Należy przy tym nadmienić, że dotychczasowe wpływy z tytułu opłat za jazdę bez ważnego biletu były znacznie skromniejsze. W 2014 roku wynosiły one ok. 577 tys. złotych. Nieco lepiej było w tym roku - ok. 690 tys. złotych. Kontrolerów czeka więc wytężona praca, tym bardziej że określono im wyższe niż do tej pory limity kontroli.

Magistrat zwiększył ich liczbę w miesiącu - z 7 tysięcy do 8 tysięcy. Nieco mniej restrykcyjne będą lipiec i sierpień, kiedy kontrolerzy będą zobowiązani do przynajmniej 7 tysięcy kontroli (do tej pory obowiązywało minimum 5 tysięcy). Jakie jeszcze wymogi musi spełnić nowa firma kontrolerska?

Sześciu na umowach

Jednym z nich jest zatrudnienie 6 kontrolerów na umowy o pracę, w pełnym wymiarze. Łącznie firma musi dysponować 20 kontrolującymi w 10 dwuosobowych składach. Na tym nie koniec.

- W nowej umowie określono także godziny otwarcia stałego punktu obsługi interesantów, tj. w poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godzinach od 8 do 16 oraz we wtorek w godzinach od 8 do 18 - informuje Marcin Kowallek, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej odpowiadającego w magistracie za komunikację miejską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska