Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie wyprzedzili nas o 2 procent

Justyna Wojciechowska-Narloch
Poniżej średniej krajowej wypadły wyniki testu gimnazjalnego w województwie kujawsko-pomorskim. Najlepiej wypadł on w Bydgoszczy, najsłabiej - w małych miejscowościach.

Poniżej średniej krajowej wypadły wyniki testu gimnazjalnego w województwie kujawsko-pomorskim. Najlepiej wypadł on w Bydgoszczy, najsłabiej - w małych miejscowościach.

<!** Image 3 align=none alt="Image 191753" sub="Gimnazjum nr 11 to jedna z najlepszych szkół w Toruniu. Na zdjęciu: tegoroczny test trzecioklasistów
[Fot.: Grzegorz Olkowski]">Kwietniowy egzamin gimnazjalny przeprowadzono w tym roku po raz pierwszy w zreformowanej formule. Zamiast dotychczasowych trzech arkuszy, młodzież wypełniła ich aż sześć.

Część humanistyczną podzielono na polski i historię z wiedzą o społeczeństwie. Z oddzielnego egzaminu z matematyki oraz biologii, chemii, geografii i fizyki składała się część matematyczno-przyrodnicza. Podzielono także egzamin z języków obcych na poziom podstawowy oraz rozszerzony.

<!** reklama>- Nowy egzamin był bardziej wyczerpujący, bo dziennie pisaliśmy po dwa testy. W sumie jednak taka forma jest chyba lepsza niż poprzednia - ocenia Agnieszka Michalska, trzecioklasistka z Gimnazjum nr 24 w Toruniu. - Jestem zadowolona, bo moje testy wypadły dobrze, mam szansę dostać się do „piątki”.

Nowością jest również to, że wyniki egzaminu podawane są nie w punktach, ale w procentach. I tu - niestety - powtarza się sytuacja z ostatnich lat: średnie wojewódzkie są gorsze od krajowych.

Nasi gimnazjaliści z języka polskiego uzyskali średnio 64 proc. (65 proc. w kraju), z historii i wiedzy o społeczeństwie - 59 proc. (61 proc. - kraj), a z matematyki - 46 proc. (47 proc. w kraju). Pocieszenia nie niosą też wyniki z przedmiotów przyrodniczych - 49 proc. w regionie, 50 proc. w kraju. Język angielski na poziomie podstawowym w regionie oceniono na 60 proc. (63 proc. w kraju), a na poziomie rozszerzonym - na 44 proc. (46 proc. w kraju). Analogicznie wygląda sytuacja z języka niemieckiego: poziom podstawowy - 54 proc. w regionie, 57 proc. w kraju, poziom rozszerzony: 30 proc. - region , 33 proc. - kraj.

- My akurat mamy powody do zadowolenia - cieszy się Janusz Iwański, dyrektor Gimnazjum w Dobrzejewicach. - Nasze średnie są wyższe od tych w kraju, regionie i powiecie. Z polskiego mamy ponad 72 proc. To sukces dla wiejskiej szkoły.

Wśród największych miast regionu zwyciężyła Bydgoszcz wyprzedzając Toruń średnio o 2 proc. z każdego przedmiotu. Dla przykładu, na egzaminie z przedmiotów przyrodniczych młodzież z Torunia zdobyła 50,9 proc., a rówieśnicy z Bydgoszczy - 52,79 proc.

- Przyzwyczailiśmy się do pozycji lidera w regionie i dziś nie umiem powiedzieć, co się stało, że teraz ją utraciliśmy. Będziemy to analizować i znajdziemy przyczynę. Ręczę jednak, że warunki w szkołach i jakość edukacji nie uległy pogorszeniu. Jest wprost przeciwnie - zapewnia Janusz Pleskot, p.o. dyrektora Wydziału Edukacji w toruńskim magistracie.


Tak prezentują się średnie:

55,16 proc. - to średnia ze wszystkich egzaminów dla Torunia, w Bydgoszczy wynosi ona 57,16 proc.

50,75 proc. to średnia w regionie, w kraju - 52,75 proc.

47,36 proc. - tyle wynosi średnia ze wszystkich testów dla powiatu toruńskiego

66,68 proc. - wyniki Torunia z polskiego (69,69 proc. - Bydgoszcz)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska