Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byliście EKO na wiosnę! Mieszkańcy Torunia w sobotę oddali tysiące nakrętek i butelek

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Wideo
od 16 lat
Co jakiś czas przygotowujemy dla mieszkańców Torunia najróżniejsze społeczne akcje. Przy wiosennej edycji wybraliśmy ekologię. Wy oddawaliście nakrętki i butelki, a my w zamian za to rozdaliśmy doniczkowe kwiaty. Zachęcamy do lektury podsumowania naszej akcji.

Kwiaty za nakrętki

Zasady naszych akcji społecznych są bardzo proste – wystarczy coś przynieść, aby otrzymać upominek. Wraz z wiosną nadchodzi czas porządków, dlatego postanowiliśmy ponownie wybrać temat edukacji ekologicznej. Każdego dnia nasza planeta jest zanieczyszczana. Plastik jest ogromnym utrudnieniem, który szkodzi także naszemu zdrowiu. Wspólnie możemy jednak sprawić, że nasza przestrzeń stanie się czystszym miejscem.

Stałe szerzenie świadomości o ekologicznych rozwiązaniach jest naprawdę ważne. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom uda się dotrzeć do jeszcze szerszego grona, które wprowadzi w swoim życiu więcej ekologicznych rozwiązań. Aby to usprawnić i zainteresować mieszkańców rozwiązaniami w duchu zero waste, rozdaliśmy kwiaty. W Centrum Handlowo-Rozrywkowym Toruń Plaza stanęły specjalne stanowiska, do których ustawiła się długa kolejka mieszkańców. Wszyscy mieli przy sobie worki z nakrętkami lub butelkami, które przekazywali przedstawicielom akcji. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać ponad 125 tys. nakrętek oraz ponad 2 tys. plastikowych butelek.

Dodatkowe atrakcje
Upominki w postaci kwiatów cieszyły wszystkich zebranych. Niektórzy odchodzili z jedną roślinką, inni z większą liczbą w zależności od tego, jak dużo plastiku przekazano. Cieszyły nas Wasze uśmiechy, doceniamy każdą rozmowę i jesteśmy wdzięczni za to, że tak licznie przybyliście do CHR Toruń Plaza, by wziąć udział w naszym wydarzeniu. Krótko po odebraniu sadzonek zaczęły pojawiać się pierwsze zdjęcia w komentarzach na naszym Facebooku. Kwiaty zaczęły zdobić balkony, parapety czy ogródki. Stały się nie tylko przypomnieniem o bardzo ciepłej wiośnie, ale także o tym, że to właśnie od nas zależy, jak bardzo eko jesteśmy.

Warto podkreślić, że kwiaty nie stały się jedyną atrakcją tamtego dnia. Toruńskie Centrum Usług Społecznych zorganizowało rękodzielnicze warsztaty. Uczestnicy wykonali piękne amulety z różnych materiałów. Nie obyło się bez upominków także przy stoisku TCUS – za wykonany amulet można było otrzymać żywe kwiatki, cebulki lub nasiona do samodzielnego posiania. I Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia dołączył do EKOakcji na wiosnę! Dla mieszkańców miasta powstał specjalny punkt konsultacyjny, w którym mogli zasięgnąć informacji o programie Czyste Powietrze. Jego głównym celem jest wsparcie finansowe w przypadku ocieplenia domów jednorodzinnych oraz wymianie ogrzewania na bardziej ekologiczne. Nierzadko wiele osób nie wie, od czego zacząć, dlatego była to świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o termomodernizacji budynku. Oprócz tego mieszkańcy mogli zasięgnąć informacji także o innych programach dotacyjnych, które realizowane są w ramach Wydziału Środowiska i Ekologii UMT.

Kilka kroków do bycia EKO

Nie chcemy, by na naszej akcji się zakończyło. Przedstawiamy kilka porad, jak być bardziej ekologicznym na co dzień. Warto przyjrzeć się codziennym czynnościom i starać się wyeliminować te, które mogą mieć negatywny wpływ na stan środowiska.

  • Oszczędzaj energię i wodę – warto sprawdzić, czy żarówki w naszych domach są energooszczędne oraz przyjrzeć się nawykom, np. czy podczas mycia zębów nie odkręcamy wody.
  • Ogranicz zużycie plastiku – na zakupy warto zabierać własną torbę, a woreczki do pakowania warzyw i owoców zamienić na te wielokrotnego użytku. Warto także przyjrzeć się opakowaniom, w których kupujemy żywność. Spora część producentów stara się wykorzystać opakowania biodegradowalne, lecz wciąż wiele z nich posiada nadprogramowe plastikowe tacki czy woreczki, co przyczynia się do nadprodukcji śmieci w gospodarstwach domowych.
  • Rozważ założenie domowego kompostownika – w dzisiejszym świecie nie trzeba mieć ogrodu. Wystarczy wyposażyć się w kompostownik kuchenny, gdzie można składować resztki jedzenia, nadpsute warzywa i owoce, fusy z kawy czy herbaty. Po kilku miesiącach uzyska się domowy komposty, idealny do nawożenia domowych roślin.
  • Organizuj zakupy – ograniczenie marnowania żywności jest bardzo ważne. Warto więc kupować tyle jedzenia, ile rzeczywiście jesteśmy w stanie zjeść oraz szczegółowo planować posiłki i produkty, które są konieczne do ich wykonania.
  • Zainwestuj w produkty wielorazowe – na rynku coraz częściej pojawiają się także inne produkty, zwłaszcza higieniczne – waciki wielorazowe, podpaski, kubeczki menstruacyjne, pieluszki dla niemowląt… Oprócz tego warto zatroszczyć się także o inne aspekty, np. wiedząc, że zakupi się kawę na wynos, dobrze jest zabrać własny kubek termiczny.
  • Twórz własne produkty – planując sprzątanie, niekoniecznie trzeba kupować środki chemiczne. Warto wykorzystać sposoby naszych babć i stworzyć własne roztwory z octu, sody czy kwasku cytrynowego.
  • Naprawiaj, zamiast kupować – poszukanie specjalisty np. w dziedzinie naprawy telefonu komórkowego czy komputera jest proste, a dzięki temu przedłuża się żywotność danego sprzętu. Podobnie jest z ubraniami – małą dziurkę można zaszyć, a przetarte spodnie warto oddać do krawcowej.

Raz jeszcze dziękujemy za Wasz udział i zapraszamy do śledzenia kolejnych organizowanych przez nas wydarzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska