MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciało teściowej przekazane na cele naukowe

Redakcja
Na co dzień studenci medycyny ćwiczą na ciałach lub fantomach. W czasie drzwi otwartych wykorzystuja warzywa
Na co dzień studenci medycyny ćwiczą na ciałach lub fantomach. W czasie drzwi otwartych wykorzystuja warzywa Tomasz Czachorowski
Rodzina kobiety, która oddała ciało na cele naukowe, nie dostała zwrotu wydatków za pochówek.

- Teściowa zmarła w marcu 2013 roku. Zgodnie z jej wolą ciało zostało przekazane na cele naukowe do Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy - relacjonuje pani Mirosława.

Na tak przekazanych zwłokach szkolą się przyszli lekarze.

- Przeprowadzane są sekcje zwłok, sporządzane preparaty z tkanek i narządów - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik toruńskiego uniwersytetu.

Ciało cenniejsze niż model

Praca przy ciałach jest ważna w procesie kształcenia, a środowiska akademickie podkreślają, że nauka z wykorzystaniem modeli anatomicznych powoduje obniżenie poziomu nauczania. Dlatego przekazanie zwłok jest tak ważne dla akademii medycznych. Niestety, dotąd nie jest to popularne.

- Rocznie mamy jeden taki przypadek - przyznaje Marcin Czyżniewski z UMK.

Czytaj też Opłaty za grób na cmentarzach są różne. Wspólne są wysokie koszty utrzymania

Z pewnością popularności w takim przekazywaniu zwłok nie przysparzają problemy z wypłatą zasiłków pogrzebowych. Bo pochówek może przeprowadzić uczelnia albo rodzina.

- W czerwcu tego roku, czyli trzy lata po jej śmierci, uczelnia zwróciła skremowane szczątki teściowej wraz z kartą zgonu - relacjonuje pani Mirosława. - Decyzją rodziny spoczęła w grobie obok męża. Zwróciliśmy się do ZUS-u o zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w ciągu dwunastu miesięcy od dnia śmierci, ale w wyjątkowych sytuacjach można go wypłacić później. W tej sprawie jest nawet orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2010 roku.

Urzędniczki w bydgoskim ZUS, gdzie mieszkała zmarła kobieta, spotkały się po raz pierwszy z podobną sytuacją. Po analizie tej sytuacji zdecydowały, że sytuacja jest wyjątkowa, ale zasiłek pogrzebowy nie należy się.

- Na koniec powiedziałam tym urzędniczkom, że mam nadzieję, iż będą leczyły się u lekarzy, którzy uczyli się na prawdziwych szczątkach, a nie na modelach anatomicznych - mówi wzburzona pani Mirosława.

O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do rzecznika ZUS-u. Dowiedzieliśmy się, że odpowiedź udzielona zostanie po upoważnieniu dziennikarza przez rodzinę.

Jeszcze tego samego dnia synowa zmarłej kobiety złożyła dokument w miejscowym inspektoracie ZUS, ale okazało się, że upoważnienie musi złożyć osoba ubiegająca się wcześniej o wypłatę zasiłku, czyli syn zmarłej kobiety. Ze względu na charakter jego pracy w najbliższym czasie nie będzie to możliwe.

Otrzymaliśmy ogólną odpowiedź na temat zasad wypłaty zasiłku pogrzebowego.

Dodatkowe zaświadczenie

- W przypadku zgłoszenia wniosku o zasiłek pogrzebowy w terminie po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu do wymaganych dokumentów należy dołączyć zaświadczenie policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy potwierdzający zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje - odpowiada Krystyna Michałek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska