MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z testami na koronawirusa u pracowników żłobków i przedszkoli?

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Sławomir Kowalski / Polska Press
Ponad 900 pracowników miejskich placówek opiekuńczych dla najmłodszych, czyli żłobków i przedszkoli oraz szkół podstawowych z klas 1-3 będzie miało wykonane testy immunologiczne na obecność koronawirusa. Badania ruszyły w czwartek i będą prowadzone do 30 maja. Jeśli wyniki testów będą wątpliwe, pracownicy będą kierowani na testy genetyczne.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o tym, że przeprowadzone w Łodzi badania na obecność koronawirusa wśród pracowników miejskich przedszkoli i żłobków wykazały podejrzenie zakażeniem u blisko 500 osób. Decyzję o przesiewowych badaniach na obecność koronawirusa u pracowników, którzy będą mieć kontakt z dziećmi podjęła prezydent miasta - Hanna Zdanowska.

- Nie wiem, ilu tragedii uniknęliśmy, bo to pokażą ostatecznie badania prowadzone przez sanepid. Na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli, osób z podejrzeniem mamy 456. To blisko 14 procent - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w ubiegłym tygodniu.

Wyniki badań pracowników łódzkich placówek opiekuńczych dla dzieci wzbudziły niepokój samorządowców w całym kraju, którzy także zdecydowali się na badania przesiewowe. Od czwartku są one przeprowadzane również w naszym mieście.

Polecamy

- W tej kwestii samorząd jest zdany na siebie. Nie wiemy jeszcze, ile te badania będą kosztowały, więc trudno dać odpowiedź na pytanie, czy będziemy je w stanie wykonywać cyklicznie. Mamy nadzieję, że nikt z pracowników tych placówek nie jest chory, ale chcemy być czujni i nie dopuścić do powstania jakiegoś ogniska zakażeń - mówił w ubiegłym tygodniu prezydent Michał Zaleski.

Od 21 do 30 maja miasto wykonuje testy immunologiczne wśród pracowników żłobków, przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 w szkołach podstawowych. Łącznie obejmą one 936 osób. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego lub wątpliwego będą prowadzone dodatkowo testy genetyczne (PCR). Wykonawcą testów jest firma Alab Laboratoria, która została wyłoniona w drodze wyboru ofert. Jak mówił prezydent, laboratorium posiada odpowiednie urządzenia do wykonywania tego typu badań.

- Testami obejmiemy ponad 930 osób. Wykonywanie prób i badań potrwa do 30 maja - mówił Michał Zaleski podczas piątkowej videokonferencji.

Warto podkreślić, że testy immunologiczne pozwalają stwierdzić tylko to, czy dana dana osoba miała kontakt z wirusem lub nie. By mieć stuprocentową pewność, że badany jest nosicielem koronawirusa, trzeba wykonać test genetyczny. Miasto szacuje, że taki test trzeba będzie wykonać u 10 lub 15 procent badanych pracowników. U nich można się spodziewać dodatnich lub wątpliwych wyników testów immunologicznych.

Przypomnijmy, że w naszym mieście już od dwóch tygodni czynne są żłobki miejskie. Żłobki nr 1 i 3 są otwarte od 11 maja, a żłobek nr 3 – od 14 maja. Przygotowano w nich 137 miejsc dla dzieci, ale jak pokazują dane, zagospodarowano tylko 20 procent z nich. Średnio w żłobkach każdego dnia przebywa łącznie 28 dzieci.

18, 19 i 21 maja w Toruniu były otwierane także przedszkola. Ruszyło sześć przedszkoli miejskich i sześć oddziałów przedszkolnych w działających przy szkołach podstawowych. Przygotowanych zostało 516 miejsc, ale w okresie wznowionej działalności dziennie średnio przebywało w tych placówkach 101 dzieci, czyli tak jak w przypadku żłobków, wykorzystane zostało ok. 20 procent przygotowanych miejsc. 25 maja mają zostać otwarte kolejne placówki. To 12 przedszkoli miejskich i 15 szkół z oddziałami przedszkolnymi.

Polecamy

- Trwają przygotowania do otwarcia szkół podstawowych, dopuszczając od najbliższego poniedziałku zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas 1 -3 . Przypomnę, że zajęcia te nie są obowiązkowe - mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia.

W naszym mieście do klas 1-3 w 29 szkołach podstawowych uczęszcza 5 tysięcy uczniów. W poniedziałek w 27 szkołach rozpoczną się zajęcia opiekuńcze, a nie dydaktyczne. Te szkoły są przygotowane. Dwie jeszcze nie rozpoczną działalności. Do udziału w zajęciach zgłoszono 300 uczniów. W oddziale może przebywać tylko od 11 do 14 uczniów. Warto dodać, że w ubiegłym tygodniu w Toruniu rozpoczęły się konsultacje dla uczniów klas ósmych, które są w 28 szkołach podstawowych. W naszym mieście do egzaminu ósmoklasisty przygotowuje się 1622 uczniów. Około 400 z nich w ubiegłym tygodniu zgłosiło się już na konsultacje. Z kolei od 1 do 5 czerwca w konsultacjach będzie brało udział niespełna 300 uczniów.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska