Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy odczuwasz skutki tej choroby? Być może przysługuje Ci znaczna renta, o czym nie wszyscy pacjenci są świadomi

redpp
Mogą się również o nią starać osoby z chorobami onkologicznymi!
Mogą się również o nią starać osoby z chorobami onkologicznymi! Pixabay
Pacjenci chorujący na choroby onkologiczne również mają prawo starać się o rentę. Niestety, spora ich część nie ma o tym pojęcia. W praktyce jednak jest to wsparcie finansowe, które ma umożliwić pokrycie choć części kosztów leczenia. Przyznawaniem renty dla chorych na choroby onkologiczne zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto dokładnie i w jakich warunkach może uzyskać wsparcie?

Renta za niezdolność do pracy

Bardzo ważnym wsparciem dla osób chorych jest renta z tytułu niezdolności do pracy. Dotyczy ona w szczególności osób, które nie mogą podjąć pracy zarobkowej właśnie ze względu na niezwykle zły stan zdrowia. Dla nich jest nadzieję otrzymanie tego świadczenia, jeśli oczywiście spełnią określone wymogi formalne. Tu też warto zaznaczyć, że wysokość świadczenia zależy od wysokości wynagrodzenia i długości okresu składkowego.

Chorujesz? Masz prawo do renty!

Szczególnie istotne są tu choroby przewlekłe, w tym również choroby onkologiczne. Bardzo często prowadzą one właśnie do utraty zdolności do pracy, nieraz nawet do całkowitego uniemożliwienia podejmowania pracy zarobkowej.

Jednocześnie wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą ubiegać się o taką rentę. W przypadku osób chorych na nowotwór możliwe jest ubieganie się o rentę z tego tytułu. Wymogiem głównym jest to, że konsekwencją choroby jest całkowita lub też częściowa utrata zdolności do pracy.

Renta dla chorych - warunki

W przypadku chorych na choroby onkologiczne renta z tytułu niezdolności do pracy wymaga spełnienia dwóch kluczowych warunków:

  1. W przypadku osoby ubiegającej się o pomoc musi wykazać ona, że ma co najmniej 5 lat okresu składowego w trakcie ostatnich 10 lat. Co istotne, dotyczy to osób po 30. roku życia. Młodsi nie muszą spełnić tego warunku.

  2. Pojawienie się niezdolności do pracy musi wystąpić albo w trakcie trwania okresu ubezpieczenia, albo w ciągu 18 miesięcy od zakończenia ubezpieczenia.

Decyzja lekarza a niezdolność do pracy

Ostateczną decyzję musi podjąć lekarz orzecznik na podstawie dostarczonych dokumentów - mogą być ewentualnie niezbędne dodatkowe badania. Dzięki zapoznaniu się z historią choroby to lekarze orzecznicy uznają za częściowo lub całkowicie niezdolnego do pracy.

Sam wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy może być złożony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poprzez specjalny formularz ERN.

Co z innymi świadczeniami?

W tym miejscu warto też przypomnieć, że osoby otrzymujące rentę z tytułu niezdolności do pracy nie mogą starać się o inne świadczenia. Mowa tu między innymi o zasiłku chorobowym, świadczeni rehabilitacyjnym, a także również i o wynagrodzeniu za czas niezdolności do pracy.

W niektórych produktach znajdziemy więcej witamin niż w innych. Co warto jeść w przypadku chęci dbania o wzrok? Wskazuje się tu m.in. na: >>>

Masz trudności ze wzrokiem? Może Twojemu organizmowi brakuje...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska