MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy testament ustny jest ważny? [PORADA PRAWNIKA]

Mariusz Lewandowski
Adwokat Mariusz Lewandowski
Adwokat Mariusz Lewandowski Sławomir Kowalski
Pan Zbigniew ciężko chorował. Pewnego dnia tak zaniemógł, że synowie wezwali pogotowie. Chory, w obecności ratowników medycznych i rodziny, wyraził ostatnią wolę. Czy taki testament jest ważny?

- Testament ustny jest formą testamentu szczególnego - mówi adwokat Mariusz Lewandowski z Izby Adwokackiej w Toruniu. - Cechą charakterystyczną testamentów szczególnych jest to, że tracą one swoją moc z upływem sześciu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały ich sporządzenie, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu.

Obawa rychłej śmierci
Zgodnie z art. 952 Kodeksu cywilnego testament ustny może być sporządzony w sytuacji, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy - w takim wypadku należy zbadać istnienie tej przesłanki w każdym konkretnym stanie faktycznym. Sąd Najwyższy orzekł, iż obawa rychłej śmierci nie może być utożsamiana z lękiem ani strachem przed śmiercią, lecz wymaga ona świadomości po stronie spadkodawcy w postaci zbliżającej się śmierci. Obawa rychłej śmierci może być spowodowane np. wynikiem wypadku, choroby lub sędziwego wieku.

Czytaj też: Czy dorosłe dzieci przejmą dług rodziców?

Kolejną przesłanką podstawy do sporządzenia testamentu w formie ustnej to sytuacja, w której wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe bądź bardzo utrudnione. Pod tym pojęciem rozumiany jest wiele zjawisk - od klęsk naturalnych począwszy, po brak umiejętności pisania spadkodawcy czy nieważność testamentu allograficznego (testamentu urzędowego). W takich wypadkach spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie, przy jednoczesnej obecności najmniej trzech świadków.

Potwierdzenie potrzebne
Dla skuteczności tak sporządzonego testamentu niezbędne jest stwierdzenie jego treści zgodnie z wymogami przepisów prawa. Potwierdzenie treści testamentu ustnego może nastąpić w dwóch formach: pisemnej bądź sądowej.

Potwierdzenie treści testamentu ustnego w formie pisemnej winno być stwierdzone w ten sposób, że jeden ze świadków lub osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to potwierdzą spadkodawca i dwaj albo wszyscy świadkowie.

Natomiast potwierdzenie treści testamentu ustnego w formie sądowej ma miejsce w przypadku, gdy treść testamentu nie została w powyższy sposób stwierdzona, istnieje możliwość w terminie sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne oświadczenia świadków przed sądem, zatem jest to wyraźne organicznie czasowe. Niepotwierdzenie treści testamentu ustnego skutkuje jego nieważnością.

Ponadto do testamentów szczególnych zaliczamy także testament podróżny, tj. sporządzony na polskim statku morskim lub powietrznym, oraz testament wojskowy.

Porady prawne
W każdym środowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z prawniczą poradą. W niej - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wątpliwości prawnych.
Pytania można przysyłać pod adresem mailowym: [email protected].
Z inicjatywą udzielania takich porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu.

Zobacz też:

- najnowsza płyta winylowa Stinga „57th&9th” z jego autografem

Co Toruń licytuje dla WOŚP? [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska