Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do skansenu w Wielkiej Nieszawce trafiły elementy kolejnej chaty

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Na terenie skansenu w Wielkiej NIeszawce stoi już zagroda przeniesiona z Gutowa
Na terenie skansenu w Wielkiej NIeszawce stoi już zagroda przeniesiona z Gutowa Jacek Smarz
Zimę mamy wyjątkowo ciepłą, z ziemi zaczynają więc wyrastać różne rzeczy. Na terenie Olęderskiego Parku Etnograficznego na przykład wyrosły niedawno fundamenty.

„Uwaga, bardzo stare drewno. 220 lat”. Taką tabliczkę wywiesili na ciężarówce górale, którzy rozebrali na części pierwsze pochodzącą z końca XVIII wieku zagrodę ze wsi Niedźwiedź i przetransportowali ją do Wielkiej Nieszawki. Wiekowe drewno zostanie lada moment poddane zabiegom konserwatorskim, a później, ponownie poskładane w całość.
[break]

Na terenie powstającego właśnie w Nieszawce skansenu czekają już na nie gotowe fundamenty. Czeka również zagroda z Gutowa, postawiona tam w ubiegłym roku. W jej przypadku sporo zniszczonych drewnianych elementów trzeba było wymienić. Czy podobnie będzie z zagrodą z Niedźwiedzia? To się okaże m.in. podczas konserwacji. W każdym razie, mimo tego, że czas na ratowanie tego typu budowli już minął, etnografom i ekipie rozbiórkowej udało się zebrać zaskakująco dużo dobrze zachowanych elementów. Podczas demontażu nie obyło się zresztą bez interesujących niespodzianek.

- Po zdjęciu boazerii odkryliśmy na przykład znak ciesielski - mówi Ewa Tyczyńska, kierownik Działu Architektury i Parków Etnograficznych Muzeum Etnograficznego w Toruniu, które w Nieszawce urządza właśnie swój trzeci skansen.

Ponowne składanie przeniesionej zagrody rozpocznie się wiosną, o ile naturalnie ta nie zamieni się w zimę. Oby pogoda nie okazała się w tym roku tak kapryśna, jak była w ubiegłym, ponieważ wiosna w parku olęderskim będzie bardzo pracowita. Poza budową zagrody z Niedźwiedzia, która już w sierpniu powinna zostać zakończona, trzeba będzie zabrać się za rozbiórkę pierwszego budynku zagrody z Kaniczek. Ten wyjątkowo piękny budynek z podcieniami pochodzi z 1757 roku.

Park w Nieszawce składał się będzie z trzech zagród. Na terenie wokół starego cmentarza stanie w sumie sześć przeniesionych do Nieszawki obiektów. Wszystko powinno być gotowe w pierwszej połowie przyszłego roku.

Park Etnograficzny poświęcony będzie Olędrom, czyli przybyszom z Niderlandów i Niemiec, którzy od XVI wieku osiedlali się w dolinie Wisły, zagospodarowując te tereny i zamieniając je w małą Holandię. Krajobraz oraz znikające z niego charakterystyczne domy, są dziś w zasadzie jedynym widocznym śladem po ludziach, którym nasz region bardzo wiele zawdzięcza. W skansenie cały ten świat zostanie odbudowany. Okazuje się jednak, że przenoszenie budynków nie jest wcale jedynym trudnym zadaniem, z jakim muszą się mierzyć pracownicy muzeum.

- Zbieramy eksponaty, które będą później prezentowane wewnątrz zagród - mówi Ewa Tyczyńska. - Poszukujemy zdjęć, sprzętów, mebli. Gdyby ktoś mógł nas w tym wesprzeć, bardzo proszony jest o kontakt z muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska