MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje na rekreację

Marcin Dutkowski
Prawie 8 milionów złotych zgarnął Grudziądz na renowację Parku Miejskiego, modernizację ośrodka wypoczynkowego w Rudniku i budowę Wiślanej Trasy Rowerowej.

Prawie 8 milionów złotych zgarnął Grudziądz na renowację Parku Miejskiego, modernizację ośrodka wypoczynkowego w Rudniku i budowę Wiślanej Trasy Rowerowej.

<!** Image 2 align=none alt="Image 190216" >O renowacji Parku Miejskiego mówiło się w Grudziądzu od kilku lat. Planowano tam m.in. umieszczenie placów zabaw, odtworzenie ogrodu róż i przeniesienie lodowiska. Niestety, z powodu braku pieniędzy projekt mógł leżeć tylko na półce.

- Z czasem uznałem, że była to tylko kiełbasa wyborcza i przestałem wierzyć, że w końcu coś się ruszy w tej sprawie - mówił niedawno na naszych łamach Tadeusz Trzemżalski, emeryt z osiedla Kawalerii Polskiej.

Zbyt wysokie koszty były również przyczyną, dla której miasto nie zajmowało się modernizacją ośrodka wypoczynkowego w Rudniku. Według projektu renowacja kosztowałaby 4,5 miliona złotych, czyli równowartość dwuletniego budżetu Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku. Tymczasem wieloletnie niedoinwestowanie widać tam gołym okiem. W opinii grudziądzan przeważało określenie „późny Gierek”.

Wybawieniem okazały się dopiero konkursy, ogłoszone przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, w którym można było uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Oba projekty zostały wysoko ocenione. W ten sam sposób zapewniono dofinansowanie budowy Wiślanej Trasy Rowerowej - traktu o długości prawie 4 kilometrów z kilkoma punktami widokowymi, który ma biec od osiedla Rządz aż do cytadeli.

<!** reklama>Chociaż o przyznaniu środków wiadomo było od kilku tygodni, dopiero wczoraj zostały podpisane odpowiednie umowy. W sumie do Grudziądza trafi prawie 8 milionów złotych.

- Już od dawna staraliśmy się o pieniądze na realizację tych projektów - podkreśla Robert Malinowski, prezydent Grudziądza. - W przypadku Parku Miejskiego musieliśmy wpisać go do rejestru zabytków u konserwatora po to, by móc uzyskać większe dofinansowanie. To, oczywiście, wymagało czasu. Teraz nareszcie startujemy. Podpisanie umowy oznacza wybicie godziny „zero”. Od tego momentu możemy już zająć się realizacją tych inwestycji.

Zarówno budowa Wiślanej Trasy Rowerowej, jak i renowacja Parku Miejskiego ma zakończyć się w przyszłym roku. Modernizacja ośrodka w Rudniku potrwa do 2014 roku (szczegóły w infografice). Będą to na razie ostatnie inwestycje w rekreację, jakie Grudziądz realizuje przy współudziale środków europejskich.

- Zawieramy właśnie jedne z ostatnich umów w obszarze turystyki w tej perspektywie finansowej i już przygotowujemy się na kolejną - tłumaczy Michał Korolko, wicemarszałek województwa. - Komisja Europejska naciska na to, aby więcej pieniędzy wydawać na efektywność energetyczną, czyli na przykład na termomodernizację budynków, a także na innowacyjność. Polski rząd zabiega jednak o to, by w nowej perspektywie nie zabrakło środków na turystykę i kulturę. Negocjacje trwają.

Na szczęście, źródło unijnych pieniędzy dla Grudziądza jeszcze nie wyschło. Jak udało nam się dowiedzieć, w najbliższym czasie dofinansowana ma zostać przebudowa ulicy Warszawskiej - od ronda Skalskiego do ulicy Rydygiera - oraz rozbudowa Grudziądzkiego Parku Przemysłowego. Oficjalne potwierdzenie tych informacji ma być kwestią kilku tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska