Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle na cmentarzysku w Toruniu. Już ponad tysiąc szkieletów

Szymon Spandowski
Ludzkie szczątki z wielką ostrożnością wydobywają m.in. Maciej Wojtasik i Dariusz Marciniak z Fundacji Pamięć. Niektórych pochowanych udało się zidentyfikować.Czytaj także: Drony i jasnowidze szukają Remigiusza Baczyńskiego
Ludzkie szczątki z wielką ostrożnością wydobywają m.in. Maciej Wojtasik i Dariusz Marciniak z Fundacji Pamięć. Niektórych pochowanych udało się zidentyfikować.Czytaj także: Drony i jasnowidze szukają Remigiusza Baczyńskiego Jacek Smarz
Władze Torunia nie zmieniają planów. Na terenie największego cmentarza wojennego w mieście powstanie osiedle mieszkaniowe. Wcześniej jednak szczątki spoczywających na Glinkach żołnierzy, którzy zmarli tu z powodu chorób w 1945 r., będą ekshumowane.

- Znaleźliśmy trzy duże zbiorowe mogiły, z których do dziś ekshumowano szczątki 1415 osób - mówi Maciej Milak z Fundacji Pamięć, której pracownicy od listopada ubiegłego roku wydobywają kości niemieckich jeńców wojennych oraz więźniów obozu założonego na Glinkach przez Sowietów po zajęciu przez nich Torunia w 1945 roku.

- To nie jest koniec, mogiły ciągną się dalej. Jest to największe nagromadzenie ludzkich szczątków, z jakim do tej pory mieliśmy do czynienia.

Czytaj też: Te pieski czekają na adopcje w toruńskim schronisku!

Ekshumatorzy szacują, że w masowych grobach mogło zostać pochowanych nawet dwa tysiące osób. Zdecydowaną większość stanowią wzięci do niewoli niemieccy żołnierze, którzy zmarli z powodu ran i chorób, głównie tyfusu i czerwonki, w znajdującym się tuż niedaleko szpitalu obozowym. Trafili jednak również na kilka pochówków kobiecych i dziecięcych. Śmiertelność była wtedy ogromna. Na przestrzeni dwóch metrów kwadratowych badacze znajdowali nawet po 20 szkieletów.

- Na Glinkach, podobnie jak na krakowskim Płaszowie, powinno być miejsce pamięci, z zakazem budowy czegokolwiek - ocenia profesor Wojciech Polak, historyk z UMK.

Władze miasta mają jednak inne plany. Po wydobyciu wszystkich szczątków i przeniesieniu ich na któryś z niemieckich cmentarzy wojennych, ma tu powstać, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, osiedle mieszkaniowe. Bloki buduje tu również Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Zobacz też

Wyrób toruńskich pierników w fabryce "Kopernik"

Zobacz jak produkują toruńskie pierniki! [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska