Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe porządki na starówce

Małgorzata Oberlan
Na Rynku Staromiejskim  sprzedaje kwiaty obecnie 10 kwiaciarzy. Wszyscy muszą do 23 grudnia podpisać umowy cywilnoprawne z gminą
Na Rynku Staromiejskim sprzedaje kwiaty obecnie 10 kwiaciarzy. Wszyscy muszą do 23 grudnia podpisać umowy cywilnoprawne z gminą Grzegorz Olkowski
Miasto zawiera umowy cywilnoprawne z handlującymi na starówce. Na pierwszy ogień poszły kwiaciarki.

Zaczyna się rewolucja na starówce. Kwiaciarki i kwiaciarze z Rynku Staromiejskiego idą na pierwszy ogień. Do 23 grudnia mają podpisać z miastem umowy cywilnoprawne, na mocy których będą dalej sprzedawać kwiaty. Ale, uwaga, pilnując się nowych zasad, głównie dotyczących estetyki.

Serce miasta do poprawy
Kolejni podpisywać będą umowy sprzedawcy pamiątek, którzy handlować zaczną od kwietnia. Następnie - restauratorzy, którzy stawiać będą letnie ogródki.

**

Czytaj także: Meldunek - państwo będzie chciało wiedzieć o nas wszystko**

Skąd te umowy cywilnoprawne? Otóż wzorem innych miasta, Rada Miasta Torunia wyłączyła serce starówki z obrębu dróg publicznych. To od 1 stycznia 2017 roku drogi wewnętrzne, nad którymi kontrolę ma samorząd. I on dyktuje, jak ta przestrzeń ma wyglądać (szczegóły w ramce obok).

- Oczywiście, wypracowanie nowych zasad i wzorów umów poprzedziły nie tylko konsultacje z miejskim konserwatorem zabytków, ale i z samymi handlującymi. Było ich naprawdę sporo i niejednokrotnie bywało gorąco w trakcie tych spotkań - mówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Co może kwiaciarka?
„Załącznik nr 3 do zarządzenia nr 402 prezydenta miasta Torunia z 14 grudnia 2016 r.” - tak niewdzięcznie nazywa się kluczowy dokument, regulujący organizację stoisk z kwiatami na starówce.

Punkt 1.2 mówi o tym, co się kategorycznie wyklucza. Chodzi m.in. o plandeki i folie zabezpieczające złożone wyposażenie stoiska, obiekty dekoracyjne typu beczka czy figura, a także plastikowe pojemniki i wiadra.

Wykluczone jest wyposażenie stoisk w jasnych kolorach, np. w bieli, beżu czy ecru. Kwiaciarze nie mogą też mieć w miejscu pracy „urządzeń nagłaśniających” oraz gastronomicznych. Zakazuje się też instalowania na drzewach jakichkolwiek instalacji.

Przeczytaj również: Jakub Gierszał w nowym filmie Agnieszki Holland

W dokumencie mowa też o tym, co w obrębie stoisk „dopuszcza się wyłącznie”. Mowa tu o wyłącznie jasnych parasolach w jednolitych barwach; wyłącznie białym ciepłym świetle typu LED, a także o wyłącznie jednym źródle ogrzewania przy stoisku (np. elektrycznej dmuchawie). Z bólem, ale kwiaciarze to przełknęli.

Zdenerwowało ich jednak sformułowanie: „dopuszcza się wyłącznie sprzedaż kwiatów żywych, ciętych”. Goszcząc w naszej redakcji zwracali uwagę na to, że sprzedają sporo wiązanek na iglastym podłożu z e sztucznymi kwiatami. A także - niemało storczyków czy cyklamenów w doniczkach. I że tego oczekują ich klienci.

- Udało nam się w tej sprawie dojść do porozumienia. Sztuczne kwiaty na iglakach dopuszczamy, podobnie jak sezonowe kwiaty doniczkowe - mówi Aleksandra Iżycka.

Zobacz także:

Ks. biskup Andrzej Suski, który w poniedziałek został honorowym obywatelem województwa kujawsko-pomorskiego miał dziś (20.12) benefis w Dworze Artusa w Toruniu. Na uroczystość przybyło wielu gości. Biskup Andrzej Suski od prawie 25 lat, czyli od początku jej powstania, rządzi diecezją toruńską.

Benefis biskupa Andrzeja Suskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska