MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GIS ostrzega: lipiec 2020 - uwaga na groźne produkty wycofane ze sprzedaży. Sprawdź, co w nich było

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Służby sanitarne regularnie kontrolują towary oferowane nam w sklepach. I nie chodzi tylko o terminy przydatności do spożycia czy sposób ich przechowywania. Dokładnie sprawdzane są składy towarów pod kątem szkodliwości dla zdrowia. Jeśli Główny Inspektorat Sanitarny wykryje tego typu wady, natychmiast o nich informuje opinię publiczną, a dany produkt bezzwłocznie wycofywany jest ze sprzedaży. Sprawdźmy, co GIS usunęło ze sklepowych półek w ostatnich miesiącach.

Produkty wycofane przez GIS ze sklepów na skutek kontroli zostały upublicznione w aktualnym raporcie. To nie tylko żywność, napoje i używki, ale i suplementy, czy produkty codziennego użytku, które mają kontakt ze skórą. W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości urzędnicy wydają pilne decyzje - wycofują produkty ze sprzedaży w sklepach z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Nie wolno ich kupować, bo szkodzą zdrowiu.

Polecamy

Łyżka cedzakowa
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych, w przypadku 2 z 3 badanych próbek łyżki cedzakowej określonej w komunikacie. Zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny stwierdzony poziom migracji może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Towar wyprodukowano w Chinach, dostępny był w sieci Biedronka.

Ser koryciński
Obecność bakterii Listeria monocytogenes wykryto w trakcie badań urzędowych w 3 z 5 badanych próbek. Spożycie produktu zanieczyszczonego Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Produkt pochodził od polskiego producenta i dostępny był w sieci Lidl. Całą partię zanieczyszczonego sera wycofano.

Galaretki w minikubeczkach
Produkt wycofano z obrotu ze względu na ich konsystencję (skład), kształt, wielkość i sposób przyjmowania stanowią ryzyko utknięcia w gardle i zadławienia/uduszenia. Towar pochodzi z Tajwanu i dostępny był głównie u odbiorcy detaliczni w województwie mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim oraz w sklepach spożywczych z azjatycką żywnością.

Piwo niefiltrowane
Browar Fortuna wycofuje jedną partię piwa wskazaną w komunikacie ze względu na stwierdzenie ciała obcego – fragmentu szkła. Producent współpracuje z podmiotami sprzedającymi wskazaną partię w celu wycofania, wyjaśnia także przyczynę zdarzenia. Państwowa Inspekcja Sanitarna współpracuje z producentem w celu ustalenia źródła zanieczyszczenia oraz monitoruje proces wycofywania.

Serek zakopiański
W jednej z pięciu prób partii Serka zakopiańskiego poddanej urzędowej kontroli żywności wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Serek wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska. SM Mlekovita oraz Jeronimo Martins Polska rozpoczęły procedurę wycofania z obrotu handlowego powyższej partii sera. Wyniki badań przeprowadzonych w 2020 r. przez SM Mlekovita oraz zleconych do zewnętrznego niezależnego laboratorium przez Jeronimo Martins Polska nie wykazały obecności Listeria monocytogenes w żadnej z kontrolowanych partii Serka zakopiańskiego Światowid z gór 200g.
Organy Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania.

Olej z ryżu
Na podstawie badań przeprowadzonych przez władze Niemiec stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (2,37 ± 0,67 mg/kg) oraz wysoki poziom oleju mineralnego (w tym węglowodorów aromatycznych (MOAH): 25,0 ± 7,5 mg/kg i węglowodorów nasyconych (MOSH): 59,5 ± 17,8 mg/kg) w partii oleju z ryżu objętej komunikatem. Na podstawie tych wyników badań władze Niemiec uznały tę partię oleju za produkt niebezpieczny. Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje proces wycofywania i działania podejmowane przez odbiorców produktu w Polsce.

Olej z ryżu
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (2332 ± 676 μg/kg) oraz estry 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) na poziomie 7551 ± 1510 μg/kg. Italmex Sp. z o.o. po otrzymaniu informacji o stwierdzonej niezgodności w produkcie pn. „Olej z ryżu MiRa”, nr partii L0041, dobrowolnie przystąpiła do informowania swoich odbiorców o konieczności rozpoczęcia procesu wycofywania produktu z rynku. Firma jednocześnie udostępniła Państwowej Inspekcji Sanitarnej listę klientów, którzy kupili ten produkt. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i nadzoruje działania podejmowane przez przedsiębiorców.

Serek NaTurek z rzodkiewką
Na podstawie informacji z Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) ustalono, że w składzie kilku partii wyprodukowanego w Czechach produktu pn. NaTurek Puszysty rzodkiewka, 140 g, znajduje się aromat, który mógł zawierać gorczycę. Informacja o obecności gorczycy nie znajduje się na etykiecie produktu. Spożycie wskazanych poniżej partii przez osoby uczulone na gorczycę może wywołać reakcję alergenną. Mleczarnia Turek Sp. z o.o. niezwłocznie po uzyskaniu informacji od producenta z Czech, który dostarczył produkt do Polski, o możliwej obecności alergenu w kilku partiach produktu,  uruchomiła procedurę wycofania tych partii z rynku.

Chipsy paprykowe
Główny Inspektor Sanitarny informuje, że firma Lidl sp. z o.o. sp. k., ze względu na bezpieczeństwo konsumentów z alergią na siarczyny, samodzielnie podjęła decyzję o wycofaniu z rynku produktu „Snack Day, Chipsy paprykowe, 175 g” z datą minimalnej trwałości 28.09.2020 oraz 19.10.2020 i poinformowała organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej o podjętych działaniach. Klienci z alergią na siarczyny nie powinni spożywać wycofywanego produktu ze względu na możliwe wystąpienie reakcji alergicznej. Dla pozostałych osób (bez alergii na siarczyny) artykuł nie stwarza ryzyka.

Herbatka ziołowa
Dobrowolne, zlecone przez Lidl badanie produktu „Lord Nelson, Herbatka ziołowa Rumianek o smaku karmelowym, 28 g” z datą minimalnej trwałości 11.2021, o numerze partii L6716/3/312 wykazało kontaminację produktu alkaloidami pirolizydynowymi. Mimo braku limitów prawnych dla tych substancji, a biorąc pod uwagę bezpieczeństwo konsumentów, firma Lidl samodzielnie podjęła decyzję o wycofaniu produktu z rynku i poinformowała o tym organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo na prośbę GIS została przygotowana ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, zgodnie z którą spożycie produktu o podanym numerze partii może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów.

Cukier kokosowy
W związku ze stwierdzeniem niezadeklarowanej substancji alergennej – glutenu powyżej 80 mg/kg w próbce ekologicznego cukru kokosowego importer produktu z Holandii zdecydował o wycofaniu niektórych partii z obrotu. Jedna z wycofywanych partii została dostarczona do firmy Intenson Europe sp. z o.o., która zapakowała produkt w opakowania jednostkowe o wadze 350 g i 200 g oznakowane jak wskazano poniżej. Spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać reakcję alergenną. Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje proces wycofywania.

Lody truskawkowe
W wyniku pomyłki niektóre opakowania produktu zostały opatrzone etykietą od innego rodzaju lodów. Skutkiem tego jest błędna informacja dotycząca alergenów, to znaczy obecność glutenu nie została zadeklarowana. Klienci z alergią na gluten/nietolerancją glutenu nie powinni spożywać wycofywanego produktu ze względu na możliwe wystąpienie nietolerancji wywołanej spożyciem. Firma Lidl sp. z o.o. sp. k. poinformowała o możliwości zwrotu produktu w każdym sklepie Lidl bez konieczności okazywania paragonu.

Total Men – suplement diety
W próbce produktu badanego na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego stwierdzono obecność syldenafilu. Substancja ta nie może występować w żywności, w tym w suplementach diety, ze względu na jej działanie medyczne. Spożycie produktu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia.

Kubek bambusowy
W próbkach produktu badanego przez władze Litwy stwierdzono migrację formaldehydu, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Produkt wycofano. Nie należy używać kubków wskazanych w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Talerz deserowy
W próbkach produktu badanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację ołowiu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Produkt poddawany jest utylizacji. Nie należy używać talerzy wskazanych w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Czekolada ze słonymi precelkami
Towar ten wycofuje sieć Aldi. Chodzi o czekoladę Chateau o wadze 200 gram i kodzie kreskowym 28011477 z datą przydatności do spożycia wyznaczoną na 1 lipca 2020. W produkcie mogą znajdować się kawałki plastiku, co może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska