MKTG SR - pasek na kartach artykułów

inLAB rozpoczyna działalność

Artur Olewiński
Jest szansa, że pomysły toruńskich naukowców z UMK będą wprowadzane w życie przez lokalnych przedsiębiorców. Mają zyskać i jedni, i drudzy.

Jest szansa, że pomysły toruńskich naukowców z UMK będą wprowadzane w życie przez lokalnych przedsiębiorców. Mają zyskać i jedni, i drudzy.
<!** Image 3 align=none alt="Image 201448" >

InLAB, czyli Innowacyjne Laboratorium Współpracy Nauki i Biznesu przy UMK, prowadzone jest wspólnie z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym w Bydgoszczy. Instytucję powołano 1 czerwca 2012 roku, ale dopiero dziś rozpoczyna swoją oficjalną działalność.<!** reklama>

Laboratorium jest finansowane ze środków unijnych i pełni funkcję „swatki”, która ma na celu połączenie ze sobą świata nauki i biznesu. InLAB ma pośredniczyć i zachęcać obie strony do współpracy w zakresie wdrożenia pomysłów powstałych na uczelni i opracowania nowych rozwiązań zleconych przez firmy.

- Sprawdzamy, które przedsiębiorstwa cechuje innowacyjność, które z nich współpracowały wcześniej z uczelnią, a następnie rozmawiamy o ewentualnych polach współpracy badawczej - wyjaśnia dr Magdalena Jóźwik, kierownik inLAB UMK. - Jeśli dana firma chce na przykład wprowadzić jakąś innowację produktową, to zwraca się do nas i ma okazję zapytać naukowców, którzy na co dzień korzystają z danej aparatury, jakie ulepszenia można by w niej wprowadzić. Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z zaplecza i sprzętu, którym dysponuje uniwersytet.

Współpraca pomiędzy uczelnią i biznesem przyniesie korzyści obu stronom. Wśród tych, które ma okazję odnieść uniwersytet, wymienia się przede wszystkim rozwój badań stosowanych oraz, w przyszłości, profity finansowe wynikające z udziału UMK we wdrażaniu na rynku nowych rozwiązań.

- Uczelnia zawsze poszukuje środków po to, żeby się rozwijać i robić coś pożytecznego - w końcu ma służyć społeczeństwu - mówi prof. Włodzisław Duch, prorektor UMK ds. badań naukowych i informatyzacji. - Usiłujemy pogłębić naszą wiedzę i żeby to robić, musimy szukać partnerów, którzy byliby zainteresowani innowacjami. Przykładem na naszej uczelni jest m.in. firma Optopol, którą wykupił Canon. W oparciu o pomysły naszych fizyków produkuje obecnie urządzenia do tomografii optycznej. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z podstawowych badań, bo te często wykraczają dalej, niż przedsiębiorcy są sobie w stanie wyobrazić, i przynoszą nieoczekiwane rezultaty.

Jedną z około 20 firm zaangażowanych we współpracę z inLAB-em jest Marwit, producent soków. - Nasza współpraca rozwija się dynamicznie - mówi Jakub Zaleski, specjalista ds. dotacji z Marwit sp. z o.o. - Nie mogę powiedzieć, na czym konkretnie polega nasz wspólny projekt, bo jest to nasz atut w rywalizacji z konkurencją. Mogę jedynie zdradzić, że chodzi o badania właściwości naszych flagowych produktów. Zarząd firmy widzi w tej współpracy przyszłość, dostrzegając, że firmy nie będą się rozwijały bez współpracy z sektorem badań.



„Innowacyjny przedsiębiorca”

InLAB ogłasza konkurs, w którym przedsiębiorstwa z województwa mają szansę na otrzymanie bonu badawczego (do 18 tys. zł) na zrealizowanie dla nich projektu badawczego. Nabór trwa do 15.01.2013 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska