Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mieszkańcy podtoruńskich gmin mogą pozbyć się elektrośmieci?

Justyna Wojciechowska-Narloch
PSZOK punkt selektywnej zbiurki odpadów w MPO ToruńPSZOK punkt selektywnej zbiurki odpadów w MPO Toruń
PSZOK punkt selektywnej zbiurki odpadów w MPO ToruńPSZOK punkt selektywnej zbiurki odpadów w MPO Toruń Grzegorz Olkowski
Zdezelowana lodówka, wysłużona pralka czy stary telewizor mogą okazać się nie lada problemem. Tym większym, im dalej od Torunia mieszka właściciel zużytego sprzętu.

Urządzeń gospodarstwa domowego czy rtv nie wolno wyrzucać do zwykłych kontenerów na odpady. Są to tzw. elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny czy elektroniczny. Są nimi zużyte, przestarzałe lub zepsute wspomniane już pralki i lodówki, ale także komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie.
[break]
Elektroodpady nie mogą być wyrzucane łącznie z innymi śmieciami ponieważ zawierają liczne substancje szkodliwe oraz trujące. To m.in. rtęć zawarta w świetlówkach, związki bromu stosowane w komputerach czy kadm będący składnikiem baterii. Wszystko to może mocno zaszkodzić człowiekowi i środowisku.
Mieszkańcy Torunia ze swoimi elektrośmieciami nie mają żadnego problemu.
- Duże elektroodpady, na przykład pralki, lodówki, telewizory odbieramy nieodpłatnie  bezpośrednio z domów torunian. Potrzebę odbioru należy zgłosić, dzwoniąc do naszego biura obsługi klienta lub pod numer ogólnopolskiej infolinii - tłumaczy Magdalena Krzyżanowska, rzeczniczka MPO w Toruniu. - Nie ma konieczności wystawiania pralek czy lodówek przed blok czy dom - nasi pracownicy odbierają elektroodpady bezpośrednio z mieszkań, samodzielnie znoszą je również po schodach. Pralka czy lodówka powinny być tylko odłączone od prądu i opróżnione. Razem z dużymi elektrośmieciami nasi panowie odbiorą też małe elektrośmieci, np. suszarki, radia, wentylatory itp.
Torunianie mają alternatywę - mogą sami dostarczyć i bezpłatnie oddać elektroodpady w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Kociewskiej 37 i w bazie MPO przy ul. Grudziądzkiej.
Inaczej sprawa ma się na wsiach. - Mieszkańcy gmin, z których odbieramy odpady, chcący pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mogą oddawać ten sprzęt w gminnych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. MPO odbiera odpady z tych PSZOK-ów zgodnie z kontraktami zawartymi z gminami. Być może również gminy czy np. działające na ich terenie organizacje proekologiczne umożliwiają swoim mieszkańcom pozbycie się elektroodpadów na innych zasadach - dodaje Magdalena Krzyżanowska.
Sprawdziliśmy. W gminie Wielka Nieszawka PSZOK zlokalizowano przy oczyszczalni ścieków przy ul. Toruńskiej 12. Osoba, która chce oddać tam swoje elektrośmieci, musi udokumentować, że jest mieszkańcem gminy i pokazać opłacony rachunek za wywóz odpadów. Te same zasady obowiązują w PSZOK prowadzonym przez gminę Łubianka. Punkt zorganizowano w Wybczu przy ul. Strażackiej 4. Działa w określonych godzinach przez trzy dni w tygodniu. Gmina Zławieś Wielka swój PSZOK ma w miejscowości Łążyn. Działa on tylko w soboty w godz. 9-13. Mieszkańcy gminy Obrowo z zepsutą lodówką czy starym radiem udać się muszą do punktu zorganizowanego przy oczyszczalni ścieków w Dobrzejewicach. Ten działa od poniedziałku do piątku w godz. 7-18. Nasi Czytelnicy zamieszkali w gminie Lubicz swoje elektroodpady oddać mogą do PSZOK przy oczyszczalni ścieków. Odbiera je także firma „Karat” działająca w Lubiczu Dolnym, przy węźle autostradowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska