Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie wypowiedzieć umowę o pracy? [ADWOKAT RADZI]

mo
Andrzej Pazdyga, Izba Adwokacka w Toruniu
Andrzej Pazdyga, Izba Adwokacka w Toruniu
- Chcę odejść od dotychczasowego pracodawcy. Jaki mam czas na wypowiedzenie umowy? Słyszałam, że są różne okresy wypowiedzenia, od czego to zależy? - pyta Czytelniczka „Nowości”.

[break]
W myśl przepisów prawa pracy, każda ze stron umowy o pracę może taką umowę rozwiązać za wypowiedzeniem. Terminy wypowiedzenia różnią się w zależności od stażu pracy, rodzaju umowy, sytuacji zakładu pracy, (likwidacja), stanowiska, (odpowiedzialność za mienie).

Umowę zawartą na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, można rozwiązać, gdy tak uzgodniono wcześniej w treści umowy, za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W przypadku umowy dotyczącej zastępstwa pracownika z powodu jego usprawiedliwionej nieobecności na czas tej nieobecności, wypowiedzenie wynosi 3 dni.

Okres wypowiedzenia na umów o pracę zawartych na czas próbny to odpowiednio: 3 dni, jeśli próba trwała do 2 tygodni, tydzień - powyżej 2 tygodni okresu próby oraz 2 tygodnie, gdy okres próbny to 3 miesiące.

Czas wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony zależy od stażu u danego pracodawcy. Kształtuje się następująco: 2 tygodnie, gdy staż krótszy od 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeśli zatrudnienie trwało minimum 6 miesięcy i 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością za powierzone mienie, strony w umowie o pracę mogą ustalić, że okres wypowiedzenia przy stażu pracy do 6 miesięcy wyniesie 1 miesiąc, a przy stażu minimum 6 miesięcy - 3 miesiące.

W razie upadłości lub likwidacji pracodawcy albo wypowiedzenia z innych przyczyn niedotyczących pracowników pracodawca może skrócić trzymiesięczne wypowiedzenie, najwyżej jednak do 1 miesiąca. Pracownikowi w takim przypadku przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Wypowiedzenia nie można także dokonać w czasie urlopu pracownika, a także innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeśli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Tej ochrony nie stosuje się jednak w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska