MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak uzyskać emeryturę po mężu? Czy wdowa będzie musiała zrezygnować ze swojej? Będą zmiany w przepisach?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Emeryci dostają do emerytur wiele dodatków i świadczeń. Nie zawsze są jednak wystarczające. W jednym gospodarstwie domowym sytuację ratuje zazwyczaj fakt, że do domowego budżetu dokłada się małżeństwo seniorów. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy jedno z nich umiera i emerytura przestaje być wypłacana. Czy można wtedy otrzymać wdowią emeryturę? Na jakich zasadach jest przyznawana? Jakie są pomysły zmiany? SPRAWDŹCIE! >>>
Emeryci dostają do emerytur wiele dodatków i świadczeń. Nie zawsze są jednak wystarczające. W jednym gospodarstwie domowym sytuację ratuje zazwyczaj fakt, że do domowego budżetu dokłada się małżeństwo seniorów. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy jedno z nich umiera i emerytura przestaje być wypłacana. Czy można wtedy otrzymać wdowią emeryturę? Na jakich zasadach jest przyznawana? Jakie są pomysły zmiany? SPRAWDŹCIE! >>>Pixabay
Emeryci dostają do emerytur wiele dodatków i świadczeń. Nie zawsze są jednak wystarczające. W jednym gospodarstwie domowym sytuację ratuje zazwyczaj fakt, że do domowego budżetu dokłada się małżeństwo seniorów. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy jedno z nich umiera i emerytura przestaje być wypłacana. Czy można wtedy otrzymać wdowią emeryturę? Na jakich zasadach jest przyznawana? Jakie są pomysły zmiany? Sprawdźcie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Na jakich zasadach jest przyznawana wdowia emerytura?

Obecnie przyznanie emerytury po mężu jest możliwe po spełnieniu określonych warunków. Przede wszystkim zmarły przed śmiercią:

  • otrzymywał świadczenie przedemerytalne;
  • pobierał zasiłek przedemerytalny;
  • otrzymywał nauczycielskie świadczenie kompensacyjne;
  • miał prawo do otrzymywania emerytury pomostowej;
  • miał prawo do emerytury lub spełniał warunki niezbędne do jej uzyskania;
  • miał prawo do renty w związku z niezdolnością do pracy (lub spełniał warunki, aby otrzymać taką rentę).

Kiedy wdowa skorzysta z emerytury po swoim mężu?

W przypadku wdowy możliwość skorzystania z emerytury po mężu pojawia się, gdy skończy ona 50. rok życia, nie ma zdolności do pracy, a jednocześnie wychowuje dziecko poniżej 18 roku życia, które jest uprawnione do otrzymywania renty rodzinnej. Uwzględniane jest również, to gdy wychowuje dziecko uprawnione do renty rodzinnej, które jednocześnie nie jest zdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji. Uwzględnia się również sytuację, gdy wdowa stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od dnia śmierci jej współmałżonka.

Polecamy

Kto jeszcze może otrzymać emeryturę po zmarłym mężu?

Oprócz współmałżonka otrzymanie emerytury po zmarłym jest możliwe przez innych członków rodziny. Mogą je otrzymać:

  • Dzieci - własne, przysposobione oraz drugiego małżonka, o ile mają mniej niż 16 lat, chyba że kontynuują naukę (wtedy pobierać mogą świadczenie do 25 roku życia). Jeśli są całkowicie niezdolne do pracy już od dzieciństwa (stały się takie przed ukończeniem 16 lat, ewentualnie w trakcie kontynuowania nauki do 25 r.ż.) to otrzymują rentę niezależnie od wieku.
  • Wnuki oraz rodzeństwo - jeśli zostały przejęte na wychowanie co najmniej rok przed śmiercią i przed osiągnięciem pełnoletniości.
  • Inne dzieci - jeśli na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości zostały przejęte przynajmniej rok przed śmiercią rodzica. Wyjątek stanowią dzieci utrzymywane i wychowane w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka.

Wdowia emerytura - jakie dokumenty i wnioski są potrzebne, aby otrzymać emeryturę po zmarłym mężu?

Jeśli chcemy starać się o otrzymanie emerytury po mężu, musimy złożyć do ZUS-u odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim musimy udokumentować specyficzne warunki osoby składającej wniosek:

  • Potwierdzenie daty urodzenia i zgonu zmarłego;
  • Dowód osobisty oraz potwierdzenie daty wnioskodawcy;
  • Akt małżeństwa - a w przypadku rozwodników dokument stanowiący o alimentach;
  • Zaświadczenie o stanie zdrowia dla wdowy lub dziecka - jeśli powodem wypłacania środków byłaby niezdolność do pracy;
  • Zaświadczenie o pobieraniu nauki dziecka, które ukończyło 16 lat (jeśli o rentę ubiega się właśnie dziecko);
  • Oświadczenie o braku dochodów z pracy zarobkowej lub dodatkowej działalności gospodarczej.

Ile wynosi emerytura po zmarłym mężu?

Dokładna kwota otrzymywanej emerytury jest zależna od ilości osób, które są do niej uprawnione. W przypadku jednej osoby jest to 85% świadczenia. Przy dwóch osobach jest to 90%, a przy większej licznie osób jest to już 95% świadczenia.

Propozycja zmiany przepisów

Posłowie Lewicy zajmowali się zbieraniem podpisów pod projektem obywatelskim, który znacząco wpływałby na obowiązujące dotychczas reguły otrzymywania emerytury po mężu. Przede wszystkim wdowa nie musiałaby zrezygnować ze swojego świadczenia, ale mogłaby wybrać wyższą z dwóch emerytur, którą otrzymywałaby w pełni. Co więcej, z drugiego świadczenia (swoje lub męża) otrzymywałaby 25% jego pełnej wartości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska