Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy z odebranymi uprawnieniami grożą nawet dwa lata więzienia [PRAWNIK RADZI]

red.
Adw. Mariusz Lewandowski - Izba Adwokacka w Toruniu
Adw. Mariusz Lewandowski - Izba Adwokacka w Toruniu Grzegorz Olkowski
- Zostały mi cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami mechanicznymi z uwagi na przekroczoną dozwoloną liczbę punktów. Ale skusiłem się i pojechałem autem na zakupy - opisuje Czytelnik.

- Traf chciał, że miałem kontrolę drogową. Ku mojemu zdziwieniu został skierowany przeciwko mnie akt oskarżenia do sądu. Tymczasem kilka lat temu szwagier dostał mandat za wykroczenie w takiej sytuacji - żali się Czytelnik.

Zdziwienie pytającego jest częściowo uzasadnione. Rzeczywiście do dnia 18 maja 2015 roku kierowanie pojazdami po cofnięciu uprawnień przez właściwy organ było karane mandatem karnym, a w razie odmowy jego przyjęcia stanowiło przedmiot sprawy o wykroczenie opisane w art. 94 kodeksu wykroczeń.

Zobacz także: Para z Grudziądza nakłaniała do nierządu

Mnogość takich sytuacji oraz niski poziom bezpieczeństwa na drogach w kraju dał asumpt do wprowadzenia do kodeksu karnego nowej regulacji - przepisu art. 180a kk, na mocy którego „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Polecamy:
Parada StarForce 2017 w Toruniu
Czym jeżdżą toruńscy prezesi i dyrektorzy
Marsz Równości i kontrmanifestacja „W obronie normalności”

Przywołany wyżej przepis będzie odnosił się do następujących sytuacji: prowadzenia pojazdu mechanicznego bez wymaganych uprawnień, które zostały uprzednio utracone, np. za jazdę w stanie nietrzeźwości lub w związku z ponownym przekroczeniem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Należy pamiętać, że poniższa sytuacja różni się od prowadzenia pojazdu przez osobę, która nigdy nie posiadała prawa jazdy. W takim stanie faktycznym, kierujący pojazdem będzie sprawcą wykroczenia drogowego, za które będzie podlegał karze do 5 000 zł zgodnie z przepisem art. 94 kodeksu wykroczeń. Nadto, zarówno w razie skazania za przestępstwo z art. 180a kk, jak i uznanie winnym popełnienia wykroczenia z art. 94 kw, Sąd może zastosować wobec sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Odpowiednio za przestępstwo z art. 180a na minimum 1 rok czasu, a za wykroczenie od 6 miesięcy do 3 lat.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

W obu sytuacjach, kierujący bez uprawnień musi się również liczyć z usunięciem pojazdu z drogi na koszt właściciela. Chyba, że obok znajduje się osoba posiadająca uprawnienia, której można przekazać pojazd.

Wprowadzenie regulacji z art. 180a kk wpisuje się w zaostrzenie odpowiedzialności karnej w sprawach przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. W 2016 roku wprowadzono regulację, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości - obok samej kary - sprawca będzie zobowiązany do zapłaty kwoty 5000 zł (co najmniej) świadczenia pieniężnego oraz otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres co najmniej 3 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska