MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny sukces studentów konstruktorów z UMK, ich roboty walczyły na zawodach w Łodzi [ZDJĘCIA]

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Ich pierwsze maszyny zdychały na macie od jednego uderzenia przeciwnika. Udoskonalone roboty sumo studentów UMK wygrywają na krajowym ringu. - Toruń rośnie w siłę - szepcze konkurencja.

<!** Image 3 align=none alt="Image 225340" sub="Skonstruowanie Skippera trwało pół roku, satysfakcja z momentu, gdy ożywa, jest ogromna. Na zdjęciu Mateusz i Konrad
Fot.: Ggrzegorz Olkowski">

Ich pierwsze maszyny zdychały na macie od jednego uderzenia przeciwnika. Udoskonalone roboty sumo studentów UMK wygrywają na krajowym ringu. - Toruń rośnie w siłę - szepcze konkurencja.

Trzykilogramowy robot sumo z UMK potrafi przejechać ring w niecałą sekundę. Na nogi lepiej wtedy uważać. Rozpędzony zepchnie wszystko, co stanie na drodze. Mateusz Kuzimski, student automatyki i robotyki na UMK, twórca nagrodzonych maszyn, nieraz miał otartą kostkę. <!** reklama>

Na swoje „dziecko” spogląda niemal z czułością. Jego trzykilogramowy robot Skipper (od imienia bohatera animowanej komedii o pingwinach z Madagaskaru) wyglądem przypomina mały czołg, szybkością minimotocykl. „Widzi” dzięki czujnikom ruchu, zna kombinację ruchów bo ma wbudowaną kostkę z oprogramowaniem. Cel pojedynku? Znaleźć i wypchnąć przeciwnika z ringu.

- Dobry robot nie może być przekombinowany, dla przykładu zbyt dużo „oczu” spowolni maszynę lub ogłupi, osłabi go również zbyt rozbudowany algorytm ruchów - Mateusz Kuzimski robotami sumo zajmuje się od siedmiu lat. Zaczął w technikum elektronicznym w Bydgoszczy. Obecnie z Technicznym Kołem Naukowym studentów Wydziału Fizyki, Astronomii Informatyki Stosowanej UMK wygrał kolejne zawody. Jego roboty były w czołówce jednej z najważniejszych imprez w kraju w robotyce amatorskiej - łódzkim Sumo Challenge 2013 (Skipper - II miejsce w kategorii sumo i Miedziak - III miejsce w minisumo).

Toruńscy studenci na krajowych zawodach stają się poważną konkurencją. - Wciąż jednak daleko nam do ekip zaopatrywanych w świetny sprzęt z Tajlandii przez bogatych prywatnych fundatorów - Konrad Wiśniewski, szef TKN, przyznaje, że na podzespoły z najwyższej półki ich nie stać. Są drużyną MacGyverów. Serce Skippera to silnik wymontowany z wkrętarki, ogumienie kół (poprawia przyczepność robota) wzięli z paletki do ping-ponga.

Wkrótce drugi zespół z TKN z doktorantem Kamilem Wyrąbkiewiczem na czele będzie walczyć w zawodach łazików marsjańskich w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu na pustyni w Utah studenci UMK zamierzają pochwalić się możliwościami swojej maszyny. - Konkurencja nie śpi - Konrad Wiśniewski woli nie zdradzać możliwości technicznych łazika.

Zobacz galerię:

Kolejny sukces studentów konstruktorów z UMK, ich roboty walczyły na zawodach w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska