Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może liczyć na warunkowe zawieszenie kary przez sąd? Jak wygląda próba? [Prawnik radzi]

red
Adwokat Andrzej Pazdyga z Torunia
Adwokat Andrzej Pazdyga z Torunia
Zaostrzanie prawa karnego powoduje, iż coraz trudniej o stosunkowo łagodne orzeczenia. Kiedy jest szansa na wyrok z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby? Wyjaśnia adwokat Andrzej Pazdyga z Torunia:

- Podstawowym kryterium formalnym „zawieszenia” jest orzeczenie kary nieprzekraczającej roku pozbawienia wolności (art. 69 Kodeksu karnego). Od tej zasady są wyjątki, np. wydanie współsprawców może spowodować zawieszenie wyższej kary. Reguła to jednak nie więcej niż rok.

Druga konieczna przesłanka to uprzednia niekaralność w momencie popełnienia przestępstwa. Ważne jest, że chodzi tu o uprzednie niezatarte jeszcze skazania na karę pozbawienia wolności. Grzywny czy tzw. odróbka (ograniczenie wolności) nie wpływają na możliwość zawieszenia.

Zobacz też:

Sprawą zajmował się I Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Toruniu. Jak czytamy w opisie, pan Mariusz stawił się do komisariatu w Lubiczu (podległemu KMP Toruń) 11 września 2017 roku. Jego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa było obszerne i dość nietypowe.Zobacz też:Urodziny Radia Maryja. W sobotę utrudnienia w ruchuNowe autobusy wyruszą z poślizgiem na ulice10 najtrudnieszych wyrazów w języku polskimNowosciTorun

"Mam depresję przez policję" - twierdzi mieszkaniec Młyńca. ...

Oczywiście samo spełnienie warunków formalnych samo w sobie nie spowoduje dla oskarżonego pozytywnego rezultatu. Sąd musi dojść do przekonania, że zawieszenie będzie wystarczające dla osiągnięcia celów kary, a w szczególności zapobieże powrotowi skazanego do przestępstwa.

Zgodnie z art. 69 par. 2 Kodeksu karnego, „zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa”.

Skład orzekający zawiesi karę dopiero, gdy uzna, iż istnieje pozytywna prognoza wobec sprawcy. Oznacza ona przeświadczenie, że mimo pozostawienia go na wolności, więcej nie będzie naruszał porządku prawnego, a kara w zawieszeniu dostatecznie uświadomi mu naganność postępowania.

Zawieszenie następuje na okres próby od roku do 3 lat. W przypadku młodocianych i sprawców, którzy popełnili przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, okres próby trwa od 2 do 5 lat. Młodociany to sprawca, który w czasie popełnienia czynu nie ukończył 21 lat i w czasie orzekania w pierwszej instancji nie ukończył jeszcze 24 lat.

Zobacz również:

Celem kontrolowania zachowania skazanego sąd nakłada na niego obowiązek przekazywania informacji o przebiegu okresu próby. Często obejmuje też dozorem kuratora. Dozór jest obligatoryjny wobec sprawcy młodocianego, gdy popełnił przestępstwo umyślne. (Nieumyślne to np. wypadek drogowy). Sąd nakłada również obowiązek pracy (nauki), a gdy to konieczne - powstrzymywania się od nadużywania alkoholu, a nawet poddania się terapii uzależnień.

W okresie próby nałożone obowiązki mogą być zmieniane, a nawet skazany może zostać od nich zwolniony. Jeżeli okres próby przebiegnie pomyślnie, to z upływem 6 miesięcy od jej zakończenia skazanie ulegnie zatarciu z mocy prawa - kończy adwokat Andrzej Pazdyga.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska