Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bliskie i dalekie wyprawy szlakiem sztuki i architektury

Mirosława Kruczkiewicz
Zegar słoneczny wybudowany na 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika w 1973 roku według projektu Eweliny i Henryka Siwickich
Zegar słoneczny wybudowany na 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika w 1973 roku według projektu Eweliny i Henryka Siwickich Jacek Smarz
Mamy ich w Toruniu kilka. Te najbardziej znane powstały nie przed stuleciami, ale w drugiej połowie XX wieku.

Zegar na domu u zbiegu Łaziennej i Bulwaru Filadelfijskiego, z tarczą wykonana techniką sgraffito i przedstawiającą znaki zodiaku, powstał w 1965 roku. Zaprojektował go Lech Popielewski. Intrygującą dużą kulę na skwerze przy placu Rapackiego wzniesiono według projektu Eweliny Szczech-Si-wickiej i Henryka Siwickiego na 500. urodziny Mikołaja Kopernika. Zegar słoneczny jest też częścią mozaiki autorstwa Stefana Knappa na fasadzie Auli UMK. Są w Toruniu i starsze tego typu czasomierze albo miejsca po nich („słonecznik” znajdował się m.in. na Ratuszu Staromiejskim).

Śladami zegarów słonecznych będzie wiódł kolejny „Letni spacer tematyczny” organizowany przez CSW „Znaki Czasu”. Poprowadzi go znawca zegarów, fizyk, dr Krzysztof Prze-giętka. Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na tę przechadzkę w niedzielę 24 września. Zbiórkę wyznaczono na godz. 12. Bilet kosztuje złotówkę. Zapisy prowadzi biblioteka CSW ([email protected]).

Polecamy

Wyprawa na Białoruś...
Do niedzieli można się do CSW wybrać jeszcze co najmniej trzy razy. Już dziś o godz. 18 o Białorusi opowiadać będzie reporter i poeta Mateusz Marczewski. O tamtejszych ludziach, tradycjach, które znikają i o sztuce białoruskiej mówić będzie w nawiązaniu do otwartej właśnie wystawy „Biało-czerwono-biali. Współczesna sztuka białoruska”. Na tę ekspozycję składają się prace siedemnaściorga niezależnych artystów z Białorusi, mieszkających zarówno w kraju, jak i na emigracji. To malarstwo, instalacje, rzeźby, fotografie, wideoart i filmy.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Jutrzejszy wieczór w CSW zarezerwowany jest dla miłośników wyjątkowych, nagradzanych na konkursach w całym świecie, książek obrazowych torunianki Iwony Chmielewskiej. Wraz z psychoterapeutką Jolantą Liczkowską-Czakyrową będą prowadziły dyskusję na kanwie polsko-koreańskiej książki „Maum. Dom duszy” z tekstem Heekyoung Kim i ilustracjami Iwony Chmielewskiej. Początek - godz. 18.15.

... na Bliski Wschód
Natomiast w piątek 22 września o godz. 17 w CSW po raz kolejny zatrzyma się „Orient Ex-press”. Pod tym hasłem kryją się współorganizowane przez Koło Naukowe Arabistów UMK spotkania przybliżające kulturę islamu. Prof. Swietłana Czer-wonnaja, historyczka sztuki, będzie mówić o meczetach, a ściślej o architekturze współczesnych świątyń muzułmańskich. Będą też językowe warsztaty przybliżające arabskie pismo. Poprowadzi je Su-maya Al-Hawary, Syryjka pochodzenia palestyńskiego, wieloletnia lektorka języka arabskiego.

Wstęp na wszystkie trzy spotkania jest wolny.

Polecamy: Akcja WORD, UMT, MZD - bezpieczeństwo pieszych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska