Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 do 29 maja potrwa w Toruniu 25. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica"

Mirosława Kruczkiewicz
Ryski kwartet saksofonowy wystąpi na festiwalu w niedzielę 13 maja w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Zagra przeboje klasyki i jazzu
Ryski kwartet saksofonowy wystąpi na festiwalu w niedzielę 13 maja w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Zagra przeboje klasyki i jazzu Oskars Ludvigs/archiwum zespołu
13 wydarzeń - koncerty bardzo różnorodnej muzyki i wystawa - złoży się na tegoroczny festiwal „Probaltica”.

Tramwaj, w którym występować będą pianiści. Przemarsz grającej polonezy orkiestry wojskowej, za którą będzie można podążać krokiem polonezowym. Muzyka Bacha na dzwonkach. Filharmonia Narodowa i słynny jazzman.

To tylko część atrakcji 25. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”, który rozpocznie się w Toruniu jak zawsze 1 maja. Tematem przewodnim, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie polonez.

Zobacz także:

„Time for Toruń” - pod takim hasłem trwa kampania promocyjna kandydatury miasta o prawo do organizacji Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce w 2021 roku. Do akcji, której znakiem rozpoznawczym została litera „T” ułożona z rąk, co w wielu dyscyplinach sportowych oznacza wzięcie czasu, przyłączyło się wiele osób. Do akcji przyłączyli się także mieszkańcy, którzy dzisiaj pomimo deszczu, pozowali do wspólnego zdjęcia, zainicjowanego przez posłankę Iwonę Michałek. Zdjęcie pojedzie razem z polską delegacją do Berlina, gdzie Rada Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej podejmie decyzję w sprawie przyznania organizacji 36. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce 2021 roku.Zobacz też:Majówka 2018. Prognoza pogody na długi weekend[/b]RODO 2018. Zmiany

„Time for Toruń”. Wspólne zdjęcie pomoże w uzyskaniu prawa d...

- Powód wyboru tematu jest jeszcze jeden: Biblioteka UMK ma w swoich zbiorach muzycznych największą w kraju kolekcję nut polonezów - mówi Henryk Giza, pomysłodawca i dyrektor „Probaltiki”.

Narodowa na początek

Na inaugurację festiwalu 1 maja o godz. 18 w CKK „Jordanki” wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Pawła Kapuły. A ponieważ w pierwszym dniu maja obchodzimy rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, na początek zabrzmią hymny Polski i UE (czyli „Oda do radości” z IX Symfonii Beethovena). Jedna z najlepszych polskich orkiestr zagra też I Symfonię Dymitra Szostakowicza i - z solistką Marianną Żołnacz - koncert fletowy Carla Philippa Emanuela Bacha.

Nazajutrz, 2 maja, w samo południe na tory wyjedzie „Tramwaj Polonez”. Kursować będzie przez dwie godziny, a toruńscy pianiści Dominika Eska i Robert Matusiak grać w nim będą polonezy.

Pół godziny po zakończeniu tramwajowego koncertu na Rynku Staromiejskim występ rozpocznie Orkiestra Wojskowa Garnizonu Toruń pod wodzą Krzysztofa Żeleśkiewicza. Grać będzie polonezy, organizatorzy zapraszają więc wszystkich chętnych do tańca. Stosowne stroje są oczywiście mile widziane. Także w środę, o godz. 19 w Dworze Artu, polonezy napisane w ostatnich 200 latach zabrzmią w wykonaniu kwintetu smyczkowego Multicamerata i solistów.

„Straszny dwór” i dzwonki

3 maja w Dworze Artusa będzie można zobaczyć i usłyszeć koncertową wersję opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”. Soliści i orkiestra wystąpią w kostiumach z epoki.

Zobacz także:

Szkole Podstawowej Nr 35 w Toruniu uroczyście nadano imię „Polskich Olimpijczyków”. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi prezydent Torunia Michał Zaleski, Irena Szewińska, parlamentarzyści, radni oraz sportowcy – polscy olimpijczycy.Szkoła Podstawowa Nr 35, która mieści się przy ulicy Krynickiej 8 w Toruniu, nie posiadała patrona. Rada pedagogiczna, rada rodziców oraz samorząd uczniowski przedstawili wniosek o nadanie szkole imienia „Polskich Olimpijczyków”. Nazwa ta odnosi się do zasłużonych dla naszego kraju, wybitnych sportowców, którzy przełamują schematy i uczą, że mimo ograniczeń można odnosić sukcesy. Ma charakter uniwersalny dzięki wartościom, które promuje, a także otwarty charakter - grono olimpijczyków ciągle się powiększa. 28 grudnia 2017 roku Rada Miasta Torunia wyraziła zgodę na nadanie szkole wybranego przez nią imienia i w związku z tą decyzją, 23 kwietnia 2018 roku zorganizowano uroczystość nadania SP Nr 35 w Toruniu imienia „Polskich Olimpijczyków”.Zobacz także:Jak dawniej ubierano dzieci do Pierwszej Komunii?Najpopularniejsze nazwiska w PolsceNowosciTorun

Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu otrzymała imię "Polskich O...

Na kolejnych festiwalowych koncertach zagrają m.in. Capella Gedanensis, zespół dęty ze Szwecji Gotlands Blasar-kvintett, saksofoniści z Rygi, słynny fiński pianista jazzowy Iiro Rantala i grupa z Estonii grająca klasykę na dzwonach i dzwonkach.

Bezpłatne wejściówki na festiwalowe wydarzenia są w kasach „Jordanek” i Ratusza Staromiejskiego oraz w miejscach koncertów tuż przed ich rozpoczęciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska