Probaltica na najbliższe dni: jazz, tanga, barok i...

Probaltica na najbliższe dni: jazz, tanga, barok i współczesność

Mirosława Kruczkiewicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Wadim Brodski z młodymi flisakami na Rynku Staromiejskim

Wadim Brodski z młodymi flisakami na Rynku Staromiejskim ©Jacek Smarz

Nie flisaczy sygnał, ale „Oda do radości” tym razem otworzyła Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”. Inauguracja festiwalu zbiegła się z 10. rocznicą obecności Polski w UE.
Wadim Brodski z młodymi flisakami na Rynku Staromiejskim

Wadim Brodski z młodymi flisakami na Rynku Staromiejskim ©Jacek Smarz

Grała Orkiestra Symfoniczna Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie pod dyrekcją swojego - od 50 lat, co jest ewenementem na skalę europejską - szefa artystycznego Juozasa Domarkasa. W krótki utwór Vytautasa Barkaustasa włączyły się toruńskie dzwony, zmieniając zakończenie. Publiczności, która wypełniła salę i balkony Dworu Artusa, spodobały się też pełen emocji koncert Maksa Brucha w wykonaniu czołowego litewskiego skrzypka Vilhelma Cepinskisa i symfonia Piotra Czajkowskiego.

[break]

Plenerowemu wykonaniu opery „Flis” Stanisława Moniuszki nie sprzyjała piątkowa pogoda. Za to przemarsz młodych flisaków, którymi byli uczniowie klas skrzypiec kilku szkół muzycznych z województwa, odbył się w sobotę bez parasoli. Na czele szedł znany skrzypek Wadim Brodski. Na scenie obok Ratusza Staromiejskiego wraz z zespołem Baltic Band zagrał m.in. kompozycje The Beatles i... V Symfonię Beethovena we własnych aranżacjach. Skrzypcowa młodzież wykonała m.in. specjalnie napisaną przez Magdalenę Cynk „Uwerturę flisaczą”. Koncertem przypomniano toruńskich flisaków w stulecie odsłonięcia figury grającego flisa.
W niedzielę natomiast melomani z ciekawością czekali na występ najjaśniejszej gwiazdy festiwalu, Lipskiego Kwartetu Smyczkowego, związanego z jedną z najlepszych europejskich orkiestr - Gewandhausem.
A w poniedziałek - zmiana nastroju. Litewski zespół Subtilu-Z to kwartet złożony z dwóch akordeonistów, perkusisty i wirtuoza gry na birbyne, ludowym instrumencie dętym. Laurynas Vaitkus, Dmitrijas Mihailovs, Povilos Velikis i Vytautas Svazas zagrają jazzowe standardy, tanga Piazzolli oraz własne kompozycje.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo