Tylko u nas
nowosci.com.pl

Fakty, ciekawostki i rozrywka....

Rozwiń
W CSW i na Wydziale Sztuk Pięknych wystawy plastyków na...

W CSW i na Wydziale Sztuk Pięknych wystawy plastyków na początku drogi zawodowej

Mirosława Kruczkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Legendarna czwórka z Liverpoolu przechodzącą przez ulicę po pasach - fani The Beatles na pewno znają to zdjęcie.
Cytaty z „Narodzin Wenus” Botticellego i „Panien z Awinionu” Picassa na witrażu autorstwa Justyny lipki. Z wystawy „Dyplom 2017” w CSW

Cytaty z „Narodzin Wenus” Botticellego i „Panien z Awinionu” Picassa na witrażu autorstwa Justyny lipki. Z wystawy „Dyplom 2017” w CSW ©Archiwum organizatora wystawy

Fotografia Beatlesów na ulicy pochodzi ze słynnej okładki płyty „Abbey Road”. Nie jest to jedyna okładka, która zaczęła wieść niezależny od płyty gramofonowej żywot jako dzieło sztuki użytkowej.

Zasady projektowania płytowych obwolut sformułował w latach 40. XX wieku Alex Steinweiss z wytwórni „Co-lumbia Records”. W Polsce świetne okładki projektowali wybitni graficy, m.in. Waldemar Świerzy, Marek Karewicz, Jan Sawka, Lech Majewski, Edward Lutczyn. Polskich projektantów zatrudniały też gwiazdy światowej estrady.


Zobacz także: Jakich haseł używają Polacy w internecie?Dziś o godz. 18 CSW „Znaki Czasu” zaprasza na spotkanie poświęcone okładkom winylowych krążków. Wykład wygłosi Jerzy Brukwicki. Wstęp jest wolny.

40 najlepszych


Dwa dni później, w piątek 16 lutego, w Centrum Sztuki Współczesnej otwarta zostanie wystawa najlepszych prac dyplomowych ubiegłorocznych absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Pokazane zostaną dyplomy czterdzieściorga świeżo upieczonych magistrów sztuki: malarstwo, rzeźby, obiekty, grafiki, dokumentacja pracy nad konserwacją i restauracją dzieł sztuki. „Na wystawie zobaczymy dyplomy zaskakujące prostotą i szczerością, które jednocześnie konstruują złożone znaczenia, i prace korzystające z nowych mediów” - napisała w zapowiedzi wystawy Małgorzata Jankowska z UMK.

Na wernisażu, który rozpocznie się o godz. 19, najlepsi absolwenci WSP UMK odbiorą uczelniane nagrody.

Z Pojezierza i z poezji

Dwie absolwentki Wydziału już zostały nagrodzone. Od wczoraj (w dni robocze w godz. 8-20) w wydziałowej galerii „Forum” przy ul. Sienkiewicza 30 można oglądać ich malarstwo. Wystawa „Żółty bezkres” Dominiki Borys-Prus to efekt wyróżnienia w konkursie „Artysta vs Kurator” (kuratorką ekspozycji jest Agata Kwiatkowska). W tym samym konkursie Adrianna Sztandarska zdobyła nagrodę. Kuratorka jej wystawy, zatytułowanej „Odkrytki”, to Elżbieta Stolarczyk.

Przeczytaj także: Walentynki. Czego oczekują kobiety?Nową wystawę można oglądać również w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych Książnicy Kopernikańskiej. To akwarele i kolaże, a także prace powstałe w efekcie łączenia tych technik. Autorka, Wanda Stefaniak, dziś na emeryturze, studiowała konserwatorstwo i muzealnictwo oraz etnografię, pracowała w szkołach, była zastępczynią dyrektora MDK. Inspiruje ją przyroda Pojezierza Brodnickiego, a także poezja Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wystawa otwarta w dni robocze, w godzinach pracy Ośrodka przy Szczytnej.
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo