Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś wernisaż „Evolution” Davida Cronenberga

Paulina Błaszkiewicz
Otwarcie wystawy „Evolution” Davida Cronenberga
Otwarcie wystawy „Evolution” Davida Cronenberga Dan Hallman
Dziś o godzinie 18 w CSW „Znaki Czasu” odbędzie się otwarcie wystawy „Evolution”

David Cronenberg jest reżyserem takich filmów jak m.in. „Dreszcze”, „Wściekłość”, „Nierozłączni”, „Fast Company”, „Pomiot”, „Skanerzy”, „Wideodrom”, „Mucha”, „Nagi Lunch”, „Crash” - Niebezpieczne pożądanie”, „ Niebezpieczna metoda, „Cosmopolis”, czy „Mapy gwiazd”.

Ważna część kultury

Obrazy Cronenberga wyróżniają się indywidualną, oryginalną formą i tematyką, wzbudzając przy tym wiele kontrowersji. Warto dodać, że za swój dorobek artystyczny i dokonania na polu kultury i sztuki David Cronenberg otrzymał kilka prestiżowych odznaczeń, m. in. Order Kanady (The Order of Canada, 2015), francuski Order Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres, 2009) oraz Legię Honorową (Legion d’honneur, 2009). Od 2011 roku jest również członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego.

- Na tle współczesnej kultury dorobek filmowy Davida Cronenberga stanowi jedną z najbardziej intrygujących refleksji dotyczących ewolucji istoty ludzkiej. Wystawa „Evolution” została pomyślana w ten sposób, by poprzez prezentację oryginalnych rekwizytów, fragmentów dekoracji i scenografii z filmów zestawić widoczny w twórczości reżysera proces dojrzewania artystycznego z jego nieustającą refleksją o możliwościach ewolucji człowieka - mówi Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Camerimage i producent wystawy, którą od dziś możemy oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Zobacz także: Toruń z okresu 20-lecia międzywojennego [ZDJĘCIA cz.2]

Wystawa podzielona jest na trzy sekcje, które odpowiadają chronologicznemu i tematycznemu rozwojowi twórczości Cronenberga. Kuratorem wystawy jest Piers Handling, dyrektor festiwalu filmowego w Toronto.

Wystawie „Evolution” Davida Cronenberga towarzyszy przegląd filmów reżysera w Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Polecamy: Sprawdź swoją wiedzę o polskich serialach [QUIZ]

- 15 listopada zapraszamy na pokaz jednego z najbardziej porażających horrorów w historii kina, czyli „Muchy” z 1986 r., z Jeffem Goldblumem w roli naukowca, który wskutek nieudanego eksperymentu przechodzi straszliwą metamorfozę. Gościem spotkania zaplanowanego tuż po projekcji filmu będzie Błażej Hrapkowicz, wybitny filmoznawca młodego pokolenia, który spróbuje wyjaśnić publiczności fe-nomen „horroru cielesnego” Cronenberga - zapowiada Katarzyna Toczko z CSW.

Pokaz filmu rozpocznie się we wtorek o godzinie 18 w Kinie Centrum. Bilety na seans kosztują 10 złotych.

Warto obejrzeć:

Rozpoczął się 24. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Operatorskiej Camerimage 2016. Podczas gali otwarcia, która odbyła się w Operze Nova w Bydgoszczy nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego odebrała amerykańska aktorka, laureatka dwóch Oscarów i pięciu Złotych Globów - Jessica Lange. Wyróżnienie dla producenta ze szczególną wrażliwością wizualną otrzymał producent takich filmów, jak chociażby"Johnny Mnemonic", "Wschodnie obietnice", "Słodkie jutro" - Robert Lantos.Wideo: Marek Żydowicz otwiera Camerimage 2016: - Osacza nas durnokracja

Gratka dla miłośników kina. Rozpoczął się Camerimage 2016 [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska