Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Rzemiosła i rzemieślnicy w życiu mieszkańców Torunia” w Muzeum Okręgowym i "Kalejdoskop" w CN Młyn Wiedzy

Mirosława Kruczkiewicz
Od 16 stycznia kolejni uczniowie będą mogli uczyć się optyki na interaktywnej wystawie pt. „kalejdoskop”, która wraca do „Młyna Wiedzy” po przerwie
Od 16 stycznia kolejni uczniowie będą mogli uczyć się optyki na interaktywnej wystawie pt. „kalejdoskop”, która wraca do „Młyna Wiedzy” po przerwie archiwum „Młyna Wiedzy”
Czym zająć dzieci zimą, by odciągnąć je od ekranu, a pogoda nie dopisuje? Lepieniem garnków albo robieniem witraży.

Warsztaty przy wystawie pt. „Rzemiosła i rzemieślnicy w życiu mieszkańców Torunia” to propozycja toruńskiego Muzeum Okręgowego na zimowe soboty. Muzeum zaprasza w co drugą sobotę, począwszy od najbliższej do 24 marca, do Małej Galerii na drugim piętrze Ratusza Staromiejskiego.

Trzewik, kurdyban, złoto
Na początek, 13 i 27 stycznia, muzealny Dział Archeologii przygotował zajęcia pod hasłem „Zanim powstał cech garncarzy”.

W sobotę 10 lutego dzieci będą poznawały gry i zabawy swoich średniowiecznych rówieśników, a 24 lutego na zajęciach pt. „Rzemiosła skórzane” dowiedzą się, jak wytwarzano skórzane sakiewki i trzewiki i jak powstawał kurdyban, czyli płat zwierzęcej skóry ozdobnie malowany, z wytłoczonymi wzorami. Kurdybanu używano m.in. do obijania mebli czy oprawiania ksiąg.

W kolejnym miesiącu (10 marca) uczestnicy zajęć spojrzą przez kolorowe okna - na zajęciach poświęconych witrażownictwu. Dwa tygodnie później dowiedzą się, jak pracowali złotnicy, zanim zrzeszyli się powołując branżowe stowarzyszenie - cech złotników.

Czytaj też:
Znasz policyjny slang? QUIZ
Zapis z monitoringu: wypadek na Szosie Lubickiej
Hipotezy zaginięcia Remigiusza Baczyńskiego

Sobotnie spotkania z dawnym rzemiosłem będą rozpoczynały się o godz. 10. Bilet kosztuje 7 zł. Można go kupić tuż przed zajęciami, można zgłosić udział wcześniej w dziale Archeologii Muzeum Okręgowego. Można uczestniczyć w zajęciach rodzinnie.

Wystawa, której towarzyszą sobotnie warsztaty, czynna będzie jeszcze do 8 kwietnia. Składają się na nią wyroby rzemieślników toruńskich powstałe od średniowiecza do wybuchu drugiej wojny światowej i znajdujące się w zbiorach Muzeum Okręgowego oraz dokumenty miejskie, cechowe i brackie pożyczone z Archiwum Państwowego.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Fizyka na dotyk
Na ciekawe lekcje fizyki zaprasza natomiast Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, które 16 stycznia ponownie otwiera prezentowaną dwa lata temu wystawę pt. „Kalejdoskop”.

Polecamy:
Gwara młodzieżowa QUIZ
Gwara toruńska QUIZ
Gwara uczniowska

Jak informuje dyrektorka „Młyna Wiedzy” Monika Wiśniewska, o powrót wystawy prosili nauczyciele, którzy ją widzieli, cenili jako pomoc w nauczaniu i chcieliby pokazać młodzieży z kolejnych roczników. Wystawa dotyczy optyki geometrycznej. Składa się z 30 stanowisk, między innymi wielkiego kalejdoskopu, labiryntów świetlnych, zwierciadeł, pryzmatów, soczewek, mozaik lustrzanych. Stanowiska są interaktywne, wykonuje się przy nich zdania.

Wystawę można przejść jedną z kilku „ścieżek”, dostosowaną do wieku i wiedzy oglądających. Będzie czynna do końca roku.

Wypadek na Szosie Lubickiej w Toruniu

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska