Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobbing w pracy? Zanim ruszysz do sądu, zgromadź odpowiednie dowody! [Prawnik Radzi]

red
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne 123rf
- Od długiego czasu mój pracodawca źle mnie traktuje, odzywa się do mnie wulgarnie, narzuca coraz większy zakres obowiązków, naśmiewa się ze mnie przy innych - pisze Czytelnik.

I pyta: Czy takie zachowanie można nazwać mobbingiem? Czy mogę podjąć jakieś kroki prawne? Sprawę wyjaśnia adwokat Piotr Domański z Torunia.

- Opisana sytuacja jest zbyt ogólna, aby w pełni wskazać czy pracodawca dopuszcza się mobbingu. Warto wiedzieć, iż o mobbingu możemy mówić wtedy, gdy względem pracownika podejmowane są działania, zachowania o charakterze długotrwałym, uporczywym, których celem jest poniżenie, ośmieszenie go lub powodujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Mobbingiem będą również takie działania czy zachowania których celem jest odizolowanie lub wyeliminowanie pracownika z zespołu współpracowników. W tym przypadku oceniając czy dane zachowanie jest mobbingiem, ważne jest ustalenie, czy ma ono charakter uporczywy i długotrwały. Jednorazowa sytuacja nie stanowi jeszcze mobbingu. Istotny jest również skutek działań. O mobbingu będziemy mogli mówić dopiero wówczas, gdy działania lub zachowania spowodują zmiany w pracowniku w postaci zaniżonej samooceny lub jego odseparowanie od zespołu.

Jak powstają pączki? Tłusty Czwartek 2018. Przepis na pączki

Tłusty Czwartek 2018. Przepis na dietetyczne pączki. Pączki Anny Lewandowskiej. Pączki fit

Pracownik, którzy został poszkodowany wskutek mobbingu i u którego nastąpił rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy różnego typu roszczeń, w tym zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę z powodu mobbingu. Roszczeń tych można dochodzić bez względu na to, kto faktycznie dopuścił się wobec nich tego typu zachowań: pracodawca, bez-pośredni przełożony czy kolega. Wynika to z obowiązku pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi w pracy.

Podkreślam jednakże, iż mobbing nie jest łatwy do udowodnienia, a często zdarza się, iż bardzo dużo spraw poszkodowani pracownicy przegrywają na drodze sądowej. Wynika to z faktu wielu trudności w udowodnieniu mobbingu i wykazaniu wszystkich elementów jego definicji. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż bardzo często pracownicy w sprawach sądowych nie są w stanie przedłożyć „twardych” dowodów mobbingu takich jak np. nagrania, notatki i zapisy rozmów a także świadków, którzy niejednokrotnie z uwagi na strach przed utratą pracy niezmiernie rzadko negatywnie wypowiadają się o swoim pracodawcy.

Przeczytaj również: Pożar przy ulicy Świętego Józefa

Dlatego też coraz częściej poleca się takim pracownikom wystąpienie o ochronę dóbr osobistych wraz z żądaniem zasądzenia zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. W takim przypadku nie trzeba udowadniać nawet powtarzalności, ciągłości czy też długotrwałości negatywnych zachowań w stosunku do pracownika - kończy adwokat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska