Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocny akord na finał 26. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
W tym roku orkiestra świętuje 35-lecie działalności.  W Toruniu zagra z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem
W tym roku orkiestra świętuje 35-lecie działalności. W Toruniu zagra z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Jedna z najlepszych, nie tylko w Polsce, orkiestr symfonicznych, utytułowany solista i bardzo ciekawy program - takim koncertem jutro w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki” zakończy się tegoroczny festiwal „Probaltica”.

Sinfonia Varsovia powstała 35 lat temu na bazie Polskiej Orkiestry Kameralnej, która pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka zyskała światowy rozgłos. W 1984 roku na zaproszenie orkiestry współpracę z nią jako dyrygent i solista podjął sławny skrzypek Yehudi Menuchin. Wtedy zdecydowano o powiększeniu zespołu do składu symfonicznego.

Na całym świecie

Sinfonia Varsovia występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, od Carnegie Hall w Nowym Jorku przez Le Théâtre des Champs Elysées w Paryżu, po Teatro Colón w Buenos Aires. Dyrygowali nią najsłynniejsi kapelmistrzowie, grali - soliści ze światowej czołówki. Orkiestra ma w dorobku setki nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.

Zobacz także: Janusz Korwin-Mikke w Toruniu! Spotkanie z przedstawicielami Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy [ZDJĘCIA]

Z torunianami w składzie

Tylko w ostatnich miesiącach Sinfonia Varsovia odbyła kilka dalekich podróży artystycznych.

Do Korei Południowej została zaproszona z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Była też na kilkutygodniowym tournée po Chinach, grając pod batutą swojego dyrektora artystycznego Krzysztofa Pendereckiego. Solistką koncertów była słynna niemiecka skrzypaczka Anne Sophie Mutter. A niedawno Sinfonia wróciła z francuskiej, a potem japońskiej odsłony festiwalu Szalone Dni Muzyki, który odbywa się co roku w kilku krajach.

Warto dodać, że jedną z dwojga (oprócz Jakuba Haufy) koncertmistrzów Sinfonii Varsovii jest skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, która w Toruniu rozpoczynała muzyczną edukację. Obowiązki drugiego koncertmistrza też pełni torunianin - Adam Siebers. Przed laty, jako uczeń toruńskiej szkoły muzycznej, grywał na rozpoczęcie kolejnych odsłon Probaltiki „Kaprys flisaczy” Magdaleny Cynk, utwór skomponowany specjalnie jako hymn festiwalu.

Polecamy: Znakowanie rowerów w Toruniu. Gdzie i kiedy będzie można to zrobić?

Niedługo po premierze

We wtorek melomani usłyszą polską muzykę. Zabrzmią „Uwertura na orkiestrę” Grażyny Bacewicz i jedno z najbardziej znanych dzieł Witolda Lutosławskiego, znakomity „Koncert na orkiestrę”.

W programie znalazł się też jeden z najnowszych utworów Pawła Mykietyna, kompozytora wielokrotnie nagradzanego, w tym pięciokrotnie na festiwalu w Gdyni za muzykę filmową. Jego II koncert wiolonczelowy, który usłyszymy w Toruniu, po raz pierwszy wykonano w marcu tego roku. Solistą w tym utworze będzie Marcin Zdunik, laureat m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz nagrody Fryderyk 2010 za debiutancką płytę.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Bassem Akiki, libański dyrygent, wykształcony w Polsce i głównie tutaj działający.

Koncert rozpocznie się we wtorek o godz. 19. Bilet kosztuje symboliczną złotówkę!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska