Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Okręgowe zaprasza na cykl prelekcji o polskich malarzach i rzeźbiarzach

Mirosława Kruczkiewicz
Dzieł mistrzów z zbiorach Muzeum Okręgowego nie brakuje
Dzieł mistrzów z zbiorach Muzeum Okręgowego nie brakuje
Będzie można pogłębić swoją wiedzę o sławnych artystach, których dzieła są w toruńskich zbiorach.

Najsłynniejszym dziełem Andrzeja Wróblewskiego są wstrząsające obrazy z cyklu „Rozstrzelanie”, w których wracał do wojennych przeżyć.

Andrzej Wróblewski, utalentowany malarz, syn rektora Uniwersytetu Wileńskiego, był artystą osobnym, skonfliktowanym z różnymi ugrupowaniami artystycznymi swojego czasu. Żył zaledwie 30 lat. Umarł w 1957 roku podczas wędrówki po Tatrach.

Zobacz też: Cyrk Zalewski w Toruniu. Mamy komentarz Urzędu Miasta

Niedawno wystawa jego prac w Madrycie zrobiła prawdziwą furorę.

Teraz mistrz Jan

Długi i burzliwy życiorys miał za to jeden z najznakomitszych polskich rzeźbiarzy XX wieku Xawery Dunikowski, autor m.in. pomnika Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Przez pewien czas służył w… Legii Cudzoziemskiej. W młodości też w pewnej warszawskiej restauracji śmiertelnie postrzelił atakującego go malarza. W czasie wojny przeżył piekło obozu Auschwitz.

Andrzej Wróblewski i Xa-wery Dunikowski są, obok innych artystów, bohaterami cyklu spotkań, na które do połowy września zaprasza toruńskie Muzeum Okręgowe. Na spotkania opatrzone wspólnym tytułem „OBRAZowo rzecz ujmując…” złoży się 10 wykładów. Wygłosi je starsza kustosz Anna Kroplewska-Gajewska, autorka katalogu „Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI w. w Muzeum Okręgowym w Toruniu”.

Zobacz również: Patostreamer z Torunia z kolejnym aktem oskarżenia

Na dwóch pierwszych spotkaniach mowa była o twórczości Jacka Malczewskiego i Juliana Fałata. Przed nami trzecie, 13 czerwca. Poświęcone będzie Janowi Matejce. Dwa tygodnie później, 27 czerwca, Muzeum zaprasza zainteresowanych dziełami Xawerego Dunikowskiego.

Zawsze w Ratuszu

Kolejni bohaterowie wykładów to: Stanisław Ignacy Witkiewicz (11 lipca), Tymon Niesiołowski (25 lipca), Andrzej Wróblewski (8 sierpnia), Zdzisław Beksiński (22 sierpnia), Władysław Hasior (5 września) i Tadeusz Kantor (19 września).

Wszystkie spotkania odbywać się będą w Ratuszu Staromiejskim od godz. 16. Bilety w cenie 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) można kupować w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (czyli kasie głównej Muzeum w Ratuszu Staromiejskim) i poprzez stronę bilety.muzeum.torun.pl .

Zobacz też:

NowosciTorun

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska