MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na golubskim zamku odbyły się wojewódzkie eliminacje 40. Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego

Karolina Rokitnicka
Wiemy już kto będzie reprezentować województwo kujawsko-pomorskie w finałach krajowych konkursu. Opowiadać o rodzinnych stronach, dbając o ojczysty język i kulturę mowy polskiej, jest niewątpliwym wyzwaniem.

Zmierzyli się z nim uczestnicy wojewódzkich eliminacji do Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży organizowanego na golubskim zamku. Do rywalizacji przystąpiło 23 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.

Czas fantazjowania

- To już czterdziesta edycja zmagań organizowanych przez nasz oddział PTTK we współpracy z zarządem głównym. W dzisiejszych czasach mało mamy wolnych chwil, by się rozmarzyć i fantazjować. Ten konkurs jest świetną okazją do tego - mówi prezes oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu Piotr Kwiatkowski. - Dziękuję wszystkim uczestnikom za trud przygotowań do konkursu. Już samo zajmowanie się rzemiosłem słowa i mowy polskiej zasługuje na uznanie - dodaje.

Na golubskim zamku odbyły się wojewódzkie eliminacje 40. Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego
Karolina Rokitnicka

Uczestnicy konkursu przygotowali różnorodne wystąpienia. Prezentowali, między innymi, lokalne historie, bohaterów i ciekawe miejsca, dbając przy tym o poprawne mówienie.

- Przygotowałam swój występ na podstawie legendy o wiślanym kamieniu w Nieszawie - mówi Jagna Kamińska, jedna z uczestniczek konkursu krasomówczego. - Mój nauczyciel uznał, że mam ładny głos i namówił mnie do udziału w tym wydarzeniu.

Maciej Marjański, nauczyciel - bibliotekarz z Nieszawy dodaje: - Jagna wystąpiła w stroju zespołu muzyki dawnej, w którym śpiewa. Bardzo się cieszę, że są takie konkursy, podczas których można promować różne miejsca i osoby. Występ Jagny został przygotowany w oparciu o legendę naszego lokalnego twórcy.

Powiat golubsko-dobrzyński w eliminacjach wojewódzkich konkursu reprezentowała tylko jedna uczestniczka - Sandra Chojnacka z Gimnazjum w Radominie.

Na golubskim zamku odbyły się wojewódzkie eliminacje 40. Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego
Karolina Rokitnicka

Występy uczniów oceniało jury pod przewodnictwem Janusza Mejznera. Ponadto w komisji sędziowskiej byli: dziennikarka Jadwiga Aleksandrowicz, nauczycielki języka polskiego Agnieszka Brzostowska i Anna Tuliszewska, przedstawiciel PTTK Mariusz Wróblewski oraz reprezentantka kuratorium oświaty Ewa Ignaszak. Zdaniem tej grupy ekspertów, uczestnicy takich zmagań, jak Międzynarodowy Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży powinni lubić mówić i wiedzieć jak najwięcej o tym, o czym mówią. Treść musi zgadzać się z formą, pasować do osobowości i zainteresowań mówiącego. Tylko wtedy wypowiedź może być atrakcyjna.

To oni byli najlepsi

Prezentacje uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych trwać mogły maksymalnie 5 minut. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli czas dwa razy dłuższy. W kategorii szkół podstawowych wygrała Aleksandra Ryska z Brodnicy. Drugie miejsce zajęła Alicja Mosakowska z Wielgiego. Z występów gimnazjalistów najwyżej oceniono Magdalenę Kwiatkowską z Radziejowa. Drugie miejsce zdobyła Paulina Wamka ze Świecia. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej wypadli reprezentanci Świecia. Rywalizację wygrał Krzysztof Mirota. Druga uplasowała się Weronika Kwiecień. Laureaci dwóch pierwszych miejsc wezmą udział w krajowych finałach konkursu. Rywalizacja uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych odbędzie się w Legnicy, a młodzież szkół ponadgimnazjalnych rywalizować będzie w dniach 20-22 listopada w Golubiu-Dobrzyniu.

Na golubskim zamku odbyły się wojewódzkie eliminacje 40. Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego
Karolina Rokitnicka

Czas na przewodników

Trwają również przygotowania do ogólnopolskiego finału krasomówczych zmagań przewodników turystycznych z kraju. Zaplanowano go w dniach 27-29 listopada 2015. Ten konkurs ma już 44-letnią historię. Jego uczestnicy każdego roku zachwycają niezwykłą łatwością mówienia, poprawnością językową, ale także pasją i wiedzą. Wśród licznych celów konkursu jest bowiem prezentacja piękna i dorobku naszego kraju i rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych. Dla przewodników PTTK jest to też warsztat do kształcenia własnych umiejętności i poszukiwania wzorów przewodnickich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska